Ubuntu forum nedir?

Başlatan illedelinux, 27 Ocak 2017 - 09:41:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

Ubuntu forumu herkesin farklı algılaması nedeniyle kendi görüşümden oluşan böyle bir başlık açma ihtiyacı hissettim.
Sayın yönetici arkadaşlar uygun görmedigi takdirde bu başlıgı kaldırabilir veya kilitleyebilirler.
Amacım tartışma ortamı yaratmak değil, zaten kimsenin yorum yapmasını beklemediğim gibi yönetici arkadaşlardan da bu başlıgı yoruma kapatmaları bence daha makul görünüyor...

Her şeyden önce Ubuntu forumu kâr amacı gütmeyen, gönüllülerden oluşmuş ve yine gönüllüler tarafından yönetilen bir Ubuntu Linux forumu olduğunu hepimizin kabul etmesi gerekir. Zira gerçek budur, aksini iddia eden olursa veya ben yanlış tanımlamış isem bana özelden uyarı gönderebilirsiniz.

İkinci olarak Ubuntu forumun tüzük, madde ve yönetim biçimini kabul ediyor ve bu kabulden sonra üye oluyoruz.
Ne var ki, bazılarımız bu kuralları okumamış, kabul etmemiş ve yöneticiler hesap verme zorundaymış gibi bir davranış içine giriyorlar.
Oysa yöneticilerin hesap vermesi forum kuralları ve kendi insiyatifi ile alakalı olduğunu görmezden gelerek onları suçlu olmaya zorlayanlar oluyor. Elbette ben burada kimsenin sözcülügünü veya savunmasını yapmıyorum, ancak gördügüm yanlış anlayış ve haksızlıklara da elbette cevabım olacaktır.

Başka forumlarda lak-laka alışmış, sohbet tarzı yorumlar yapmak isteyenler ki, daha önceleri ben de onlardan biriydim, aynısını Ubuntu forumda da sürdürmek istiyorlar. Sohbet etmek elbette kötü bir şey değil, üstelik yazılım dünyasına yararlı sohbeti neden rededelim ki.
Sayın heartsmagic arkadaşımızın bu sohbet konusunda bir yorumunu okumuştum, kısaca şöyle diyordu "...sohbetlerde genelde konudan kaymalar olur ve bu da ne Ubuntu forum amacına ne de yazılım dünyasına bir katkı sağlamadıgı gibi forumda kirlilik meydana getirir..."
Arkadaşımızın bu görüşünün ne derece dogru veya yanlış olduğunu kanıtlamak için foruma üye oldugum ilk aylarda sohbet ortamı oluşturacak başlıklar açmıştım, bunu bilinçli olarak yapmıştım. Açtıgım sohbet tarzı üç başlıgın üçünün de gerçekten konudan saptıgını ve toparladığımda hiç bir faydası olmadıgını, daha ziyade kirlilikten başka hiç bir getirisi olmadığını bizzat denedim, yaşadım ve gördüm.
Oysa o üç başlıgı açmadan önce herartsmagic arkadaşımıza bu görüşünden dolayı azılı muhaliftim.
Kendi yanılgımı yine kendim deneyerek öğrendim, bunun için heartsmagic'e teşekkürü bir borç biliyorum.

Ayrıca diğer yönetici arkadaşlara da teşekkür ediyorum, neden mi onu da anlatayım.
Herkes genelde forumdan yardım ve bilgi yönünde yararlanmak için foruma girer, ben ise üye olmadan önce nedense forum yöneticilerinin davranışlarını incelemek için foruma girerdim. Hem merak etmiştim hem de onlarda sürekli açık arıyordum, onlarda açık aramamın herhangi bir kaynagı yoktu sadece forum yönetiminin forumu kaliteli bir şekilde ayakta tutma başarı oranını öğrenmek istemiştim.
Ey ki de istemişim, yoksa gönüllü olmalarına ragmen büyük bir sorumluluk içinde davrandıklarını anlayamadan muhalif olmaya devam edebilirdim. Hatta lümpen, egoist, ve hatta sapık davranışlı bazı üyelere dahi yöneticilerden çok makul davranışlar gördügümde şaşırdıgımı da itiraf edeyim.

Ne var ki, yöneticilerde gördügüm bunca makul davranışlara ragmen kendilerince en küçük bir olumsuzlukta onları eleştiriden öte kara listeye alan bazı üyelerin olması da elbette beni üzüyor. Bu başlık da zaten işte bunu için açıldı.

Ubuntu forum nedir?
Ubuntu, Linux ve özgür yazılım ile ilgili bilgi alışverişinde bulunmak ve yardım etmek için gönüllüler tarafından oluşturulmuş parasal amacı olmayan bir platformdur.

Ubuntu forum ne değildir?
Sohbet forumu değildir, kural dahilinde kimseye hesap vermek zorunda değildir, herkesin gönlüne göre şerbet vermekle yükümlü değildir, yasalardan bağımsız değildir.

Ubuntu forumun sorumlulukları nedir?
15 adet Genel, 13 adet Yazım ve 8 adet İmza kurallarını uygulamakla sorumludur.
Ayrıca forumun düzeni için gereken kendi alınmış kararlarını uygulamak zorundadır.

Foruma üye olan herkes bu üç sorudaki yanıtlar neticesinde kurallara uymayı ve üyelik sorumluluğunu kabul etmiş olur.

Dolayısıyla kendimizi yargılama irademize verdiğimiz esnekligi karşımızdakine de göstermek zorunda oldugumuz bilincine ne kadar hakim isek forum o kadar daha iyi anlaşılacaktır...

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

furyzer0

Dediklerinize katılıyorum ben de dahil bir kısım kişiler bazen konuları başka yerlere çekebiliyorlar. Artık konuları farklı yerlere çekmemeye gayret gösteriyorum. Benim üzüldüğüm şey bu işe fazla gönül veren bazı kişilerin işi artık kendi yaptıklarını sevmekten öte, başka şirket/marka/kuruluş nefretine dönüştürmeleri.

lubuntu

Windows'un övülmemesi ve bazı yerlerde aksine ona sövülmesi yanlış bir şey değildir. Zira kapalı kaynak bir sistemi eleştirmek, tekelleşmeye çalışan bir firmayı eleştirmek elbetteki en doğal hakkımız. Sen Microsoft olarak bana laf söyleyeceksin, ama benden olgun bir davranış göstermemi bekleyip, benim laf söylemem yanlış bir şeymiş gibi sunacaksın. Yok öyle bir şey! Bunun fanatiklikle alakası filanda yoktur. Doğrularla alakalı bir durumdur. Microsoft bir takım şirketlerle iş birliğine gidip Linux tarafına olan desteğide kesmeye çalışmıştır defalarca. Yani kendi sistemiyle uyumlu olsun diye ortaklık kurup firmanın Linux tarafına tam destek vermesini yavaşlatmıştır. Yoksa kimse Ubuntu kullan Mint kötüdür demiyor niye acaba?