Makina açılmıyor

Başlatan kaiser, 11 Ocak 2017 - 22:16:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kaiser

Herkese merhaba,
Arkadaşlar ciddi bir sorun var. Ubuntu gnome kullanıyorum. Logout yaptım ve cairo modda tekrar giriş yaptım. Ama siyah ekranda kaldı PC ve sistem açılmadı. PC yı tekrar kapatıp açtığımda doğal olarak tekrar bana sormadan cairo modda açılış yapmaya çalışıyor ama açılmıyor. Tekrar gnome modda nasïl açılış yapabilirim acaba? Bir sürü fotoğraf var PC de ve bu yüzden format atmak istemiyorum. Yardım lütfen

yalnız

Açılışta shift tuşuna basılı tutup grub menüye ulaşabilirsin. Oradan kurtarma seçenekleriyle veya duruyorsa eski çekirdek sürümlerle açmayı deneyebilirsin. Olmadı çalışan cd ile sistemi açar yedeklerini alırsın.

kaiser

@yalnız shift tuşunu basılı tutarak grub açma işe yaramadı ("GRUB loading" yazısı ekranda çıkıyor ama grub açılmıyor) Canlı cd ile açarsam resimler klasöründeki fotoğrafları görebilmem mümkün olacak mı?
Selamlar...

mendirec

Canlı DVD/USB ile açarsan dosyalarını görebilirsin. Grub menüsü için ESC tuşunu deneyebilirsin.

kaiser

Alıntı yapılan: mendirec - 12 Ocak 2017 - 13:19:02
Canlı DVD/USB ile açarsan dosyalarını görebilirsin. Grub menüsü için ESC tuşunu deneyebilirsin.

Canlı DVD/USB ile fotoğraflara erişebiliyorsam, aynı mantıkla işletim sisteminin öntanımlı olarak gnome ile açılışını sağlayabileceğim dosyaya/ayara erişebilir miyim ve bu dosya/ayara nasıl ulaşabilirim?
Selamlar...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ocak 2017 - 15:46:20

Canlı DVD/USB ile yedeklemek istediğim dosyalara erişim gerçekleştirebildim. Teşekkürler @yalnız , @mendirec

yalnız

Alıntı YapCanlı DVD/USB ile fotoğraflara erişebiliyorsam, aynı mantıkla işletim sisteminin öntanımlı olarak gnome ile açılışını sağlayabileceğim dosyaya/ayara erişebilir miyim ve bu dosya/ayara nasıl ulaşabilirim?

Mantığın doğru; ulaşabilirsin. Aslında sistem açılışında bir şekilde konsola düşebilsen farklı yöntemler denenebilir. Örneğin:

sudo dpkg-reconfigure lightdm

Ancak anladığım kadarıyla sen kullanıcı ekranına dahi gelemiyorsun. Bu durumda Gnome ile birlikte LightDm yüklendiği varsayarsak açılış ayarlarının olduğu dosyaya çalışan cd ile ulaşıp değerleri değiştirebilirsin. Bunun için şu sayfadaki bilgilerden yararlanabilirsin:

https://wiki.ubuntu.com/LightDM

Buna göre üzerinde uğraşacağın dosya şurada olmalı:

/usr/share/lightdm/lightdm.conf.d/50-ubuntu.conf    ya da    /usr/share/xsessions/  ya da
/etc/lightdm/lightdm.conf

dosyayı bulduğun vakit user-session değerini bir metin düzenleyiciyle değiştirmen sorunu çözebilir. Örneğin:

sudo gedit /etc/lightdm/lightdm.conf veya sudo nano /etc/lightdm/lightdm.conf

Unity için user değeri şu olmalı:

user-session=ubuntu

kaiser

Alıntı yapılan: yalnız - 13 Ocak 2017 - 22:23:23
Alıntı YapCanlı DVD/USB ile fotoğraflara erişebiliyorsam, aynı mantıkla işletim sisteminin öntanımlı olarak gnome ile açılışını sağlayabileceğim dosyaya/ayara erişebilir miyim ve bu dosya/ayara nasıl ulaşabilirim?

Mantığın doğru; ulaşabilirsin. Aslında sistem açılışında bir şekilde konsola düşebilsen farklı yöntemler denenebilir. Örneğin:

sudo dpkg-reconfigure lightdm

Ancak anladığım kadarıyla sen kullanıcı ekranına dahi gelemiyorsun. Bu durumda Gnome ile birlikte LightDm yüklendiği varsayarsak açılış ayarlarının olduğu dosyaya çalışan cd ile ulaşıp değerleri değiştirebilirsin. Bunun için şu sayfadaki bilgilerden yararlanabilirsin:

https://wiki.ubuntu.com/LightDM

Buna göre üzerinde uğraşacağın dosya şurada olmalı:

/usr/share/lightdm/lightdm.conf.d/50-ubuntu.conf    ya da    /usr/share/xsessions/  ya da
/etc/lightdm/lightdm.conf

dosyayı bulduğun vakit user-session değerini bir metin düzenleyiciyle değiştirmen sorunu çözebilir. Örneğin:

sudo gedit /etc/lightdm/lightdm.conf veya sudo nano /etc/lightdm/lightdm.conf

Unity için user değeri şu olmalı:

user-session=ubuntu
Dosyalarımı kurtardıktan sonra direkt format yoluyla yeni sistem kurarak sorunu çözdüm. Ama anlattıklarınız tekrar böyle bir problemle karşılaşırsam veya karşılaşacaklar için iyi bir çözüm olarak görünüyor. Teşekkürler.
Yalnız burada şöyle bir handikap oluşmuyor mu? Benim PC'yi ele geçirebilen herkes canlı CD/USB ile benim dosyalarıma rahatlıkla ulaşabilecekler.
Selamlar...

mustafayilmazist

Ayni sorunu bende yaşıyorum ve bahsettiğiniz yöntem ile cidden açınca sistem dosyalarını göremiyorum
Belgeler içindeki bir dosyayı flaşa alırsam yeniden kuracağım ama nasıl alacağımı de bilemiyorum

cosmicowl

Alıntı yapılan: mustafayilmazist - 04 Ağustos 2018 - 17:27:04
Ayni sorunu bende yaşıyorum ve bahsettiğiniz yöntem ile cidden açınca sistem dosyalarını göremiyorum
Belgeler içindeki bir dosyayı flaşa alırsam yeniden kuracağım ama nasıl alacağımı de bilemiyorum
Dosyaları göremiyorum derken live sistemle bilgisayarı başlattığınızda diski bağlamakta mı sorun yaşıyorsunuz?

mustafayilmazist

Sistem toptan şifreli olduğundan eski sistem diskine tıklayınca şifre soruyor girincede erişim sağlanamadı uyarısı veriyordu.
Kaldığım ekranda dosyaları görüp flaşa aldım tekrar sistem kurdum çözüm olarak.
Ama soruna önerimiz yine önemli
Galiba bu linux Ubuntu öğrenene kadar 20 kere daha format atacağım