[Çözüldü] Terminal arayüznden GUİya geçme

Başlatan furyzer0, 26 Ocak 2017 - 17:24:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

furyzer0

Merhabalar kendi kişiselleştirdiğim dağıtım olsun diye ubuntu mini sürümünü kurdum ve ekstra hiç bir şey yüklemedim. Şimdi komut arayüzünden nasıl görsel ortama geçeceğim? Mesela istediğim masaüstü ortamını nasıl açılışta açılacak hale getiririm?

mrpatates

Pek bu konuları bilmem ben Linux'te yeniyim.Başka bir masaüstü ortamını yükleyebilirsin.
Belki ozaman çalışabilir.Mesela Xfce:
sudo apt-get install xubuntu-desktop
Bunu kur belki başlangıçta çalışır.

HTC Sensation XL with Beats Audio X315e cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mozhan

ilk once bi login manager yuklemen gerekiyor kisisel tercihine gore gdm,lightdm,slim ... daha sonra ise system acilisinda link verip etkin hale getirmen gerekiyor.
Arch Linux tabanli dagitim kullaniyorum ben kod farklilik gosterebilir belki

sudo apt-get install lightdm
sudo systemctl enable lightdm.service
When we ride on our enemies..

https://github.com/mustafaozhan

furyzer0

Alıntı yapılan: mozhan - 28 Ocak 2017 - 03:49:47
ilk once bi login manager yuklemen gerekiyor kisisel tercihine gore gdm,lightdm,slim ... daha sonra ise system acilisinda link verip etkin hale getirmen gerekiyor.

dediğiniz gibi lightdm yi yükledim sonra
"sudo lightdm" komutu ile çalıştırdığımda ubuntu login ekranı geldi şifre girdiğimde "cant start a session" hatasını verdi.

AguilaNegra

Siz oturum açma yöneticisi yüklediniz lightdm ile,hangi masaüstü yöneticisini kullanmak istiyorsanız o paketleri kurmanız gerek.
Minimal kalmak istiyorsanız openbox tercih edebilirsiniz mesela.

furyzer0

budgie masaüstü ortamını kurdum ancak onu nasıl ayarlayacağım açılacak şekilde onu çözemedim.

mozhan

Alıntı yapılan: furyzer0 - 28 Ocak 2017 - 12:16:58
Alıntı yapılan: mozhan - 28 Ocak 2017 - 03:49:47

dediğiniz gibi lightdm yi yükledim sonra
"sudo lightdm" komutu ile çalıştırdığımda ubuntu login ekranı geldi şifre girdiğimde "cant start a session" hatasını verdi.

su komutun ciktisina bakabilir miyiz?
sudo cat /var/log/lightdm/lightdm.log

furyzer0

yazıyı kopyalayamadığım için ss atıyorum.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

mozhan

lightdm ile mi alakali anlayamadim masaustu seceneklerinden kurdugun masaustu ortamini sectiniz mi ?

furyzer0

budige-desktop u silip tekrar kurdum ve sorun düzeldi. Sorun benim için çözülmüştür ondan çözüldü olarak işaretliyorum.