[Çözüldü] Scilab yükleme sorunu

Başlatan mesute, 27 Ocak 2017 - 17:30:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mesute

Arkadaşlar Scilab dosyasını yüklerken java hatası veriyor.Çıktısını yüklüyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

bugra9

sudo apt-get install scilab
komutuyla kurmayı dener misin?

mesute

Alıntı yapılan: bugra9 - 27 Ocak 2017 - 17:54:13
sudo apt-get install scilab
komutuyla kurmayı dener misin?

Onuda denedim programı kuruyor yalnız girince hemen atıyor programdan..

bugra9

Çalıştırmayı uçbirimden yapıp çıktıları aktarırsan neden attığını anlayabiliriz.

lnxdev

[mention=616466]@mesute[/mention], programı terminal üzerinden çalıştırdığında herhangi bir çıktı veriyor mu veriyorsa ne ?

mesute

Şimdi programı kurdu.Yalnız eklentileri yüklemek için ATOMS sekmesine bastığım an atıyor beni. Uçbirimden nasıl açılıyor?

lnxdev

uçbirim de iken programın ismini yazarak açabilirsin. Bu durumda scilab yazman lazım.

bugra9

Türkçe karakterler ile ilgili gibi görünüyor. Bir kontrol edelim. Uçbirimi açtıktan sonra
LC_CTYPE=C scilab
komutu ile yazılımı çalıştırıp sorun var mı diye kontrol edebilir misin?

mesute

Şimdi programdan atmıyor ama hata veriyor uçbirimde bir işlem yok

[eklenti yönetici tarafından silindi]

bugra9

LC_CTYPE=en_US.UTF-8 scilab
Bu komutu deneyebilir misin?

mesute

Alıntı yapılan: bugra9 - 27 Ocak 2017 - 18:27:27
LC_CTYPE=en_US.UTF-8 scilab
Bu komutu deneyebilir misin?

Oldu kardeşim süpersin :). Acaba sorun neden kaynaklıymış.Programı bundan sonra başlatma penceresinden açsam sorun olur mju?

bugra9

Linux karakter kodlaması olarak UTF-8 kullanıyor. Bu karakter seti hemen hemen tüm dillerdeki karakterleri destekliyor ve tüm dil sorunlarını ortadan kaldırıyor. Gel gör ki Türkçemiz ile sıkıntı yaratabiliyor. Bu sıkıntı ise şundan kaynaklanıyor. Normalde UTF-8 setinde i harfinin büyüğü I ve I harfinin küçüğü i harfi olarak ayarlı. Biliyorsun bizde böyle değil ama biz yine de bu harfleri kullanıyoruz. Bundan dolayı orjinal UTF-8 tablosunu bize özel i'nin büyüğü İ ve I'nın küçüğü ı olarak değiştiriyoruz.

Özetle tüm diller aynı seti (UTF-8) kullanırken Türkçe tabanlı diller özelleştirilmiş UTF-8 kullanıyor. Genelde yazılımcılarında bundan pek haberleri yok. Peki bu yazılımlarda neden sorun yaratıyor dersen şöyle oluyor.
Örneğin yazılım "undefined" diye bir sonuç döndürecek. Adam bunu büyültme fonksiyonuna sokup sonuç "UNDEFINED" mi diye kontrol ediyor. Tüm dillerde sorunsuz olurken Türkçede "UNDEFİNED" diye büyüdüğü için yazılım patlıyor. Olay bundan ibaret.

Bu sorunu iki türlü çözebilirsin. Ya sorun çıkartan yazılımların başlatıcılarını ona göre ayarlarsın. Örneğin;
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=54344.0

Ya da sistemin karakter setini düzenlenmiş UTF-8 yerine gerçek UTF-8 kullanırsın ki ben öyle yapıyorum.
Alıntı yapılan: bugra9 - 02 Ekim 2016 - 17:53:49
sudo gedit /etc/default/locale
şeklinde dosyayı açıp en alta,
LC_CTYPE="en_US.UTF-8"
satırını ekleyip, kaydedip, bilgisayarı yeniden başlatırsan sistem hem Türkçe kalır hem de Türkçe kullanımdan dolayı görülen hataların hiçbirini görmezsin. Bunun karşılığında kayıp olarak da sadece çok çok az yerde İ harfi yerine I harfini ve ı harfi yerine de i harfini görürsün.

mesute

Kardeşim çok teşekkür ederim yaptım dediklerini sağolasın.Çözüldü diye ekliyorum :) :)

bugra9

Rica ederim. Etiket için teşekkürler.