Windows Fontları Font Kalitesini Bozuyor

Başlatan mgundogdu, 27 Ocak 2017 - 01:14:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mgundogdu

Merhaba
Elle veya ttf-mscorefonts-installer ile windows fontlarını yüklediğimde özellikle Libreoffice'de font kalitesinde bozulma oluyor. Daha çok rendering sorunu gibi duruyor. Fontlar sub-pixel hinting sorununa benzer şekide görünüyor (öyle belirgin bir fark yok ama font takıntısı yaptığım için küçük değişiklikler irrite ediyor)

System:    Host: science-pc Kernel: 4.4.0-62-generic x86_64 (64 bit)
           Desktop: Unity 7.4.0  Distro: Ubuntu 16.04 xenial
Machine:   System: HP (portable) product: HP ProBook 450 G4
           Mobo: HP model: 8231 v: KBC Version 42.1E
           Bios: HP v: P85 Ver. 01.02 date: 08/30/2016
Graphics:  Card-1: Intel Device 5916
           Card-2: NVIDIA Device 134e
           Display Server: X.Org 1.18.4 driver: nvidia
           Resolution: 1366x768@60.00hz
           GLX Renderer: GeForce 930MX/PCIe/SSE2
           GLX Version: 4.5.0 NVIDIA 367.57

Teşekkürler...
Because science is awesome!

lubuntu

[mention=616361]@mgundogdu[/mention]Bunuda böyle kabul edeceksin yapacak pek birşey yok.

bugra9

Tüm yazı tiplerinde mi oluyor yoksa sadece eklenmiş olan windows yazı tiplerinde mi bu görülüyor?

mgundogdu

Firefox dahil bütün fontlarda ama libreoffice'de daha çok hissediliyor. Eve gidince after and before ekran görüntüsü atayım. Aynı sorun Manjaro'da GIMP kurunca oluyor. Manjaro Beta ya da Alfa sürümler minimum kurulum ile geliyor GIMP paketi olmadan. GIMP kuruncaya kadar harika font ayarları yapıyordum GIMP kurulunca ayarlarımın hafifte olsa bozuluyordu. Şimdi aynı durum Ubuntu'da msfonts ile oluyor. Böyle bir sorun olacağını tahmin ettiğim için önce /usr/share/fonts a win-10 dan kopyaladığım fonları yapıştırdım ama yine de sorun oldu. Umarım düzeltebileceğim bir yol vardır. Şimdiye kadar en güzel font ayarlarını Ubuntu verdi.
Cevaplarınız için teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Ocak 2017 - 16:08:09

@lubuntu Astigmatımdan mıdır nedir fontlar da bir sıkıntı olunca çok rahtsız oluyorum.

bugra9

Faydası olur mu bilmiyorum ama yazı tipi ön belleğini tazelemeyi deneyebilirsiniz.
sudo fc-cache -f -v

mgundogdu

Teşekkürler @bugra9 malesef işe yaramadı :) Biraz daha yabancı forumlara falan bakayım. Sanırım windows fontları Ubuntu font confige itaat emiyor :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Ocak 2017 - 04:19:12

Wikiler candır. Sorumun cevabını yazmış. Wiki güncelleme tarihi biraz eski ama yarın ilk iş okuyup bir deneyeyim :)

https://wiki.ubuntu.com/Fonts