g++ eksik kütüphaneyi tanımalama

Başlatan nelanbu, 22 Ocak 2017 - 16:56:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nelanbu

selam arkadaşlar..
c++ programlama yı ubuntu kurulu olduğu için vede ubuntuyu bir kaç aydır kullandığım için. Ubuntu içinde sanal windows makina kurup dev c++ derleyicisi çalışıyorum. g++ ile ubuntu ile c++ derlemek ve test etmek mümkün olduüunu öğrenince basit bir örnek yapayım dedim. ama #include <conio.h> küphanesini tanımadı hata verdi bulunmadı diye. bu tarz kütüphane hatalarını nasıl düzeltebilirim.

bu arada kodlar değru windows ortamında çalışıyor..

erdemakin09

Alıntı yapılan: nelanbu - 22 Ocak 2017 - 16:56:27
selam arkadaşlar..
c++ programlama yı ubuntu kurulu olduğu için vede ubuntuyu bir kaç aydır kullandığım için. Ubuntu içinde sanal windows makina kurup dev c++ derleyicisi çalışıyorum. g++ ile ubuntu ile c++ derlemek ve test etmek mümkün olduüunu öğrenince basit bir örnek yapayım dedim. ama #include <conio.h> küphanesini tanımadı hata verdi bulunmadı diye. bu tarz kütüphane hatalarını nasıl düzeltebilirim.

bu arada kodlar değru windows ortamında çalışıyor..

conio.h kütüphanesi linux'ta dahili olarak gelmez. Yanlış hatırlamıyorsam kütüphane ms-dos için yazılmıştı. Yine yanlış hatırlamıyorsam ncurses.h yada curses.h diye bi kütüphane yazılmıştı yerine geçsin diye onu araştırabilirsin. Ayrıca
http://www.volkanozkaragoz.com/linuxubuntu-ya-c-dili-icin-conio-h-kutuphanesini-eklemek/ çalışıp çalışmadığını denemedim ama bu yoluda deneyebilirsin :)
Her Can Bir Gün Ölümü Tadacaktır!

Amenofis

Ubuntuda (genel olarak linuxta) c++ derlemek için ne sanal windowsa, ne dev-c++ denen antika programa, ne de conio.h gibi tarihten silinen şeylere gerek yok.

Muhtemelen getch() çalıştırmak için conio.h eklemek istiyorsun. Onun yerine getchar() da koysan, scanf te koysan, std::cin de koysan aynı işi görür. Tabi en doğrusu bunların hiçbirini koymamak.

nelanbu

Alıntı yapılan: erdemakin09 - 22 Ocak 2017 - 17:04:33

conio.h kütüphanesi linux'ta dahili olarak gelmez. Yanlış hatırlamıyorsam kütüphane ms-dos için yazılmıştı. Yine yanlış hatırlamıyorsam ncurses.h yada curses.h diye bi kütüphane yazılmıştı yerine geçsin diye onu araştırabilirsin. Ayrıca
http://www.volkanozkaragoz.com/linuxubuntu-ya-c-dili-icin-conio-h-kutuphanesini-eklemek/ çalışıp çalışmadığını denemedim ama bu yoluda deneyebilirsin :)

verdiğin linktedeki yöntemi denemiştim teşşekkür ederim :) çalışmıyor o :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ocak 2017 - 19:34:11

Alıntı yapılan: Amenofis - 22 Ocak 2017 - 19:53:43
Ubuntuda (genel olarak linuxta) c++ derlemek için ne sanal windowsa, ne dev-c++ denen antika programa, ne de conio.h gibi tarihten silinen şeylere gerek yok.

Muhtemelen getch() çalıştırmak için conio.h eklemek istiyorsun. Onun yerine getchar() da koysan, scanf te koysan, std::cin de koysan aynı işi görür. Tabi en doğrusu bunların hiçbirini koymamak.

bilgin için teşşekkür ederim.. getchar(); denedim olmuyor yine haa veriyor hocam. tabii scanf da hata veriyor.. std::cin biliyorum.. hiçbirini koymamak kinux için tamam ama linuxta bir uygulamayı çalıştırdığında getch(); yada std::cin; kullanmazsan işlemden sonra pencere kapanıyor ya .. ondan kullanıyorum

Barlow

Getch ve getche fonksiyonları şu bağlantıda tanımlanmış: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=45801.msg530165#msg530165

KOnu biraz eskimiş ama sonradan bakan kullanıcılar en azından faydalanır diye ekleme ihtiyacı duydum.
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-