Lütfen konu başlıklarına gereksiz müdahale etmeyelim

Başlatan Erdem, 25 Ocak 2017 - 22:16:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Erdem

Şöyle baktım neredeyse 10 sene olmuş bu forumlara üye olalı.

Bu forumlardan daha önce üye olup da gereksiz yere iletilerimin silinmesinden dolayı takip etmeyi bıraktığım forumlar oldu.

Pickit3 Ubuntuyla uyumlumu?

konu başlığı kilitlenmiş sonra ikiye bölünmüş. Ama bunu ben gereksiz bir müdahale olarak gördüm. Aslında ismi Expkits3 de olsa Pickit3 de olsa aynı şeyden bahsediyor. Sonra en azından bu konu için bence devam etmesi gereken bir konuydu, kilitlemeye gerek yoktu.

Sonra aslında bu forumlara yanıt yazmak yerine harcadığımız vakti aslında çok daha faydalı olabilecek konulara ayırabiliriz. Ama neden yazıyorum. Çünkü biz de bir nevi usta çırak ilişkisi içinde bizden daha iyi programcıların yardımlarıyla bu noktaya geldik.

O yüzden lütfen gereksiz müdahalelerden kaçınalım.

BayboraKaan

Bölünen ve kilitlenen konuyu pek incelemedim
Yalnız eğer böyle bir işlem yapıldıysa ya konu gereksiz dağılmıştır ya da maksadını aşmıştır.
Ayrıca forumun amacı Ubuntu ile ilgili paylaşımlardır
Programlama ya da program yazma yazılım geliştirme formu değildir

ata1

Uzun süredir formda basit  üyeyim fakat gereksiz bir müdehale yapan yönetici görmedim. Konuda sohebet yada farklı bir durum vardır ki bölmeyi gerekli görmüşler.

kutahyaspor

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 25 Ocak 2017 - 22:27:46
Bölünen ve kilitlenen konuyu pek incelemedim
Yalnız eğer böyle bir işlem yapıldıysa ya konu gereksiz dağılmıştır ya da maksadını aşmıştır.
Ayrıca forumun amacı Ubuntu ile ilgili paylaşımlardır

Şu an hiç açmadığım bir başlığı açmış gibi görünüyorum, konunun akışında yazdıklarım başlık olmuş.
Elektronik ile ilgili işlerimizi Ubuntu üzerinde yapmaya çalışıyoruz. Programlama veya program yazma ile ilgili değil bahsi geçen konular.

BayboraKaan

[mention=616166]@kutahyaspor[/mention] konuyu inceledim az biraz ve konu içinde konu olmuş
formu Ubuntu ansiklopedisi olarak düşünün konudan konuya atlayan başlılar acemiler için yardımcı olmaz
hedefimiz konuları sabit tutmaktır ve sorun yaşıyor isek tartışma gibi olan başlıklar altında soru sormak yerine yeni başlık açılması daha iyidir diye düşünüyoruz
sizden sonra sorun yaşayacak olan kişiler için yardımcı olabilecek başlıklar bizi daha memnun eder

ve başlık açarken lütfen sornunuzun ne olduğunu açıklayan başlık seçmenizi tavsiye ediyorum

burası sohbet formu değil yardımlaşma formudur. (nokta)

Toor

Olayın sohbetle filan alakası yoktu. Konu üzerinde pickit programlayıcıları ile Ubuntu üzerinde pic programlamanın mümkünatı konuşuluyordu. Bizde sadece kullanımı Türkiyede yaygın olan klondan bahsetmeye başladık.

Bence de çok gereksiz bir müdahale olmuş. Konu da düzgün bir şekilde ayrılmamış.

BayboraKaan

[mention=616206]@Toor[/mention]
Dediğm gibi konu ile sorun yaşıyor isen başlık acacaksın bu bhSEDİLEN BAŞLIK SADECE fikir üretmek için

alquirel

Duruma en açıklayıcı cevabı bu müdahaleyi yapan arkadaşımız verecektir elbet.

Genel olarak şunu söyleyelim: forum politikası olarak her ayrı konunun ayrı başlık altında konuşulmasını benimsedik yıllarca. Başlık çokluğu bizim için problem teşkil etmiyor, yeter ki başlıktan içerik anlaşılabilsin ve içerikte başlığın haricinde bir konu bulunmasın. Eskilerin deyimiyle efradını cami, ağyarını mani başlıklar olsun istiyoruz. Yetişebildiğimiz ölçüde de müdahale ediyoruz.

mhmtkrktr

Alıntı YapAyrıca forumun amacı Ubuntu ile ilgili paylaşımlardır
Alıntı Yap3- Forumla ve GNU/Linux ilgili olmayan (konu dışı) başlıkların açılması kurallara aykırıdır.
"Keşke bu maddeyi, GNU/Linux yerine Ubuntu olarak yazsaydınız. Dağıtım olarak Ubuntu kullanmadığımız için, buralara gelip sizleri rahatsız etmezdik" şeklinde mi yorumlamalıyız, yoksa daha soğukkanlı olup, hatayla olmuştur, düzeltilir diyemi beklemeliyiz karar veremedim.

Alıntı YapProgramlama ya da program yazma yazılım geliştirme formu değildir

Eğer bu şekildeyse, programlama ana başlığı altında oluşmuş onlarca konuyu da ele alınca, ilgilenilmesi gereken daha çok başlığınız var gibi. Kolay gelsin diyelim o zaman. :)

OnLive

[mention=616161]@Erdem[/mention]

Kesinlikle katılıyorum hocam.
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

illedelinux

Sevgili arkadaşlar, ben de kendime göre bir fikrimi paylaşayım...

Ubuntu forum; biz Linux severler, kullanıcılar, yazılımcılar, bilgisini genişletmek isteyenler için bir velinimettir.
En küçük bir sorunun cevabı için başvurduğumuz ilk duraktır, çogumuz bunun bilincindeyiz zaten.
Ancak çogumuzun farkında olmadığı bir nokta var.
Ubuntu forumun adam gibi ayakta kalmasını zanediyoruz ki, sadece yöneticilerle sınırlıdır.
Oysa biz sıradan üyelerin de bu anlamda kendine göre bir payı var.
Nedir o pay, elbette kurallar.
Bizler kurallara ne kadar uyarsak forumun işleyişi de o kadar akıcı ve cazip olur.
Böylece yönetici arkadaşlara da fazladan yük bindirmemiş oluruz.
Zira onlar da insandır, bizler gibi onlar da hata yapabilir, üstelik onların gönüllü olduğunu da unutmamalıyız.
Ayrıca öneri-istek-soru bölümü de var, bu bir demokrasidir, anlayacağınız gibi üyeler robot olarak görülmüyor...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Erdem

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 25 Ocak 2017 - 22:27:46

Üzerinde program geliştirilmeyen bir işletim sistemi düşünülebilir mi. Ubuntu geliştiricileri herhalde sizinle aynı fikirde değil ki özellikle geliştiriciler için işletim sisteminin sunduğu kolaylıkları gösteren bir sayfa hazırlamışlar.

https://www.ubuntu.com/desktop/developers

İngilizce Ubuntu forumlarında da hekaza öyle.

https://ubuntuforums.org/forumdisplay.php?f=310

Düşünün ki bana muhasebe programı ya da başka bir program lazım oldu. Geliştiriciler olmasa al kardeşim kullan bu işletim sistemini diyebilir misin?

Alıntı yapılan: illedelinux - 26 Ocak 2017 - 05:49:00
Ubuntu forum; biz Linux severler, kullanıcılar, yazılımcılar, bilgisini genişletmek isteyenler için bir velinimettir.
En küçük bir sorunun cevabı için başvurduğumuz ilk duraktır, çogumuz bunun bilincindeyiz zaten.

Ubuntu kullanıcıları, elektronik ve yazılım konusunda teknik elemanlar bu forumlar için bir nimettir  ;)

Teknik bir konu düşünelim örneğin C, C++ ya da elektronik olsun bu forumların düzeyi benim soru soracağım düzeyde değil. Zaten bu konularda da yardıma ihtiyaç olduğu zaman konusunda uzman arkadaşlardan yardım alıyoruz. Ubuntu konusunda da daha çok yeni başlayan arkadaşlara yardım etme anlamında katkımız olmuş olabilir. Örneğin ilk iletilerime bakın o zaman için pek kullanılmayan E17 pencere yöneticisi kurulumunu anlatmıştım.

Ama neden yardım etmeye çalışıyoruz. Çünkü benim ilk kullandığım linux dağıtımı o zamanlar çevirmeli modemler kullanılıyordu. Bir hafta kadar modemi tanıtmak için uğraşmıştım. Kaya Oğuz'un Windowmaker ile ilgili yazılar yazdığı yıllar.

Yahoo C Dili grubunda teknik konularda özellikle C++ konusunda tartışmalar oluyordu. Bunlardan bir tanesi fazlamesai.net sitesine de taşmıştı. O zaman FM'de "Yazılım Mühendisleri forumlarımızda hararetli C++ tartışmaları yapıyor" gibi [tam hatırlayamıyorum] övünerek bir başlık açmışlardı. Ben başka bir Türkçe forumda EA'da çalışan mühendislerin de yazdığını hatırlıyorum.

Bir konuda çalışan teknik elemanları, mühendislerin, akademisyenlerin düzeyli tartışmalar yapabileceği bir ortam hazırlamak büyük başarıdır.

O yüzden forum.ubuntu-tr.net'çiler kıymetimizi bilsin :)

Ayrıca konuyla ilgili olarak da düşünün bir arkadaşımız teknik bir soru sordu. Sonra da çözüldü olarak etiketledi. Pıt hemen konu kilitleniyor. Ama ben biliyorum ki o arkadaşımız konunun bir yerini tam anlamamış olabilir ya da aklıma daha iyi bir çözüm geliyor. Bakıyorum konu kilitlenmiş. Konuyu açtırmak istiyorsun. Aradan zaman geçiyor konu açılıyor ama o çözüm aklından uçmuş olabiliyor ya da o zaman fazla vaktin olmayabiliyor. Daha önemli, öncelikli işlerle uğraşmak durumunda kalabiliyorsun.

Ben de D forumlarında yöneticiyim. Ama bizde böyle kilitleme falan da yok. İşin teknik tarafları konuşuluyor sadece.

illedelinux

Alıntı YapUbuntu kullanıcıları, elektronik ve yazılım konusunda teknik elemanlar bu forumlar için bir nimettir  ;)

İşte aradaki farkı çözememişsin, bu söylediğin ticari forumlar için geçerlidir, ticari kazanç sağlamak için açılan forumlarda kullanıcılar velinimettir, oysa Ubuntu forum ticari bir forum değildir, dolayısıyla herhangi bir velinimete de ihtiyacı yoktur...

if

Burada bahsedilen konuyu da geçseydiniz de konuyu okuyanlar hangi konuya müdahale edildiğini bilseydi.

Bahsedilen konu: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=46178.0

@gnukarabatak pickit3'ün Ubuntu ile uyumlu olup olmadığını ve pickit3 almasının uygun olup olmayacağını; olmayacaksa pickit2 almak istediğini belirten bir soru sormuş. Soru yine @gnukarabatak'ın bu[1] iletisiyle konuyu açarken merak aklındaki soruların cevaplandığını görüyoruz. Sonrasındaki iletiler pickit2 ve pickit3'ün Ubuntu'ya kurulumu ve kullanımıyla ilgili olduğu ve @gnukarabatak'ın ve konuya ilgili kişilerin sorularına cevap teşkil edebileceği için tuttum.

Sonra @Toor adlı üyemiz "Expkits klonu programlayıcıları Linuxta kullanabilen var mı acaba?" sorusunu sormuş. Bu soru @gnukarabatak'ın sorduğu sorudan farklı, bu yüzden farklı bir konuda konuşulması gerek. Bu yüzden bu ileti ve bu iletiyle ilgili olduğunu düşündüğüm iletileri bölüp ayrı bir konu açtım. Bölünüp açılan konuya buradan[2] ulaşabilirsiniz.

@gnukarabatak'ın açtığı konudan bölerek oluşturduğum bir diğer konu ise @kutahyaspor'un expkits3 üzerinde taktığı bir cihaza bağlanma sorunu yaşmasıyla ilgili iletisi ve buna verilen cevaplardan oluşmakta. Bu sorunun @gnukarabatak'ın peşinde olduğu soruyla alakası olmadığı açık. Bu yüzden farklı bir konuda konuşulması gerekiyor. Bu konuya ise bu[3] bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Şimdi düşününki forumdan bir üyemiz ya da dışarıdan birisi pickit3'ün Ubuntu ile uyumlu olup olmadığını araştırmak istesin. @gnukarabatak'ın konu başlığını sorusuna uygun olarak yazması sayesinde konuyu bulsa bile expkits klonu programcıyılar ve expkits3 üzerinde denenmek istenen bir cihaz için alınan hatayla ilgili iletileri de okumak zorunda kalacak. Ya da aynı kişi @kutahyaspor'un aldığı hatanın çözümü için arama yapsa, bu hatayla ilgili açılmış bir konu olmadığından @gnukarabatak'ın açtığı konuyu ve bu konu içerisindeki sorunuyla ilgili olmayan iletileri okumak ve bu iletiler içerisinden kendisini ilgilendirenleri süzmek zorunda kalacak.

Alıntı yapılan: Erdem - 25 Ocak 2017 - 22:16:47
Aslında ismi Expkits3 de olsa Pickit3 de olsa aynı şeyden bahsediyor.

Pic programlama bilen biri için aynı şeyden bahsediliyor olabilir fakat cevabı aranan soru farklı. Bölme işleminin gereksiz olmadığını açıkladım. Bence hepsi yerinde müdahale fakat iletileri doğru ayırmamış olabilirim. Sizin gerekçeniz nedir?

Sonra en azından bu konu için bence devam etmesi gereken bir konuydu, kilitlemeye gerek yoktu.

Çözüldü etiketinin konulması, bir soruya cevap arayan birisinin o sorusunun etiket uygulanan konuda cevaplandığını ve cevabın da sorusuna çözüm olduğunu belirtmek içindir. Çözüldüğü bilinmeyen bir konuyu neden okusun? Çözüldüğü belli olan bir konudaki çözümle ilgili iletiler haricinde yazılan iletileri neden okusun?

Sonra aslında bu forumlara yanıt yazmak yerine harcadığımız vakti aslında çok daha faydalı olabilecek konulara ayırabiliriz. Ama neden yazıyorum. Çünkü biz de bir nevi usta çırak ilişkisi içinde bizden daha iyi programcıların yardımlarıyla bu noktaya geldik.

O yüzden lütfen gereksiz müdahalelerden kaçınalım.

Burada senelerdir üyelerimizin sorularına cevap yazmak, üyelerimize doğru bilgileri ulaştırmak, vikiye katkıda bulunmak, çevirilere yardım etmek, sunucularımızdaki işlerle ilgilenmek, konu bölmek, üye yasaklama gibi işlerle uğraşmak yerine ailemle ilgilenmek gibi çok faydalı işlere harcayabilirdim!

Alıntı yapılan: Erdem - 26 Ocak 2017 - 09:39:12
Ayrıca konuyla ilgili olarak da düşünün bir arkadaşımız teknik bir soru sordu. Sonra da çözüldü olarak etiketledi. Pıt hemen konu kilitleniyor. Ama ben biliyorum ki o arkadaşımız konunun bir yerini tam anlamamış olabilir ya da aklıma daha iyi bir çözüm geliyor. Bakıyorum konu kilitlenmiş. Konuyu açtırmak istiyorsun. Aradan zaman geçiyor konu açılıyor ama o çözüm aklından uçmuş olabiliyor ya da o zaman fazla vaktin olmayabiliyor. Daha önemli, öncelikli işlerle uğraşmak durumunda kalabiliyorsun.

Sizi çok iyi anlıyorum. Bir soru için saatlerimi harcayıp bir çözüm buluyorum fakat araya zaman girince unutuyorum. Sonra tekrar aramak zorunda kalıyorum. Gelin görün ki kıymetimizi bilen yok! En iyisi tası tarağı toplayıp gitmek!

Alıntı yapılan: kutahyaspor - 25 Ocak 2017 - 22:32:48
Şu an hiç açmadığım bir başlığı açmış gibi görünüyorum, konunun akışında yazdıklarım başlık olmuş.

@kutahyaspor, iletilerinizi neden böldüğümü açıkladım. @gnukarabatak'ın konusunun altında olması gerektiğini mi düşünüyorsunuz iletilerinizin? Neden?

Alıntı yapılan: Toor - 26 Ocak 2017 - 00:21:14
Olayın sohbetle filan alakası yoktu. Konu üzerinde pickit programlayıcıları ile Ubuntu üzerinde pic programlamanın mümkünatı konuşuluyordu. Bizde sadece kullanımı Türkiyede yaygın olan klondan bahsetmeye başladık.

@Toor, yukarıda açıkladığım gibi konu içerisinde 3 farklı sorunun cevabı aranıyordu. Sizin söylediğiniz gibi "pickit programlayıcıları ile Ubuntu üzerinde pic programlamanın mümkünatı" konuşulmuyordu. Sizin bahsettiğiniz pic programlama ve Ubuntu kümelerinin kesişimi olan büyük bir kümeyi ifade ediyor. Konuda o küme içerisindeki ufak bir kaç nokta bulunuyor.

Biz bir sorunun bir konu başlığı altında çözülmesini ve bu çözümün aynı sorunun cevabını arayan birisine en etkin şekilde ulaştırılmasını amaçlıyoruz. Bu yüzden konu başlıkları, iletinin imlâya uygun yazılması, çözümün açık bir şekilde sunulması ve çözüldü başlığının konulması önemli.

[1] https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=46178.msg547061#msg547061
[2] https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=55183.0
[3] https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=55185.0

Toor

"Expkits klonu programlayıcıları Linuxta kullanabilen var mı acaba?"

Ben bu cümleyi kendi adıma yardım almak, bir soruyu cevaplandırmak adına yazmadım. O sorunun üst paragrafında firma ile iletişime geçip, piyasadaki pickit klonlarının bazılarının GNU/Linux ile uyumsuzluğunu dile getirmiştim zaten. Sadce expkits klonuna dikkat edilmesini, kullanabilen bir arkadaş varsa da beni düzeltmesini istedim. Expkits zaten hem Pickit 2, hem Pickit 3 üreten bir firma. O tarz bir konuda da bahsedilmesi gerek bence.

mhmtkrktr

Alıntı Yapİşte aradaki farkı çözememişsin, bu söylediğin ticari forumlar için geçerlidir, ticari kazanç sağlamak için açılan forumlarda kullanıcılar velinimettir, oysa Ubuntu forum ticari bir forum değildir, dolayısıyla herhangi bir velinimete de ihtiyacı yoktur...

Çözülmüşü bu ise çözülmemişini alalım biz onun. Burada nimet, velinimet tabirini, bilgi, deneyim ve bunların paylaşımı olarak algılarsak ( ki başka bir anlam yükleyebiliyorsanız düzeltin ), bu konudaki ihtiyacı ticari yönde algılamak biraz mantık tutulması olmuyor mu?
Ubuntu yada herhangi bir forumun buna yada bunu sağlayan kişilere neden ihtiyacı olmaz? Bilginin yada bilgiyi sağlayan kişiye ihtiyacı olmayan bir forumun başka ne gibi bir amacı olabilir?

Ayrıca yukarda, yönetimin gönüllü olduğunu belirtmenin amacı nedir? Yönetim grubunda olmayıp burada bilgi paylaşımı yapan onca insan var. Bu konuyu açan kişinin sitem ettiği konuya bakarsak, orada daha farklı bir amaç için mi yapmış paylaşımını? Onca insan gönülsüz mü yapıyor bunu? Buralarda katkı sağlayarak maliyeye vergi borcunu ödeyen mi var??

Alıntı YapBiz bir sorunun bir konu başlığı altında çözülmesini ve bu çözümün aynı sorunun cevabını arayan birisine en etkin şekilde ulaştırılmasını amaçlıyoruz. Bu yüzden konu başlıkları, iletinin imlâya uygun yazılması, çözümün açık bir şekilde sunulması ve çözüldü başlığının konulması önemli.

@if, bu düşünce teorik olarak çok güzel ancak pratikte pek mümkün değilmiş gibi görünüyor. En azından mevcut kurallarla bunun yapılması biraz hayalde kalıyor. Birçok konu başlığı, konunun aslını içerecek şekilde açılmıyor. İçerse bile, imla kurallarına uyan aktif kullanıcı sayısı parmakla sayılabilecek kadar az. Buna benzer sorunlardan dolayı forumun arama / sonuç indexlemesi başlığa değilde içeriğe göre çalışıyor gibi.
  Bunu sağlayabilmek için ya çok daha katı kurallar uygulanabilir, yada yönetimin kendisinin bu düzenlemeleri kendisi yapması gerekir. Takip edebildiğim kadarı ile yönetim bu konuda duyarlı fakat ikisinin de tam olarak uygulanabilirliği mümkün görünmüyor.   
  Bazı konuların kilitlenmesi fazla aceleye geliyor diye geçmişte bende fikir belirtmiştim. Şuan için forumu açtığımda baştan bir iki konuya bakıp daha eskiye gitmediğim için rahatsız olmasam da, bazı konular sürdürülebilir nitelikte olabiliyor. Bunu takip edecek yapı forum içinde çözülebilse çok daha iyi olurdu aslında. Çözüldü etiketi alan bir konunun belirli bir zaman içinde mesaj geçilmemesi durumunda yönetime bildirilmesi gibi birşeyler mesela. Bu da @alquirel 'ın konusuna giriyor sanırım.

illedelinux

Alıntı YapÇözülmüşü bu ise çözülmemişini alalım biz onun. Burada nimet, velinimet tabirini, bilgi, deneyim ve bunların paylaşımı olarak algılarsak ( ki başka bir anlam yükleyebiliyorsanız düzeltin ), bu konudaki ihtiyacı ticari yönde algılamak biraz mantık tutulması olmuyor mu?
Ubuntu yada herhangi bir forumun buna yada bunu sağlayan kişilere neden ihtiyacı olmaz? Bilginin yada bilgiyi sağlayan kişiye ihtiyacı olmayan bir forumun başka ne gibi bir amacı olabilir?

mhmtkrktr, olayı sen de çözememişsin, Ubuntu forum bize bilgi paylaşımı ve yardım imkanını sunuyor, bunu da maddi kazanç gözetmeden yapıyor, ticari olmayan bir forumun herhangi bir kimseye ihtiyacı yoktur, ihtiyacı olan Ubuntu forum değil insanlardır.
Başka deyişle, Ubuntu forumda paylaşım olmazsa Ubuntu forum bundan bir şey kaybetmez, kaybedecek olan bizleriz...

Erdem

Alıntı yapılan: illedelinux - 26 Ocak 2017 - 10:43:35
Alıntı YapUbuntu kullanıcıları, elektronik ve yazılım konusunda teknik elemanlar bu forumlar için bir nimettir  ;)

İşte aradaki farkı çözememişsin, bu söylediğin ticari forumlar için geçerlidir, ticari kazanç sağlamak için açılan forumlarda kullanıcılar velinimettir, oysa Ubuntu forum ticari bir forum değildir, dolayısıyla herhangi bir velinimete de ihtiyacı yoktur...

@illedelinux bir kere ben velinimettir demedim nimettir dedim. Şu an Stackoverflow gibi siteleri bu hale getiren o topluluktur. Zaten artık ubuntu, elektronik gibi farklı alanlarda da yayın yapıyorlar.

Benim bahsettiğim sitelerden hiç biri de ticari bir kaygı gütmüyor. Bunlardan bir tanesi fm'di:

https://fazlamesai.net/

Zaten o işler öyle bakkal mantığı ile olmaz.

Alıntı yapılan: if - 26 Ocak 2017 - 10:53:39
Aslında ismi Expkits3 de olsa Pickit3 de olsa aynı şeyden bahsediyor.

Pic programlama bilen biri için aynı şeyden bahsediliyor olabilir fakat cevabı aranan soru farklı. Bölme işleminin gereksiz olmadığını açıkladım. Bence hepsi yerinde müdahale fakat iletileri doğru ayırmamış olabilirim. Sizin gerekçeniz nedir?

@if işte aslında sorun buradan kaynaklanıyor. İşin teknik kısmını bilmeyen birisi konuları bölmeye çalışınca konu bütünlüğü bozuluyor.

Teknik olarak pickit2 ya da expkits3 dediğiniz şey aslında sadece bir pic ve RS-232 seri dönüştürücüden oluşuyor bildiğim kadarıyla. Böyle olunca da işin işine farklı dallar girebilir. Örneğin seri programlama girebilir. Bu geniş bir konu.

O zaman yarın başka bir arkadaş başka bir soru sorduğunda tekrardan daha önce bahsedilen konuları yinelemek gerekecek.

Sonra en azından bu konu için bence devam etmesi gereken bir konuydu, kilitlemeye gerek yoktu.

Çözüldü etiketinin konulması, bir soruya cevap arayan birisinin o sorusunun etiket uygulanan konuda cevaplandığını ve cevabın da sorusuna çözüm olduğunu belirtmek içindir. Çözüldüğü bilinmeyen bir konuyu neden okusun? Çözüldüğü belli olan bir konudaki çözümle ilgili iletiler haricinde yazılan iletileri neden okusun?

İşte bu konuyu daha anlamadığınızı gösteriyor. Buna bir örnek veriyorum örneğin bir yapay zeka problemi:

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=51052.0

Var mı bu sorunun çözümü?

Alıntı yapılan: kutahyaspor - 25 Ocak 2017 - 22:32:48

@kutahyaspor, iletilerinizi neden böldüğümü açıkladım. @gnukarabatak'ın konusunun altında olması gerektiğini mi düşünüyorsunuz iletilerinizin? Neden?

O arkadaşımız hangi başlığı hangi konu altında açacağını bilmiyor ama siz daha iyi biliyorsunuz öyle mi ?!

Alıntı yapılan: Toor - 26 Ocak 2017 - 00:21:14

@Toor, yukarıda açıkladığım gibi konu içerisinde 3 farklı sorunun cevabı aranıyordu. Sizin söylediğiniz gibi "pickit programlayıcıları ile Ubuntu üzerinde pic programlamanın mümkünatı" konuşulmuyordu.

Ben de  piyasada satılan programcılar ile Ubuntu üzerinde pic programlamanın mümkün olup olmadığı konuşuluyor diye anladım ama sizin taraftan farklı anlaşılıyor herhalde.

alquirel

Başlığı açan, yani sorun yaşayan, sorununa çare arayan kişi bana çözüldü etiketi sunduysa ben niye o başlığı kapatmayayım? Eğer sorununun çözülmediğini düşünüyorsa etiket koymasın zaten. Burada yapılacak itiraz en fazla şu olur: "insanları bir an önce çözüldü etiketi koymaya zorluyorsunuz". Öyle bir durum da yok. Çözüldü etiketi konduktan sonra arada bir engel kalmıyor ki. Belirli bir süre bekleyelim ama onun da sınırı yok. Foruma 6 saatte bir giren bir kişi için 24 saat yeterli olurken foruma iki günde bir giren bir kişi "hop ben daha görmediydim" diyecek. Ayrıca zaten konu, sahibi tarafından çözüldü denmişse ama biz ortada somut net bir çözüm göremediysek o başlığı kilitlemeyip kullanıcıdan ayrıntılı çözüm adımlarının gelmesini beklemekteyiz.

Hepsine yetişebiliyor muyuz? Nasıl ki tüm kullanıcıların tüm kurallara uyması bir ütopyaysa bu da öyle. Her şeye eksiksiz yetişmemiz düşünülemez. Burada da yönetim ekibi olarak bizden kural esnetmelere ne kadar müsamaha bekleniyorsa biz de aynı müsamahanın şöyle bi %10 kadarını beklesek yetiyor bize ;)

kutahyaspor

Saatlerdir farklı yollar, farklı programlar ile ubuntu üzerinde expkits 3 çalıştırmayı deniyorum. Hangi başlığa yazayım geridönüşlerimi?

[Bölünen başlıklar]
kutahyaspor: expkits 3 "Connection Failed" (Ben böyle içeriği boş, soru barındırmayan bir başlık açmazdım)
Toor: Expkits klonu programlayıcıları Linuxta kullanabilen var mı acaba?

Yönetici arkadaşların çabalarını yok saymıyorum ama buradaki başlık bölme işi çok yerinde olmamış bence de.

lubuntu

Mevcut kurallar içerisinde yapılmış olan bir uygulamadır. Ne kadar büyüttünüz bunu. Bir de yeni başlık açıp tartışma içine sokmaya çalışıyorsunuz modları. Arkadaş kuralları koyan mod değil ama uygulayan o ve uyması gerekende bizleriz. Bir başlıkta ayrı şeylerden bahsedilmeye başlanırsa, diğer konu ayrı başlığa taşınır. Neresi yanlış bunun? Başlığı açan arkadaş sorununu gidermiş ve çözüldü diye etiketlemiş. Çözülen konuyu hortlatmaya ne gerek var? Sende de aynı sorun varsa çözülmediyse başlığı açtırmak için istek gönderirsin olur biter. Burada ki admin ve modlar gönüllük esasına göre çalışmakta. Olan olur olduğu kadar, olmayan olmaz bu kadar basit!

Erdem

İyi siz ne yaparsanız yapın o zaman!

Ben buraya Ubuntu altında Pic programlayıcı kullanımı konunun devamı olan bir başlık açtım. Devam etmek isteyen arkadaşlar buradan devam edebilirler.

Yok sohbet forumu değilmiş, sohbet edemezmiş.

Yeri gelir bir araya gelir çay içer sohbet de ederiz.  :)

if

@Toor, sizin iletileri @gnukarabatak'ın açtığı konuya taşıdım.

Alıntı yapılan: Erdem - 26 Ocak 2017 - 14:39:36
@if işte aslında sorun buradan kaynaklanıyor. İşin teknik kısmını bilmeyen birisi konuları bölmeye çalışınca konu bütünlüğü bozuluyor.

@Erdem, bir konu başlığını bölmek için o konu başlığı içerisinde ele alınan meselenin uzmanı olmaya gerek yok. Hiç bir forum yürümez eğer böyle bir kural olsaydı. Meselenin çözümü çok basit:

@kutahyaspor'un aldığı hatanın çözümü @gnukarabatak'ın peşinde olduğu "Pickit3 Ubuntu ile uyumlu mu?" sorusunun cevabının içinde mi? Hayır, o zaman ayrı bir konu başlığıdır bu. Asıl konunun bütünlüğünü bu bozmaktadır.

Teknik olarak pickit2 ya da expkits3 dediğiniz şey aslında sadece bir pic ve RS-232 seri dönüştürücüden oluşuyor bildiğim kadarıyla. Böyle olunca da işin işine farklı dallar girebilir. Örneğin seri programlama girebilir. Bu geniş bir konu.

Teknik olarak Atheros ve Broadcom ağ kartları aynı şey, ağ kartı fakat her ikisi için farklı konu başlıkları kullanıyoruz. Hatta Atheros A ve Atheros B kartı için farklı konular kullanıyoruz. Atheros A kartı için bir çözümü Broadcom C kartı içinde konuşmak olmaz.

İşte bu konuyu daha anlamadığınızı gösteriyor. Buna bir örnek veriyorum örneğin bir yapay zeka problemi:

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=51052.0

Var mı bu sorunun çözümü?

Heh heh, işi yapay zekaya kadar götürmeye gerek yok. Herhangi bir problemin birden fazla çözümü olabilir, hele konu yazılım dilleri ise. Sen konuya çözümdü etiketi koymamışsın, biz de kilitlememişiz gördüğün gibi. Kurallara uygun mu ne güzel işliyor forum.

O arkadaşımız hangi başlığı hangi konu altında açacağını bilmiyor ama siz daha iyi biliyorsunuz öyle mi ?!

Su-i zan edersen böyle konuşursun işte. Bazen üyeler neyi nereye yazacağını bilmiyor, bazen kolaylık olsun diye ilk buldukları konuya yazıyor, bazen sorunlarına cevap veren olsun diye alâkasız konulara yazıyorlar, bazen sohbeti devam ettirmek için yazıyorlar ... Bu durumda konuyu uygun şekilde bölmek, sonlandırmak vs. sadece biz yöneticilerin değil, tüm forum üyelerin sorumluluğu.

Ben de  piyasada satılan programcılar ile Ubuntu üzerinde pic programlamanın mümkün olup olmadığı konuşuluyor diye anladım ama sizin taraftan farklı anlaşılıyor herhalde.

Tekrar etmekte fayda var, @gnukarabatak pickit3 ile Ubuntu uyumluluğunu araştırıyordu. Konu başlığı ve soru açık.

Alıntı yapılan: kutahyaspor - 26 Ocak 2017 - 14:48:09
Saatlerdir farklı yollar, farklı programlar ile ubuntu üzerinde expkits 3 çalıştırmayı deniyorum. Hangi başlığa yazayım geridönüşlerimi?

@kutahyaspor, daha önce açtığın konularda olduğu gibi varsa sorun ya da sorunun uygun bölüme yeni bir konu açabilirsin. Soru ya da sorunun daha önce açılmış konuları ilgilendiriyorsa, oraya yazarsın.

Alıntı yapılan: kutahyaspor - 26 Ocak 2017 - 14:48:09
[Bölünen başlıklar]
kutahyaspor: expkits 3 "Connection Failed" (Ben böyle içeriği boş, soru barındırmayan bir başlık açmazdım)
Toor: Expkits klonu programlayıcıları Linuxta kullanabilen var mı acaba?

Yönetici arkadaşların çabalarını yok saymıyorum ama buradaki başlık bölme işi çok yerinde olmamış bence de.

Neden?

kutahyaspor

Cümlelerin sonunda "!" veya "[nokta]" ibareleri olmadıktan sonra sizleri gayet iyi anlıyorum. Bu başlığa başka mesaj yazmayacağım, amacım polemiğe girmek değil. Soruna çözüm bulabilirsem uygun bir başlıkta paylaşacağım.
kolay gelsin.

BayboraKaan

[mention=616232]@mhmtkrktr[/mention]
Diğer dağıtımlara da destek verildiği doğru, özgür yazılım ile ilgili sorun yaşayan ya da paylaşım yapmak isteyen üyeler tabiki de başlık açabilir, soru sorabilir ve yardımcı olmak isteyebilir. Ama dediğim gibi burası Ubuntu-tr forumu ağırlık olarak Ubuntu kullanıcıların yardım aldığı bir forum. Google Ubuntu ile ilgili sorunlarınızı aratma yaptığınızda ilk olarak google sizi ubuntu-tr'ye yönlendirir. Benim anlatmak istediğim buydu.
[mention=616304]@Erdem[/mention]
Bu forum da ki başlıkların dağılmamasından biz forum yöneticileri sorumludur. Daha önceleri de bu gibi konular açıldı ve kendimizi ifade etmeye çalıştık, ubuntu-tr formunun ilk amacı Ubuntu ile ilk tanışan üyelere yardımcı olmaktır ve başlıklar yardımcı olmaktan çıktığını fark ettiğimizde müdahale etme hakkımızı da kullanırız.