Altı üstü bir flash bellek

Başlatan TubiCaliskan, 26 Ocak 2017 - 20:42:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TubiCaliskan

Debian 8.7.1 kurdum(belli bir zorunlu sebepten dolayı). Ve şimdi Windows iso mu flash belleğe yazdırmam gerek. Fakat sabahtan beri uğraştım, yemin ediyorum gözlerimden kan geldi. Ne biçimlendirebiliyorum, ne iso yu yazdırabiliyorum. Dımdızlak kaldım. Unetbootin, winusb vesayre hepsini kurarken bir sorunla karşılaştım. Ne meret bir şey yahu bu? Yardım edecek olan var mı?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

illedelinux

Linux'a meret denmesine dayanamam işte  :)
Bunu Debian'da yapmaya çalışıyorsanız @Asia arkadaşımızın bir çalışması vardı, arkadaşlar onu bulurlarsa yazdırabilirsin...

Şimdi buldum.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=52393.0
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Elessar

Alıntı yapılan: TubiCaliskan - 26 Ocak 2017 - 20:42:51
Ve şimdi Windows iso mu flash belleğe yazdırmam gerek. Fakat sabahtan beri uğraştım, yemin ediyorum gözlerimden kan geldi. Ne biçimlendirebiliyorum, ne iso yu yazdırabiliyorum. Dımdızlak kaldım. Unetbootin, winusb vesayre hepsini kurarken bir sorunla karşılaştım.

1) Windows 10 1607 sürüm mü?

2) Dosya ayrıştırma hatası mı veriyor?
USE="peace justice" emerge --newuse --update --deep world

turkerataturk

Şu güne kadar windows hariç hiçbir kalıp dosyasında sorun yaşamadım..
Hatalar linux un değil windows un ;) windows iso sunun kalıp yazıcısını yaptı da biz mi söylemedik ?? :))
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

TubiCaliskan

Alıntı yapılan: mustangank - 27 Ocak 2017 - 02:10:33
Şu güne kadar windows hariç hiçbir kalıp dosyasında sorun yaşamadım..
Hatalar linux un değil windows un ;) windows iso sunun kalıp yazıcısını yaptı da biz mi söylemedik ?? :))
Dediğimi tam olarak anlamamışsınız. Ben daha olayı yapamadım. Komut satırından mkfs komutuyla biçimlendirmeye çalıştım ama flash belleğin ismi rastgele bir şey olup içine dosya atamaz oldum. Sonra da dd ile içini silmeye çalışırken bir başka flash belleğim yandı. Şu anda bağlanamıyor.
Evet sonuç olarak elimde bozulan usb 3.0 flash belleğimle kaldım. Flash player' ı yükledim ancak çalışmıyor bile :O, Akşama dvd alıp onun üzerinden format atacağım. Ve bunlara rağmen hala son kullanıcıya linux önerenler var. Bende bir sorun vardır diye düşünüyor(du)m. Ancak kardeşim..,  5 saat boyunca araştırmama rağmen bir   Flash player yükleyip bir de usb biçimlendiremedim. Ben linux' a bozulmadım(taş gibi bir sistem), Ancak halen son kullanıcıya hitap ettiğini söyleyen bazı arkadaşlar(!) var. Sorunun bende olduğunu düşünenleri şu url ye almak isterim:

https://forum.shiftdelete.net/threads/linux-hakkinda-bazi-mulahazati-samildir.494669/

İyi günler...

lubuntu

İyi güzel anlatıyorsunda, Windows'tan Linux'a geçerken Linux forumlarından destek alıyorsun, Linux'tan Windows'a geçmeye çalışınca yine Linux forumlarından destek istiyorsun. Ee adama sorarlar bu Windowsçular nerede? Ne iş yaparlar? Bu arada flash belleğinde öncesinde Debain mı vardı? Öyleyse eğer disk FAT32 olmuştur onu NTFS yapıp o şekilde biçimlendirmelisin.

Ekleme: Bu arada verdiğin linkteki adam cahilin teki, Linux dünyasından bihaber bir adamı kaynak gösteripte Linux'u kötülemek yanlış. Sorun Linux'ta olsa niye ben 10 seneyi aşkın süredir tek sıkıntı çekmiyorum? Ubuntu için konuşuyum dünyanın en kolay dağıtımıdır kendisi. Kur sonra yaslan arkana keyfini çıkar. Windows'u kötülemiyorum ama Linux'u engelleyenler, Linux'a destek vermeyen şirketlerdir. Yoksa Linux'un Windows'tan daha iyi olduğu zaten ortadadır.

TubiCaliskan

Alıntı yapılan: lubuntu - 27 Ocak 2017 - 11:46:41
İyi güzel anlatıyorsunda, Windows'tan Linux'a geçerken Linux forumlarından destek alıyorsun, Linux'tan Windows'a geçmeye çalışınca yine Linux forumlarından destek istiyorsun. Ee adama sorarlar bu Windowsçular nerede? Ne iş yaparlar? Bu arada flash belleğinde öncesinde Debain mı vardı? Öyleyse eğer disk FAT32 olmuştur onu NTFS yapıp o şekilde biçimlendirmelisin.

Ekleme: Bu arada verdiğin linkteki adam cahilin teki, Linux dünyasından bihaber bir adamı kaynak gösteripte Linux'u kötülemek yanlış. Sorun Linux'ta olsa niye ben 10 seneyi aşkın süredir tek sıkıntı çekmiyorum? Ubuntu için konuşuyum dünyanın en kolay dağıtımıdır kendisi. Kur sonra yaslan arkana keyfini çıkar. Windows'u kötülemiyorum ama Linux'u engelleyenler, Linux'a destek vermeyen şirketlerdir. Yoksa Linux'un Windows'tan daha iyi olduğu zaten ortadadır.

Açıkçası...

Windows' tan Linux' a geçerken hiçbir yerden destek almadım. Rufus ile .İSO' yu yazdırıp bilgisayarı onun üzerinden *önyükleme yaptım. Peki..., Linux' ta nasıl yapmaya çalıştım:
İlk olarak flash belleğimi biçimlendirmeye çalıştım. Bazı yerler mkfsdos, bazısı mkfs.vfat, bazısı mkfs.fat komutunu kullanmış. GUI üzerinde de biçimlendirmek için bir program bulamadım. Nasıl mkfs.fat -F32 ile biçimlendirdim en sonunda(çok şükür, 2 saat sürdü). Flash belleğin simgesi bundan sonra not defteri simgesi ile gözükmeye başladı. Onu anlamadım ancak geçiyorum... UnetBootin uygulamasını yüklemeye çalıştım. Software Center olmadığı için, Synaptics' de de olmadığı için kendi sitesinden indirdim. Ne oldu..? Sağlanamayan bağımlılık hatası. "Winusb" adlı programı buldum en nihayetinde. Denemedim, çünkü her şeyin ters gitmesi üzerine bende bir korku başladı. En temizinden bir DVD alıp, "Brasero" ile yazdıracağım. Umarım yazdırma hızı seçeneği vardır..(GUI de göremedim ama?).

Evet bu sadece flash bellek biçimlendirme ve iso yazdırma hakkında yaşadığım sorunlar. "Windows' ta çözmek ne kadar sürüyor?" sorusuna cevap veremeyeceğim. Çünkü Windows' ta böyle komik zorluklar yok. Bu yüzden de "Windowsçular" dediğin topluluktan yardım almadım. Öyle bir topluluk var ve yaygın olmamasının asıl sebebi Windows' un son kullanıcı odaklı bir sistem olması.

lubuntu

Çalışan bir USB belleği yazdıramaman senin kabiliyetinle alakalı bir olay. Çok büyük bir olaymış gibi lanse etmene gerek yok. Yapamıyorsun sonra pislik atıyorsun, bunuda desteklemek adına cahil bir adamı kaynak gösteriyorsun. Linux bir kerneldir ve günümüz şartlarında en iyisidir. Küçümsemek adına yazdırma hızını destekliyordur umarım gibi kelimeler kullanıyorsun, e sen bunun olduğunu bilmiyorsun ilk defa mı kullanıyorsun? Sıfır bilgiyle ne yaptında neyi kötülüyorsun?

TubiCaliskan

Alıntı yapılan: lubuntu - 27 Ocak 2017 - 12:29:02
Çalışan bir USB belleği yazdıramaman senin kabiliyetinle alakalı bir olay. Çok büyük bir olaymış gibi lanse etmene gerek yok. Yapamıyorsun sonra pislik atıyorsun, bunuda desteklemek adına cahil bir adamı kaynak gösteriyorsun. Linux bir kerneldir ve günümüz şartlarında en iyisidir. Küçümsemek adına yazdırma hızını destekliyordur umarım gibi kelimeler kullanıyorsun, e sen bunun olduğunu bilmiyorsun ilk defa mı kullanıyorsun? Sıfır bilgiyle ne yaptında neyi kötülüyorsun?

Bak benim demek istediğimi anlamamakta ısrar ediyorsun. Ben cahil olabilirim. Benim kötülediğim şey, Linux' un böyle, habire yardım istenen bir işletim sistemi olduğu halde, "son kullanıcı" odaklı diye çığırıldığıdır. Verdiğim linkteki adamın cahil olduğunu nereden çıkardın anlamadım? Linux kernel' ini de kötüleyen yok burada ne oldu da oraya geldin?

lubuntu

Alıntı yapılan: TubiCaliskan - 27 Ocak 2017 - 12:33:53
Alıntı yapılan: lubuntu - 27 Ocak 2017 - 12:29:02

Bak benim demek istediğimi anlamamakta ısrar ediyorsun. Ben cahil olabilirim. Benim kötülediğim şey, Linux' un böyle, habire yardım istenen bir işletim sistemi olduğu halde, "son kullanıcı" odaklı diye çığırıldığıdır. Verdiğim linkteki adamın cahil olduğunu nereden çıkardın anlamadım? Linux kernel' ini de kötüleyen yok burada ne oldu da oraya geldin?
Linux'tan bahsediyorsun Linux dediğin o "kernel" işte. O adam cahil olmasa 3-4 sene evvelki yaşadıklarını bugün yaşamış gibi anlatmazdı. Sorunların sorun olmaktan çıktığının farkında değil. Eğer bunu bilmeyerek yapıyorsa cahildir a senin demek istediğin gibi cahil değilse bilinçli yapıyorsa bu da pislik atmaktır!

bugra9