Python'a Başlamadan Önce Bir Soru

Başlatan XRumer, 09 Ocak 2017 - 12:24:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

Merhaba arkadaşlar.

Python programlama dili ile programlama öğrenmeye başlamak istiyorum. Daha önce kod yazmadım. Hiçbir programlama dilini bilmiyorum. Ortalama bir bilgisayar kullanıcısıyım. Bilgisayarı film/dizi izlemek, oyun oynamak, webde takılmak, Libreoffice'de yazı yazmak için kullanan biriyim. Fakat hobi olarak Python öğrenmek istiyorum.

Sorum şu: Benim gibi programcılık hakkında hiçbir şey bilmeyen biri doğrudan Python öğrenmeye başlamalı mı? Yoksa ondan önce öğrenmem gereken başka şeyler var mı? Programcı bir arkadaşım önce HTML, CSS, Javascript gibi şeyleri öğrenmemi tavsiye ediyor. Fakat onlar programcılıkla ilgili değil, web tasarımla ilgili. Bu nedenle kararsız kaldım.

lnxdev

[mention=615043]@XRumer[/mention], öncelikle ne yapacağına göre değişir. Eğer web tarafıyla ilgileniceksen işin öncelik olarak arkadaşının önerdiklerine bakmanda yarar var. Web ile ilgilenmiceksen html, css, javascript bunlara bakmana çokta gerek yok. Başlangıç olarak eğer türkçe kaynak arıyorsan http://belgeler.istihza.com/py3/ adrese inceleyerek başlayabilirsin. İngilizcem var diyorsan nereye python yazsan orada bir belge çıkar ki bence eğer ingilizcen var ise direk pythonun kendi yaptığı dokümantasyon bakabilirsin gayet güzel ve açık bir dille yazılmış.

Not: Verilen linkteki belge python 3 sürümüdür.

XRumer

@lnxdev çok teşekkür ederim. Web tarafını şimdilik düşünmüyorum. Doğrudan Python'a gireceğim. Dediğiniz belgeden başlıyorum.

lnxdev

[mention=615043]@XRumer[/mention] ne demek rica ederim eğer sormak istediğin başka sorular olursa foruma yada bana da direk yazabilirsin yardımcı olamaya çalışırım.

ginraj

Bence Python'a başlamadan önce algoritma öğren. Sonuçta programlamaya ilk defa başlıyacaksın. Daha sonrada Python istihza sitesini inceleyerek hızlı bir şekilde öğrenebilirsin

ekremsenturk

Alıntı yapılan: ginraj - 15 Ocak 2017 - 23:21:40
Bence Python'a başlamadan önce algoritma öğren. Sonuçta programlamaya ilk defa başlıyacaksın. Daha sonrada Python istihza sitesini inceleyerek hızlı bir şekilde öğrenebilirsin
Algoritma programlama dili ile birlikte öğrenilir. Algoritma programlama dilinin yapısıdır. Programlama öğrenmeye genel programlama ile başlanır. Genel işleyişini anlayamadan web tasarrımına yada grafik arayüze geçmek, bir proje geliştirmeye girişmek, başarısızlıkla sonuçlanır ve her başarısız girişim amaçtan uzaklaştırır.

soldanatar

Konuya geç yazmış olacağım kusura bakmayın ama ben başta C ile başlayın derim. Programlamanın annesidir diyebiliriz , diğer programlama dillerinin çoğu bu dilin çocuklarıdır. C programlama ile ilgili temel bilgileri , Google ' a Çağatay Çebi yazarak ulaşabilirsiniz.
Algoritma kısmına gelecek olursak ;

Algoritma ve programlama et ve tırnak gibidir bu yüzden algoritma meselesini ciddiye almanızı tavsiye ederim. Algoritma kurma beceriniz programlamadaki sorunları çözme şeklinize bağlı olarak gelişmeye devam edecektir ve kafanızda bir şablon olacaktır. Bu şablon  aklınıza gelebilecek tüm programlama dillerinde sizi çözüme çok daha fazla yaklaştıracaktır.