Yerli arama motoru geliyoo.com

Başlatan ahmet_matematikci, 17 Ocak 2017 - 19:53:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmet_matematikci

Yerli arama motorumuz https://www.geliyoo.com yayina acilmis.
10 yil sure ve 10 milyon dolar butce ile hazirlanan arama motoru google ve yandex e alternarif olarak dusunulmus.
Googlenin apilerini kullandigi icin  sert sekilde elestiriliyor.
Sizlerin dusunceleri nelerdir.
Not: Sayin Tayfa benzer baslik acildi ise silebilirsiniz konuyu
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

erdemakin09

Bir iş yapılıyorsa bari düzgün yapılsaydı diyorum. Bu yerli arama motoru olmamış ki bu yerli google modifikasyonu olmuş :D

Her Can Bir Gün Ölümü Tadacaktır!

ahmet_matematikci

Gorsel arama da google gibi resim cikmiyor, arama ekraninda telefonda kaymalar oluyor, videolarda cikan sonuclari ingilizce veriyor.
Bence google rakip olmasi icin drive, eposta, google photo gibi servislere girismeli.
Yoksa tum verilerimiz, projelerimiz, resimlerimiz, kamunun hassa ve askeri bilgileri dahil microsoft, google ve oraclenin elinde olmaya devam edecek.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

erdemakin09

Evet. Türkiye yazılımda en çok parayı veritabanına ödüyor. Bence artık kendi yazılımlarımızı geliştirme vakti geldi. Arama motoruda bunun için bir başlangıç olabilirdi ama işte.

Bunu ihalaye açıp bir yazılım firmasına mı verdiler kendi bünyesinde mi geliştirdi devlet.

ahmet_matematikci

Alıntı yapılan: erdemakin09 - 17 Ocak 2017 - 20:26:16
Evet. Türkiye yazılımda en çok parayı veritabanına ödüyor. Bence artık kendi yazılımlarımızı geliştirme vakti geldi. Arama motoruda bunun için bir başlangıç olabilirdi ama işte.

Bunu ihalaye açıp bir yazılım firmasına mı verdiler kendi bünyesinde mi geliştirdi devlet.

Bildiğim kadarı ile ikisi de değil. Sanayi bakanlığı ve Tubitaktan teşvik aldılar.

erdemakin09

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 17 Ocak 2017 - 20:38:12
Alıntı yapılan: erdemakin09 - 17 Ocak 2017 - 20:26:16

Bildiğim kadarı ile ikisi de değil. Sanayi bakanlığı ve Tubitaktan teşvik aldılar.

Acaba hiç bakmadılar mı ya teşvik ederken :D
Ya sürekli eleştiren bir insan gibi gözükmek istemiyorum da böyle olmaz ki ne mükemmel mühendisler var bu ülkede böyle bir şey çıkması bence saçmalık .

Toor

Şahsen verilerimi bu tarz işler yerine Google gibi bir firmaya emanet etmeyi tercih ederim. Bilişim dünyasındaki sahtekarlardan kurtulmamız lazım artık.

kutahyaspor

-mesajım siyasi amaç içermez- Yapılan her şeye "milli", "yerli" adını ekleyince 1-0 önde başlanıyor galiba. Beş yılda ancak bu kadar mı "geliştirilebilmiş"?  Aynı şey "bedava elektrik ürettim" diyen ve medyada yer bulan kişiler için de geçerli. Eleştirel bir kelime ettiğinde hemen saldırıya uğruyorsun. Muhtemelen "bu arama motoru olmamış, çok dandik" diyen birisi de aynı saldırıya uğrayacak. Sonuçta proje "milli".. Bu dandik şeye sahip çıkmamız lazım.   

illedelinux

@ahmet_matematikci, bu arama motoru senin daha çok işine yarar.
https://libraries.io/
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Oburix

kaç tane arama motoru gördüm hepsi yerli milli ibaresi ile lanse ediliyor hangisi gercekten devletimizin teşvik ettiği belli değil ayrıca bu açılan sitelere kadar yıllardan beri var olan arabul olsun hemenbul olsun arama siteleri mevcut onlara çok destek verdik birde bunlara destek verirriz diyenlere birşey diyemiyorum şahsen

erdemakin09

Alıntı YapGeliyoo'nun Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile herhangi bir ilgilisi bulunmuyor. Bakan Arslan'ın açıklamalarından kısa bir süre sonra yayına giren, 10 yılda geliştirildiği ifade edilen site "yerli arama motoru" olarak lanse edilmektedir. Haberde bu yönde herhangi bir bilgi yer almamasına rağmen gelen yorumlarda yanlış bir algı yaratıldığı için bilgilendirme geçmek istedik.

Alıntı YapHakan Atabaş'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yazdığı mektupta Atabaş yerli ve milli arama motoru için destek bekliyor. Ancak Atabaş'ın sözlerinde bir şeyler oldukça ilgimizi çekti. Kısaca özetlemek gerekirse Atabaş bu arama motoru için ilk çalışmaya başladıklarında Hindistan'da bulunan bir şirketle ortak olduklarını ve hazır yazılım kullandıklarını ancak bu hazır yazılımın sonrasında bir API bağlantı anahtarı ile arama motorlarından veri çektiğini fark etmeleri üzerine sıfırdan başladıklarını belirtiyor. Çok ilginç, zira Geliyoo.com'un şu anki hali de API kullanıyor. Hem de hangisi dersiniz? Biz söyleyelim: Google.

Peki bu ne demek? Sevgili Geliyoo.com Google.com'un veri sonuçlarını size derleyen bir site demek. Yani yaptığınız aramaları Geliyoo.com Google'da aratıp orada çıkan sonuçları önünüze seriyor. İşin daha da trajikomik yanı Geliyoo.com bu aramaları "İngilizce" olarak yapıyor. İnternet sitelerinin açıklamaları birden İngilizce oluveriyor.

Hakan Atabaş mektubunu "Ne olursa olsun bize inanmalı ve güvenmelisiniz Sayın Cumhurbaşkanım." diye bitiriyor. Neden dersiniz? Çünkü bu arama motorunu Google API kullanarak basit bir yazılım bilgisiyle siz de evde yapabilirsiniz. Hem de öyle 10 yıla 10 milyon TL'ye falan gerek yok. Buraya tıklayarak süreci inceleyebilir, çevrim içi demoya göz atabilir ve Google'ın geniş veri tabanıyla kendi "yerli ve milli" arama motorunuzu yapabilirsiniz. Tabii bu arama motorunun yerli olmamasını geçtik gerçek bir arama motoru olmadığı gerçeğiyle yüzleşmek gerek. Anlayacağınız; Geliyoo.com'un "yerli" olup olmadığı tartışılıyor ancak ortada bir "motor" dahi yok!

Devlet desteği yokmuş. Ama Hakan beye tebrikler baya adam devletini soymaya çalışmış.

Toor

BayboraKaan

OnLive

Google kullanmayacağım diye kafayı takan arkadaşlar varsa DuckDuckGo'yu kullanmalarını öneriyorum. Kendine özgü özellikleri var gizlilik ve güvenlik konularında.
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

XRumer

Eğer Google'dan memnun değilseniz alternatif olarak Bing, Ixquick, Yahoo, Startpage, Yandex, Baidu, Duckduckgo, Unbubble, Ask.net, Yacy vb. elli tane arama motorundan birini seçin ve kullanın ama bu şeyden(arama motoru demeye içim el vermiyor) uzak durun.

if

Bahsedilen "arama motorunun" ne Ubuntu ne de GNU/Linux ile ilgisi olmadığı için konuyu kapatıyorum. Arkadaşlar lütfen paylaştığınız haberler site ve hizmetlerimizin kapsamı dışında olmasın.