[Nasıl] Kablosuz Ağa Bağlama

Başlatan munirekinci, 07 Ağustos 2008 - 18:04:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

thx_ac3

@mhmtkrktr

Değerli yardımınız için teşekürler. Bu dağıtımın içinde nano metin düzenleyicsi yok :( vi ile düzenlemeyi denediğimde Seri bağlantı (comport) yaptığımdan vi PuTTY de çakılıyor. Windows Powershell ile ssh bağladığımda da aynı.

Komşudan mouse ve kalvye ödünç alıp TV ünitesine bağlayıp, masaüstünden Wi-Fİ bağlantısı yapmayı denedim router şifreyi kabul etmiyor. Routerin tüm mac filtesi vb. erişim denetimi kısmlarını kontrol ettim heşey normal görünüyor.

anlam veremediğim bir sorun acaba USB Wi-Fi dongle da mı sorun var? Bu kitle beraber gelen bir ürün. Başka marka ve model Wi-Fi dongle deneyeceğim ama bu dağıtım özel olarak kırpılmış olduğundan dağıtım içinde driver olmama ihtimali yüksek.

Jetson Nano L4T (Linux for Tegra) Ubuntu 18.04 LXDE/LXQT
Dell Inspiron 3582 Ubuntu 18.04

mhmtkrktr

Alıntı YapBağlantı kuramaz ise;
Kod: [Seç]
lsusb
lspci -k | grep -A3 'Network'
??
Dongle sürücü sorunu olduğunu sanmıyorum. Öyle olsa, nmcli de wifi tarama yapıp ağ bulmaz, doğrudan boş dönerdi.
Önerdiğim yöntemi denemeden yeni çözüm üretmek zor. Onu uygulamanın bir şekilde yolunu bulmalısın bence.
Ayrıca birden fazla ağ yönetim uygulaması aynı anda aktif olmamalı. Örn: NetworkManager.service enabled & dhcpd.service enabled vb
systemctl list-unit-files --state=enabled

thx_ac3

Çok şükür bu denemede oldu. Şimdi kurs içeriğin çekiyor :)
Yardımlarınız için tekrar çok teşekürler.

mcnano@mc2gbnano:~$ N='BenimSSID'
mcnano@mc2gbnano:~$ P='26karakterliksifrem'
mcnano@mc2gbnano:~$ D=$(LENG=C nmcli -t d | awk -F: '/wifi/{print $1}' | head -1)
mcnano@mc2gbnano:~$ (nmcli -f NAME -t c | grep -q "^$N") && nmcli con del "$N"
Error: unknown connection 'BenimSSID'.
Error: cannot delete unknown connection(s): 'BenimSSID'.
mcnano@mc2gbnano:~$ sudo systemctl restart NetworkManager
[sudo] password for mcnano:
mcnano@mc2gbnano:~$ nmcli con add con-name "$N" ifname "$D" type wifi autoconnect yes ssid "$N"
Error: Failed to add 'BenimSSID' connection: Insufficient privileges.
mcnano@mc2gbnano:~$ sudo nmcli con add con-name "$N" ifname "$D" type wifi autoconnect yes ssid "$N"
Connection 'BenimSSID' (c500a530-64ce-49b0-8df8-7386d6160973) successfully added.
mcnano@mc2gbnano:~$ sudo nmcli con modify "$N" wifi-sec.key-mgmt wpa-psk
mcnano@mc2gbnano:~$ sudo nmcli con modify "$N" wifi-sec.psk "$P"
mcnano@mc2gbnano:~$ sudo nmcli connection up "$N"
Connection successfully activated (D-Bus active path: /org/freedesktop/NetworkManager/ActiveConnection/3)
mcnano@mc2gbnano:~$ nmcli d
DEVICE  TYPE      STATE        CONNECTION
wlan0   wifi      connected    BenimSSID
l4tbr0  bridge    connected    l4tbr0
eth0    ethernet  unavailable  --
dummy0  dummy     unmanaged    --
rndis0  ethernet  unmanaged    --
usb0    ethernet  unmanaged    --
lo      loopback  unmanaged    --
mcnano@mc2gbnano:~$

mhmtkrktr

Alıntı Yapmcnano@mc2gbnano:~$ N='BenimSSID'
mcnano@mc2gbnano:~$ P='26karakterliksifrem'

BenimSSID yerine bağlanacağın kablosuz ağın adını
26karakterliksifrem yerine o ağın şifresini yazman gerekiyor   :)

Neyse, bağlanmışsın sanırım  :D

Nuracar

Ben bağlanıyorum, yardımcı olur musunuz?

thx_ac3

Yeniden Merhaba, Mutlu seneler

3-5 gündür Jetson Nano ile uğraşma fırsatım olmadığından kenarda çalışmadan duruyordu. Bugün çalıştırmak istediğimde yine ağa bağlanamadı. Anlam veremedim!

Gerçi bu arada 3-5 defa elektrik kesintisi oldu acaba router de bir şey mi oldu diye baktım, router kendini 12 kanala ayarlamış. diğer kanallarda ~%90'a yakın noise var diye.

sudo nmcli de wifi rescan

ile baktığımda benim router görünmüyor. neden wifi kartı 11 den sonra ki kanlallar bakmıyor? Sebebi ne olabilir?

thx_ac3

Tekrar merhaba;

Sorun çok uğreştırıdı. Router otomatik olarak 12. ve 13. kanalı seçtiğinde kullandığım wifi adaptörü bu iki kanaladan bi haber şekilde çalışıyor. Ell ile kanal seçimi yaptığım hâlde. Sorunu; Router (ADSL Modem) cihazının wifi ayarlarını sabir bir kanaldan yayın yapacak şelide ayarlayıp, sudo nmcli device wifi connect "BENİMROUTER" password "26KARAKTERLİKŞİFREM" ile yeniden bağlantı kurdurduğumda bağlandı. Deneme amaçlı 12. ve 13. olmayan bir kanalı seçtiğimde sıkıntı yok.