yazıcı kafa temizledikten sonra yine çalışmadı

Başlatan ilksumat, 24 Ocak 2017 - 11:59:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilksumat

Merhaba, epson sx230 yazıcının sorunu yazıyormuş gibi geziyor kağıtta ama basmıyor. Kafa temizlemesini yaptım ama yine olmadı. Ne yapabilirim. Biliyorum direk ubuntunun konusu değil ama bu konularda sorula biliyor diye düşündüm.

Teşekkürler şimdiden.

plazma

Dram değiştirmeniz gerekebilir yada yazıcı için servise verin.

ilksumat

Tam olarak neresi oluyor ve nasıl değiştiribilirim?

Lazer değil mürekkepli yazıcı bu arada.

kutahyaspor

Mürekkep bitmiş uzun süre kullanılmamışsa kartuşlar kurumuş olabilir. Peçeteyi kartuşa sürdüğünüzde mürekkep gelmesi lazım. İnternette kurumuş kartuşlarla ilgili uygulama vidyoları bolca mevcut.
kolay gelsin.

if

ilksumat

Yok en son 15 gün falan önce epey çıkış aldımdı, kartuş yenilemiştim hatta. Ama onu alırken ara ara satır silikleşmesi falan oluyordu. İşte ondan sonra yine 3-4 gün önce falan lazım oldu bu defa hiç yazmıyor. Ki yazıyormuş gibi ses çıkarıyor, sanıyorsunuz kağıt yazılı çıkacak. Yok.
Neyse kafa temizlik yaptım epson yöntemini yazmış sayfasında zaten,onları yaptım. Mürekkebi yarıladığıyla kaldı. Hiç değişiklik yok. Boş kağıt çıkıyor.

kutahyaspor

Program üzerinden değil, fiziksel olarak temizlik yapmalısın bence.

ilksumat

Bunu gösteren bir video, açıklama falan varmı?

Teşekkürler.

kutahyaspor

İki vidyo biraz farklı, en azından fikir verir. Çok uzun zaman kullanılmamış kartuşu sıcak su ile 15-20 dakika uğraş sonucunda -kağıt havlu sürüldüğünde mürekkep çıkacak şekilde- açmayı ve çalıştırmayı başarmıştım. Özel solüsyon kullanmaya gerek yok, mürekkep çıkan yere olsun, ince kabloların olduğu yere olsun hassas davrandıktan sonra içinde mürekkebi bitmediyse, elektronik kısmı hasarlı değilse açılır.
kolay gelsin.

https://www.youtube.com/watch?v=iaLCnmn_BjU
https://www.youtube.com/watch?v=iaLCnmn_BjU

ilksumat

Tekrar sorucam anlamak için mecbur :-\

Ben o sorunu yaşamadan 15 gün önce epey çıkış almıştım. Şimdi bu uzun süre sayılıyormu?

kutahyaspor

15 günde tamamen kurumaz diye tahmin ediyorum. Kartuşu çıkart, kılcal delikleri olan metal yüzeye kağıt havluyu sür, mürekkep bulaşması lazım. Yada bir diğer ihtimal, kartuş bitmiş olabilir.

Düzeltme;
Özür dilerim, epson sx230 kartuş mimarisi benim anlattığım gibi değilmiş. Benim dikkatsizliğim..

ilksumat

lubuntu

Bu tip konularda tecrübeli değilseniz, içini açıp müdahalede bulunmayın. En iyisi teknik servis.

ilksumat

if

@sumatilk, yazıcıyı Windows ile kullanma imkânınız var mı?

ilksumat