[Çözüldü] ubuntu giriş ekranı klavye sorunu

Başlatan lante, 27 Ocak 2017 - 03:34:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lante

arkadaşlar ben ubuntu 16.10 unity sürümünü kullanıyorum.
yüklediğim günden beri beni sinir eden bişey var çözüm bulamadım bir türlü.
bilgisayarı ilk açınca giriş yerine şifre giriyorum örneğin kabul etmiyor üstte sürekli ingilizce klavye işareti var.
şifre içinde nokta olduğu için bazen ''ç'' tuşuna basıyorum mecbur :) nasıl çözebilirim sistem kople türkçe ama giriş yapmakta zorlanıyorum aslında şifre değişirsem çözülür ama böyle kullanmak istiyorum çözümü varsa yardımcı olursanız sevinirim.

sorun çözüldü. yeniden format attım sorunu halettim teşekkür ederim yinede cevaplar için.

lubuntu

Alıntı yapılan: lante - 27 Ocak 2017 - 03:34:44
arkadaşlar ben ubuntu 16.10 unity sürümünü kullanıyorum.
yüklediğim günden beri beni sinir eden bişey var çözüm bulamadım bir türlü.
bilgisayarı ilk açınca giriş yerine şifre giriyorum örneğin kabul etmiyor üstte sürekli ingilizce klavye işareti var.
şifre içinde nokta olduğu için bazen ''ç'' tuşuna basıyorum mecbur :) nasıl çözebilirim sistem kople türkçe ama giriş yapmakta zorlanıyorum aslında şifre değişirsem çözülür ama böyle kullanmak istiyorum çözümü varsa yardımcı olursanız sevinirim.

not: konu yanlış yerdeyse düzeltirseniz sevinirim.

Şifre bölümünde Türkçe karakterler desteklenmez. Nokta yerine ç'ye basmayacaksın aynı zaman. Yani şifrende Türkçe karakter yok niye klavye konusuna girdiğini anlamadım. Sorunda niye ç'ye basıyorum! Basmayacaksın yanlış şifre giriyorsun niye diye bize soruyorsun:)

bugra9

[mention=616418]@lubuntu[/mention], niye desteklenmesin. Neredeyse tüm karakter setleri için destek bulunuyor.

@lante, ayarlarda dil desteği kısmında Türkçe en yukarıda mı diye kontrol edebilir misin?

if

@lubuntu, üyelerimizle iletişime geçtiğinizde kullandığınız dilden hiç memnun değilim. İnsanlara gerekli saygıyı göstermenizi bekliyorum. Emreder hatta yer yer azarlar bir dil kullanmayı lütfen bırakın.

civler

İyi günler,  doğru yere mi yazıyorum bilmiyorum ama foruma çok sık girmediğim için taradım sorunuma yakın burayı buldum.Ubuntu 16 10 kullanıyorum, Bilgisayarı ilk açtığımda sağdaki rakamlar numlock tuşuna basmadan aktif hale gelmiyor, daha öncekisürümlerin birisinde aktifti bu. Bunu ayarlamanın bir yolu var mıdır, nereden yapabilirim?
Yardım ve destekleriniz için teşekkürler.
İleri, daima ileri gitmeliyiz, bu bilinmeyene yolculukta.

civler

Ben olayı çözdüm üç günlük bir uğraşıdan sonra. Şöyle sıralayayım, Ubuntuda beceremediğim için Linüx mint 18.01 e geçiş yaptım.
1) Önce bilgisayara Numlock'u kuruyooruz.  Uç birime  " sudo aptitude install numlockx" yazıp proğramı kuruyoruz.
2) Sistem ayarları/Yönetim/Giriş Penceresi/Seçenekler/Numlock etkin'i işaretliyoruz.
3) Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. Olay çözülmüştür, şifre girmek için numlock a basmaya gerek yok. Otomatik çalışıyor.
Lazım olanlara duyrulur.

ata1

yeni kurulum yaptığınızdan bu konu ubuntu için çözülmemiş .[mention=618861]@civler[/mention] mint için çözüm önermiş olursunuz.

civler

Alıntı yapılan: ata1 - 24 Şubat 2017 - 01:02:16
yeni kurulum yaptığınızdan bu konu ubuntu için çözülmemiş .[mention=618861]@civler[/mention] mint için çözüm önermiş olursunuz.

Bilmiyorum Ubuntuda aynı mı ama mint de bu şekilde çözdüm. Sorun bitti.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Şubat 2017 - 00:05:42

[mention=618863]@ata1[/mention]
Peki arka planları Ubuntu ile Mint aynı değil mi? ben aynı sanıyordum. İkisini de kullandım, bir çok özellikleri aynı sanki.