[Çözüldü] PPA'ları Nasıl Kaldırırım?

Başlatan MertKamit, 24 Ocak 2017 - 10:36:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MertKamit

Merhaba arkadaşlar

Ubuntu kullanırken, aşağıda ki pencereden istemediğim depoları kaldırabiliyordum.

Şimdi Elementary OS kullanıyorum. Bu dağıtımda nasıl kaldırırım istemediğim ppaları?

illedelinux

Nano yazan yere kullandıgın not defterinin adını yaz.

sudo nano /etc/apt/sources.list
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

lubuntu

Kullandığın programı kurabilirsin Elementary'de de. Yazılım&Güncelleştirmeler depoda olmalı(Ubuntu tabanlı çünkü).

MertKamit

Alıntı yapılan: illedelinux - 24 Ocak 2017 - 12:30:59
Nano yazan yere kullandıgın not defterinin adını yaz.

sudo nano /etc/apt/sources.list

Bu şekilde açtığımda, kaldırmak istediğim ppaları göremedim hocam. Ancak sudo apt-get update yazdığımda, sinirimi bozan o ppalar vardı yine.

Alıntı yapılan: lubuntu - 24 Ocak 2017 - 18:53:42
Kullandığın programı kurabilirsin Elementary'de de. Yazılım&Güncelleştirmeler depoda olmalı(Ubuntu tabanlı çünkü).

Software and Updates olarak aradım ancak bu yazılımı bulamadım hocam :? .deb olarak veya ppa ile bunu yükleyebilmem mümkün müdür?

lubuntu

sudo apt install software-properties-gtk

Diye terminalle yükleyebilirsin.

gecegezen

add-ppa... komutu ile eklenen ppa'lar "/etc/apt/source.list.d/" altındaki "list" uzantılı dosyalarda tek tek saklanıyor genelde yaninda ki .save uzantılı dosyayıda silebilirsiniz ama grafik sürücü gibi sistemi kökten etkileyen bir program için eklediseniz önce ppa-purge ile ppa'yı ve içindeki programı silebilirsiniz.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

MertKamit

Alıntı yapılan: lubuntu - 24 Ocak 2017 - 20:01:42
sudo apt install software-properties-gtk

Diye terminalle yükleyebilirsin.

Bu komut ile Yazılım & Güncelleştirmeler uygulamasını yükledim hocam, teşekkür ederim.

Alıntı yapılan: gecegezen - 24 Ocak 2017 - 21:41:14
add-ppa... komutu ile eklenen ppa'lar "/etc/apt/source.list.d/" altındaki "list" uzantılı dosyalarda tek tek saklanıyor genelde yaninda ki .save uzantılı dosyayıda silebilirsiniz ama grafik sürücü gibi sistemi kökten etkileyen bir program için eklediseniz önce ppa-purge ile ppa'yı ve içindeki programı silebilirsiniz.

Şimdilik bildiğim yöntemden çözdüm ancak ilerleyen zamanlarda, sizin ilettiğiniz yöntemi de deneyeceğim.

İyi çalışmalar.