[Çözüldü] Fare Tekeri Kaydırma Sorunu

Başlatan med_cezir91, 07 Ocak 2017 - 00:32:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

med_cezir91

Fare tekerini kaydırdığım zaman sayfada çok sayıda satır atlıyor. Bunu nerden ayarlayabilirim, sistem ayarlarında böyle bir ayar göremedim.
"Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir (yeterlidir)."

M.K.Atatürk

if

@med_cezir91, genelde mi böyle bir sorun var yoksa belli bir uygulamada mı?

hatas

Microsoft kablosuz farelerin pek çoğunda bu sorunla karşılaşılabiliyor. Sizin farede benimki gibi microsoft ve kablosuz ise şunları yazabilirim:
Bu sorunun çözümünü Vikideki şu belgede derlemiştik. Ancak belgede yazdıklarımızı geçmişte uyguladığımda bazen sorunu çözüyor bazen çözmüyordu. Belgede yazdıklarımızı çoktandır denemedim, uzun süredir şu yöntemi tercih ediyorum: Ubuntu'yu açtığım bir oturumda eğer farenin, dediğiniz gibi sorunlu çalıştığını görürsem USB kablosuz adabtör aygıtını çıkarıp takıyorum, fare anında kendine geliyor :) Ubuntu'yu her açtığımda bu sorunla karşılaşmıyorum, mesela 5 - 10 defada bir kez bu sorun karşıma çıkıyor.

BayboraKaan

Alıntı yapılan: hatas - 07 Ocak 2017 - 02:01:43
Microsoft kablosuz farelerin pek çoğunda bu sorunla karşılaşılabiliyor. Sizin farede benimki gibi microsoft ve kablosuz ise şunları yazabilirim:
Bu sorunun çözümünü Vikideki şu belgede derlemiştik. Ancak belgede yazdıklarımızı geçmişte uyguladığımda bazen sorunu çözüyor bazen çözmüyordu. Belgede yazdıklarımızı çoktandır denemedim, uzun süredir şu yöntemi tercih ediyorum: Ubuntu'yu açtığım bir oturumda eğer farenin, dediğiniz gibi sorunlu çalıştığını görürsem USB kablosuz adabtör aygıtını çıkarıp takıyorum, fare anında kendine geliyor :) Ubuntu'yu her açtığımda bu sorunla karşılaşmıyorum, mesela 5 - 10 defada bir kez bu sorun karşıma çıkıyor.

katılıyorum

med_cezir91

[mention=614864]@if[/mention]
Evet hocam genelde bu sorunla karşılaşıyorum, firefox ve chrome da eklenti ile çözebiliyorum ama işletim sistemi için geçerli bir çözüm bulamadım.

[mention=614864]@hatas[/mention]
Microsoft fareler için bu sorunun olduğunu alıcıyı sök tak la düzeldiğini görmüştüm ama benim farem logitech m560 ve bu yöntem işe yaramıyor.

Böyle basit bir ayarın grafiksel arayüze sahip sistem ayarları içerisinde bulunmaması çok tuhafıma gidiyor bunun nedeni üreticilerin destek vermemesi mi acaba.
"Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir (yeterlidir)."

M.K.Atatürk

if

Aynı sorun: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=47523.0

Önce Sistem Ayarlarından değiştirmeyi deneyin. Olmazsa xinput list çıktısını geçin.

med_cezir91

[mention=614906]@if[/mention]
Hocam önerdiğiniz konuda işaretçi hızı ayarı tartışılmış benim sorunum tekerleği kaydırdığım zaman atlanan satır sayısı, çok fazla satır atlıyor bunu azaltmam lazım, ben mi kaçırdım acaba konuda göremedim bu ayarı.

M.K.Atatürk

if

med_cezir91

[mention=614913]@if[/mention]

Buyrun hocam.

med_cezir@mybro:~$ lsusb
Bus 002 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 005: ID 0bda:0129 Realtek Semiconductor Corp. RTS5129 Card Reader Controller
Bus 001 Device 004: ID 8087:07da Intel Corp.
Bus 001 Device 003: ID 046d:c52b Logitech, Inc. Unifying Receiver
Bus 001 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 003 Device 002: ID 04f2:b35d Chicony Electronics Co., Ltd
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

M.K.Atatürk

if

sudo apt-get install xserver-xorg-input-libinput
sudo touch /etc/udev/hwdb.d/71-mouse-local.hwdb
sudo -H gedit /etc/udev/hwdb.d/71-mouse-local.hwdb

içerisine

mouse:usb:v046dpc52b:name:*:
    MOUSE_WHEEL_CLICK_ANGLE=30

yazıp kaydedin. Son olarak

sudo udevadm hwdb --update
sudo udevadm trigger /dev/input/event*

komutları uygulayın.

med_cezir91

[mention=614933]@if[/mention]
Hocam çok teşekküler saat gibi çalıştı o kadar yerde aradım bulamamıştım, arşivime ekledim.

Son olarak şunu sormak istiyorum, kaydırma yaparken tık tık şeklinde yani kademeli kaydırıyor windows daki gibi geçişleri hissetirmeden kaydırma yapılabiliyormu sanırım "smooth scrolling" diye geçiyor.

Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra işlemez oldu aynı komutları tekrar koşturdum ama işlemedi. ???

M.K.Atatürk

med_cezir91

M.K.Atatürk

if

ls /etc/udev/hwdb.d/71-mouse-local.hwdb
sudo udevadm trigger

çıktılarına bakayım.

med_cezir91

[mention=615295]@if[/mention]
med_cezir@mybro:~$ ls /etc/udev/hwdb.d/71-mouse-local.hwdb
/etc/udev/hwdb.d/71-mouse-local.hwdb
med_cezir@mybro:~$ sudo udevadm trigger
[sudo] password for med_cezir:
med_cezir@mybro:~$

Şu an da düzgün çalışıyor hocam bir dengesizlik var dün siz yazmadan önce düzelmişti.

M.K.Atatürk

if

VolkanSr

Alıntı yapılan: med_cezir91 - 07 Ocak 2017 - 00:32:45
Fare tekerini kaydırdığım zaman sayfada çok sayıda satır atlıyor. Bunu nerden ayarlayabilirim, sistem ayarlarında böyle bir ayar göremedim.

sorun mausenin tekeri içini açıp tekerin olduğu demiri pense yardımıyla sıkın

Hhk78

Alıntı yapılan: VolkanSr - 10 Haziran 2021 - 17:33:42
Alıntı yapılan: med_cezir91 - 07 Ocak 2017 - 00:32:45

sorun mausenin tekeri içini açıp tekerin olduğu demiri pense yardımıyla sıkın
çözülmüş soruya çözüm sunmak  ??? ve bide donanımsal değil yazılımsal olarak çözülmüş. ve donanımsal bi öneri gelmiş  ??? ve 3 yıllık konu hortlatılmış. neden çözülünce kitlememiş moderatorler acaba  ???