linux u biraz anlatırmısınız

Başlatan 3435tufan, 22 Ocak 2017 - 01:32:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

3435tufan

linuxa geçmeyi düşünüyorum ama cözp çözemeyecegimden emindegilim biraz anlatırmısınız kendimi bildim bileli windows kullanıyorum 17 yaşındayım kod yazmayı ögrenmek istedigim için linuxa geç mek istiyorum ama oyun konusunda da neler yaşaya bilirim hiç bir bilgim yok biraz bilgilendirmenizi istesem

ubuntuyu indirdim ve bilgisayarım da şu anda windows var nasıl kura bilirim hiç bir fikrim yok windows yüklü iken anladıgım kadarıyla kurulum işletimin başlatamıyorum galiba lütven yardım edermisiniz

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ocak 2017 - 01:40:18

cd ye de cekemiyorum hata veriyor yardımcı olabilirmisiniz
yükleme dosyasını

turkerataturk

Usb bellekten kur hem daha hızlı olur bu programı kullan buradan indir : https://www.linuxliveusb.com/

kurulum yaparken öğrenirsin basittir
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

3435tufan

[mention=615838]@mustangank[/mention] kardeşim elimde şu anda bir cd vardı bende çektim cd ye ama win 8 gözuküyor kafayı yiyecem ya şimdi senin dedigin yerden indiriyorum da oyun yada benzer kunularda yardımcı olabilirmisiın

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ocak 2017 - 02:20:52

böyle gözüküyordu sonradan cd ye yazınca win 8 olarak gözüktü anlamadım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ocak 2017 - 02:25:06

bu programı kullanarak cd ye cekmiştim

[eklenti yönetici tarafından silindi]

turkerataturk

Eğer oyun oynayacaksan Linux için üretilen oyun sayısı azdır.

Kuruluma gelince DVD yazdırdıysan Pc yi yeniden başlatıp boot dan açman gerekli,, tam olarak sorun nedir onuda anlamış değilim kardeşim.

PC başlayınca F8 Yada F12 bas yada açılışda boot hangi tuş yazıyorsa ona bas ve DVD seç sonrasında yönlendirir seni.

3435tufan

fotograftaki gibi win 8 dosyası olarak gözükmesi normal mi

turkerataturk

Alıntı yapılan: 3435tufan - 22 Ocak 2017 - 02:27:27
fotograftaki gibi win 8 dosyası olarak gözükmesi normal mi

Evet normal. DVD içi dosyalar onlar.

3435tufan

tmm kardeşim cok teşekkür ederim bu saat de benimle ilgilendin sağol

erdemakin09

Alıntı yapılan: 3435tufan - 22 Ocak 2017 - 01:32:18
linuxa geçmeyi düşünüyorum ama cözp çözemeyecegimden emindegilim biraz anlatırmısınız kendimi bildim bileli windows kullanıyorum 17 yaşındayım kod yazmayı ögrenmek istedigim için linuxa geç mek istiyorum ama oyun konusunda da neler yaşaya bilirim hiç bir bilgim yok biraz bilgilendirmenizi istesem

ubuntuyu indirdim ve bilgisayarım da şu anda windows var nasıl kura bilirim hiç bir fikrim yok windows yüklü iken anladıgım kadarıyla kurulum işletimin başlatamıyorum galiba lütven yardım edermisiniz

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ocak 2017 - 01:40:18

cd ye de cekemiyorum hata veriyor yardımcı olabilirmisiniz
yükleme dosyasını

Eğer lol cs go tarzı oyunlar oynuyorsan sorunsuz oynarsın. Valve sağolsun steamos sayesinde bir çok oyun linuxada çıkıyor ama pek ilgilenmiyorlar. Yinede valvenin kendi oyunları sorunsuz çalışıyor.

Linuxtan korkmanıza gerek yok. GNU/Linux bir işletim sistemi çekirdeğidir. Bunu üzerine yazılmış yüzlerce distro var. Bunların arch linux gibi olanları daha profesyonel kullanıcılar içinken Linux Mint, Ubuntu, Manjaro gibi kullanımı basit, son kullanıcı dostu olanlarda var.  Genelde yazılım ile uğraşmak isteyenlerin tercih ettiği bir sistem olan Linux dışardan bakınca kullanımı zor, sadece tecrübeli insanların yapabileceği bir sistem olarak duruyor ama kullanımı son derece basittir. Zaten kullanıcağın terminal komutlarınıda heryerde bulmak mümkün:)

Eğer ilk kez kullanıcaksan Linux Mint, Ubuntu yada Manjaro kurabilirsin. Bu 3 hem türkçe destek bakımından hemnde kullanım bakımından seni zorlamayacaktır. Bunların kurulumuda çok basittir. ÜStelik flash bellekten çalışabilir. Eğer 2 gblık bir flash belleğin varsa içine https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu_ISO_dosyas%C4%B1n%C4%B1_USB_belle%C4%9Fe_yazd%C4%B1rmak Burada ki gibi içine atarak direk kurmadan çalıştırıp tecrübe edebilirsin. Eğer hoşuna gidersen masaüstünde bulunan yükleme uygulaması ilede yükleyebilirsin :)
Her Can Bir Gün Ölümü Tadacaktır!

3435tufan

Bilgilendirmeniz için cok teşekkür ederim ben eski leptobumun hard diskine kurucam hem Windows hemde linux kullanmayı düşünüyorum

if

@3435tufan, forum kurallarımızı okumanızda fayda var. Ardından vikimizdeki "Ubuntu nedir?", "Windows'tan Ubuntu'ya geçiş" ve "Kurulum" maddelerini okumanız gerekmekte. Bir şeyler öğrenmek istiyorsanız araştırma yapmalı ve okuyup uygulamalısınız.

Alıntı Yap
GNU/Linux bir işletim sistemi çekirdeğidir.

GNU/Linux işletim sistemi çekirdeği değildir. Linux işletim sistemi çekirdeği; GNU bir çok uygulamadan oluşan bir işletim sistemidir.

Alıntı Yap
Bunu üzerine yazılmış yüzlerce distro var.

Dağıtım kavramı çeşitli kategorideki yazılımların bir araya getirilerek ikilik olarak kullanıcılara sunulduğu işletim sistemlerinin özel adıdır. Aslında dağıtımlar birer işletim sistemidir.

Alıntı Yap
Bunların arch linux gibi olanları daha profesyonel kullanıcılar içinken

Alıntı Yap
The distribution is intended to fill the needs of those contributing to it, rather than trying to appeal to as many users as possible. It is targeted at the proficient GNU/Linux user, or anyone with a do-it-yourself attitude who is willing to read the documentation, and solve their own problems.
[1]

Dağıtımın vikisinde belirtildiği üzere dağıtım kendisine katkıda bulunanların ihtiyacını gidermek için sunulmakta. Ehliyetli GNU/Linux kullanıcılarının yanı sıra okumaya ve kendi sorununu çözmeye istekli kullanıcılar hedeflenmiş. GNU/Linux'un A'sını bilmeyen biri de hedef kitlesinde, sadece uzmanlar değil. Daha da önemlisi şu dağıtımı ancak uzmanlar kullanır, bunu acemiler kullanır demek yanlıştır. Uzman olarak addedilen kullanıcıların çoğu Ubuntu kullanmakta[2][3]. Bu insanlar neden Arch Linux'u değil de Ubuntu'yu tercih ediyor Arch Linux "uzman"ların kullandığı bir dağıtım olmasına rağmen? Şu dağıtım uçar bu dağıtım kaçar; şu dağıtımın kullanan uzman bunu kullanan acemi gibi ifadelerden kaçınalım; bu şehir efsanelerini bırakalım.

[1] https://wiki.archlinux.org/index.php/Arch_Linux
[2] https://stackoverflow.com/research/developer-survey-2015#tech-os
[3] https://stackoverflow.com/research/developer-survey-2016#technology-desktop-operating-system

Elessar

Alıntı yapılan: 3435tufan - 22 Ocak 2017 - 01:32:18

http://www.whylinuxisbetter.net/index_tr.php?lang=tr
USE="peace justice" emerge --newuse --update --deep world