[Çözüldü] Windows 7'nin Yanına Ubuntu Kurdum Fakat Ubuntu Açılmıyor.

Başlatan myeser, 26 Ocak 2017 - 22:06:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

myeser

Merhaba arkadaşlar. Uzun süredir linux işletim sistemine geçiş yapmak istiyordum. Bunun için araştırdım soruşturdum ve ubuntu'da karar kıldım. Lakin kurulum aşamasında mı hata yaptım yoksa bilgisayarımda mı sıkıntı var bilmiyorum. Ubuntu 16.04'ü Universal-USB-Installer ile usb belleğe aktardım. Bilgisayarımı kapatıp açtım bios ekranından önceliği usb belleğime vererek ubuntu yükleyicisini çalıştırdım. Yalnız kurulum seçeneklerinde Windowsun yanına kur seçeneğini seçtim ve bana bölünmüş iki disk gösterdi ( D: diskimin bölünmeden sonraki halini ve Ubuntu kurulacak diski). D: diskim toplamda 154 gb idi 76 gb yi ubuntu için ayırdı ve startı verdim. Kurulum aşamasında hiçbir hata ekranı ile karşılaşmadım. Sonra bilgisayarı tekrar başlattım fakat Ubuntu ve Windows seçenekleri gelmeden direk windowsa başladı. Şuan ne Ubuntuya girebiliyorum ne de ubuntu için açılan diski. Yardımcı olursanız sevinirim :) (Ayrıca:Daha önce açılmış başlıklardan UEFI den bahsediliyor. Bios ekrarnından Enabled olduğunu gördüm.)

mendirec

Merhaba @myeser, aramıza hoş geldin.
Bios/Uefi'de Boot seçeneklerinin içinde Ubuntu var mı? Uefi olarak kurulmuşsa Boot seçeneklerinin altında Windows Boot Manager, Ubuntu gibi seçeneklerin olması gerekli.

myeser

[mention=616327]@mendirec[/mention] hocam ben görsel olarak size bunları göstereyim isterseniz :/

Windows Başlatılıyordan sonra bu bildirim geliyor.

Ayrıca araştırdım bilgisayarımda asus uefi bios utility yok :/

mendirec

@myeser, "Hard Drive BBS Priorities" bölümünün altında neler var? Görüntü atabilir misin? Bir de bilgisayarı Canlı USB ile aç. Uçbirimde şu komutları yürüt ve çıktıları buraya geç lütfen.
sudo fdisk -l
sudo parted -l

myeser

[mention=616376]@mendirec[/mention]

İstediğiniz Hard Drive BBS ( Not Kingston içinde ubuntu kurulum dosyası olan flash belleğim)

Flash bellek takılı iken boot da UEFI:KİNGSTON u seçtim ve karşıma bu grub ekranı geldi.

Ve istedğiniz çıktılar;

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Ocak 2017 - 19:08:12

Ayrıca bölünmüş diski sadece ubuntu canlı usb ile açtığımda görebiliyorum.

mendirec

[mention=616459]@myeser[/mention] Çıktıları görüntü olarak değilde kod etiketi kullanarak buraya geçersen daha iyi olur.
Grub kurulumunu gerçekleştirir misin?
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Grub_%C3%B6ny%C3%BCkleyicisini_onarmak_(yeniden_kurmak)
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair#2._se.C3.A7enek:_Boot-Repair.27in_canl.C4.B1_Ubuntu_DVD.2FUSB.27sine_kurulmas.C4.B1

Windows'ta iken Ubuntu'nun kurulu olan bölümleri normalde göremezsin. Windows, Ext4 dosya sistemini tanımıyor.

myeser

[mention=616488]@mendirec[/mention] hocam GRUB kurulumunu yaptım. Şuan ubuntuya kolay erişebiliyorum. Ama bir sorun var. Tam tersi oldu şuan. Seçeneklerde windows 7 yi göremedim. GRUB kurulumunda 2. onaylamada sda5 dısında 2 secenek vardı biri 69 gb olan ubuntuya ayrılan kısım biride hitaci olarak geçiyordu. Ben ikisini de seçtim ( hitachi windowsdur diye) hata mı yaptım acaba?

mendirec

@myeser, şu komutun çıktısını kod etiketi içerisinde buraya geçer misin?
sudo update-grub2
Kod etiketi için: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14283.0

myeser

[mention=616562]@mendirec[/mention]

Buyurun

Grub yapılandırma dosyası oluşturuluyor ...
Bulunan linux kalıbı: /boot/vmlinuz-4.4.0-59-generic
Bulunan initrd kalıbı: /boot/initrd.img-4.4.0-59-generic
Bulunan linux kalıbı: /boot/vmlinuz-4.4.0-21-generic
Bulunan initrd kalıbı: /boot/initrd.img-4.4.0-21-generic
Bulunan Windows 7 (loader), /dev/sda1 üzerinde
Bulunan Windows 7 (loader), /dev/sda2 üzerinde
bitti

mendirec

Şu an Grub ekranında Windows'u görebiliyor musun?

XT1033 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

myeser

[mention=616596]@mendirec[/mention] malesef. İsterseniz çıkan grub ekranını görsel olarak atayım.

Not: Şimdi görmeye başladı hocam. Yardımlarınız için teşekkür ederim :)