[Çözüldü] Ubuntu üzerinde Expkits PK3 Çalıştırmak

Başlatan kutahyaspor, 24 Ocak 2017 - 22:49:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kutahyaspor

İki saatten beri "lütfen yardım edin" gibi bir cümle kurmamak için terminaldeki hata kodlarıyla internetin altını üstüne getiriyorum. :)  Elimde expkits 3 var. Cihazı tanıyor fakat bağlantı hatası veriyor.

Firmware güncellemeyi araştırdım, bağlantı hatası oluştuğu için onu da yapamam diye şu an virtualbox üzerinden istemeyerek de olsa windows7 kuruyorum. Linux desteği yok denildiyse, kurulumu iptal edeyim :)

Alıntı yapılan: Toor - 24 Ocak 2017 - 22:42:58
Türkiyedeki Pickit klonu üreticisine(Expkits) attığım maile cevap olarak ürettikleri klonun Linux ile uyumsuz olduğunu söylemişlerdi. Ben de zaten Atmelci olduğum için Linux üzerinde Pic'e bulaşmak istemedim.

Expkits klonu programlayıcıları Linuxta kullanabilen var mı acaba?

Atmel için hangi IDE'yi kullanıyorsunuz?

Erdem

Alıntı yapılan: kutahyaspor - 24 Ocak 2017 - 22:49:37
Elimde expkits 3 var. Cihazı tanıyor fakat bağlantı hatası veriyor.

Devre üzerinde seri programlama özelliği ICSP varsa çalışabilir. Belki de çalışmayabilir. Denemek lazım  ;)

Ben de de öyle ızgara gibi bir şey vardı. Pic Kit2 aldıktan sonra kullandığımı pek hatırlamıyorum. Zaten onun üzerine mikro denetleyici takmak sonra tekrar devreye takmak biraz uzun iş. 

kutahyaspor

Codeclocks ve Eclipse programlarını denedim. İkisinde de AVR eklenti ve ayarları sorunsuz çalışıyor, derliyor ve IDE üzerinden (avrdude programı tanıtarak) sorunsuz program atıyor.

Biliyorsunuzdur Atmel Studio 4 sürümünden sonrası Linux tarafında çalışmıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Ocak 2017 - 23:31:28

Alıntı yapılan: Erdem - 24 Ocak 2017 - 23:03:03
Devre üzerinde seri programlama özelliği ICSP varsa çalışabilir. Belki de çalışmayabilir. Denemek lazım  ;)
Tahminime göre IPE arayüzünde "Connect" tıklanınca cihazın serino, firmware, vs. bilgilerini alması lazım, ICSP bağlamadan veya zif sokete pic takmadan, boşta.

Erdem

Alıntı yapılan: kutahyaspor - 24 Ocak 2017 - 23:17:05
Tahminime göre IPE arayüzünde "Connect" tıklanınca cihazın serino, firmware, vs. bilgilerini alması lazım, ICSP bağlamadan veya zif sokete pic takmadan, boşta.

Ben de öyle tahmin ediyorum  ;)

Aslında sanırım kartın programlaması seri iletişimle oluyor.

http://justanotherlanguage.org/content/tutorial_serial_port_board

Ben o bahsettiğim ızgaralı programcıyı taktım.

$ ls /sys/bus/usb-serial/devices/ -ltrah

bu komutla tam nereye bağlandığını öğrenebiliyoruz. Anladığım kadarıyla programcı aslında bir tane RS-232 dönüştürücü ve üzerine PIC'den oluşuyor.

Bu usb seri dönüştürücü yazılımını yükleyince çalışır mı bilemiyorum. Seri portu test etmek için şu programı önerebilirim.

http://www.teuniz.net/serial-com-tester/index.html

Benim şu an hem PIC hem Atmega olsun, Ubuntu altında programlama konusunda bir sıkıntım yok.  Geniş bir zamanda o zif soket kullanan programcıya da bakacak vaktim olur mu bilmiyorum.

Arduino için firmata iletişim protokölünü yüklediğinizde başka bir programlama dili ile komut gönderebiliyorsunuz.

Örneğin onaltılı olarak 0xF0F779 komutunu gönderdiğinizde bu kullandığın çekirdek yazılımı bilgilerini raporla demek.

kutahyaspor

Kaynak, Olimex.com
Alıntı Yap
Hello, I attempted to use PIC-KIT3 and then the connection failed. After this the PIC-KIT3 gets listed with exlcamation mark in "Windows Device Manager" and reports the error -  "This device cannot start. (Code 10)". What is the problem? What should I do?

Alıntı Yap
...
There is a fix for this problem - enter bootloader mode - disconnect the PIC-KIT3 from the USB; press and hold the small black button (programmer-to-go button); connect the PIC-KIT3 to the USB; release the button. Then open MPLAB or MPLAB IPE and attempt the connection again. Make sure you are using latest version of MPLAB IDE or MPLAB IPE.
...

Sorunun çözümü için MPLAB IPE programını çalıştırın, ben terminalden root olarak çalıştırdım (belki de gereksizdir). Expkits PK3 usb kablosu takılı ise çıkartın, PTG butonuna basılı haldeyken usb kablosunu takın, butonu bırakın. Cihaz en son firmware kurmaya başlayacak.

Sonunda beklenen ekran;

Ayrıca pic okuma, yazma, silme, doğrulama hepsini denedim, herhangi bir sorun yok.

Ek Not: Cihaz Ubuntu tarafında farklı modda çalışıyor (MPLAB??) Windows tarafına geri dönünce aşağıdaki uyarı ile firmware değiştirmemizi isteniyor, değiştirince orada tekrar çalışıyor. Her işletim sistemi değiştirdiğimizde firmware değiştirmeden çalıştırmanın yolunu bilen varsa mesaj atıversin.
Alıntı Yap"The PICkit 3 is in MPLAB mode. Use the Tools menu to download an OS compatible with this application."