[Çözüldü] Kapanışta Harici Disk "Durmama" Sorunu

Başlatan kutahyaspor, 03 Ocak 2017 - 21:48:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kutahyaspor

Ubuntu 16.04 32 bit kurulu masaüstü bilgisayarımda Seagate Expansion Drive harici diskim mevcut. Çalıştırmada herhangi bir sorun yok. Bilgisayarı kapattığımda disk gürültülü bir şekilde dönmeye devam ediyor. Sorun çok uzun zamandır mevcut, ben klavyedeki "sleep" tuşu ile uyku modunda kapatıyorum bilgisayarı. O zaman susuyor fakat bu durumda da açarken ara sıra "uyanmama" sorunu oluyor. Siyah ekran kalıyor öyle, güç butonuna uzun süre basarak kapatıp açabiliyorum bilgisayarı. Aslında belirttiğim gibi sorun yeni değil ama yavaş yavaş önemsemediğim diğer sorunları gerek forumumuzu gerekse yabancı kaynakları araştırarak çözmeye başladım, bu konuda tıkandım. Neler yapılabilir?

-"Bağı Kaldır" deyip bilgisayarı kapattığımda da durum değişmiyor.

if

@kutahyaspor, Ubuntu bahsettiğiniz bu harici diske mi kurulu?

sudo -H gedit /etc/systemd/journald.conf

dosyası içindeki

#Storage=auto

satırının başındaki # işaretini kaldırıp kaydedin. Sistemi yeniden başlatın ve

journalctl -b -1 > 1
journalctl -b -0 > 0

komutları ardından oluşacak 1 ve 0 adlı dosya içeriklerini buraya geçin.

sudo hdparm -B /dev/sdN

N yerine harici diskin adını yazmalısınız. Diskin adını Diskler uygulamasından öğrenebilirsiniz. Ayrıca diskler uygulamasından diskin sağlık raporunu da bakın.

kutahyaspor

Ubuntu bahsettiğim bu harici disk üzerine kurulu değil. Yazılanları uygulayayım mı?

if

kutahyaspor

ahmet@Computer:~$ journalctl -b -1
Specifying boot ID has no effect, no persistent journal was found

ahmet@Computer:~$ journalctl -b -0
çıktı çok uzun olduğundan mesaja yazamadım

https://yadi.sk/d/P755tsW837ZqMw

ahmet@Computer:~$ sudo hdparm -B /dev/sdb1
[sudo] password for ahmet:

/dev/sdb1:
APM_level = not supported

if

@kutahyaspor,

udisks --unmount /dev/sdb1

komutu ile harici disk üzerindeki bölümlerin bağını kaldırın. Ben sadece sdb1 yazdım, diğer bölümler bağlıysa onlar için de aynı komutu uygulayın. Sonra

udisks --detach /dev/sdb

ile diski kaldırın. Ardından bilgisayarı kapatın.

kutahyaspor

ahmet@Computer:~$ udisks --unmount /dev/sdb1
Cannot find device with major:minor 8:17: Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken.

ahmet@Computer:~$ udisks --detach /dev/sdb
Cannot find device with major:minor 8:16: Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken.

Şimdi de diske erişemiyorum.

Diskler uygulamasında;
İçerik: "NTFS — Bağlı Değil"  olarak görülüyor.

Hata mesajı;

edit: Diskler uygulamasından "seçilen diski bağla" diyerek diske erişebildim. udisks uygulaması sonradan kuruluyor galiba, yazılım merkezindeki versiyonunun sağlıklı çalışmadığını düşünüyorum.

if

Şöyle deneyelim:

udisksctl unmount -b /dev/sdb1
udisksctl power-off -b /dev/sdb

mhmtkrktr

Bu diski başka bir bilgisayarda test etme şansın var mı? Eğer bilgisayar kapalı durumdayken işlem yapılıyorsa, muhtemelen disk kendi önbelleğinde (cache) birşeyler yapıyordur. Diski yedekleme şansın varsa, biçimlendirerek deneme yapabilirsin ancak çözme olasılığı düşük.

Alternatif olarak, eğer kullanmıyorsan, Bios 'da USB config bölümünde EHCI Hand-off = Enabled özelliğini devredışı bırakabilirsin. Tabii sahip olduğun Bios içinde bu veya bunu sağlayan özellik varsa. Amacı bilgisayar kapalıyken USB durumunu ( telefon şarjı gibi ek işlemler için ) belirler. Yani USB besleme çıkışının açık veya kapalı kalma durumu.

kutahyaspor

Alıntı yapılan: if - 14 Ocak 2017 - 13:13:45
Şöyle deneyelim:

udisksctl unmount -b /dev/sdb1
udisksctl power-off -b /dev/sdb

çıktı bu;
ahmet@Computer:~$ udisksctl unmount -b /dev/sdb1
Unmounted /dev/sdb1.
ahmet@Computer:~$ udisksctl power-off -b /dev/sdb
ahmet@Computer:~$

durumda değişme yok.

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 14 Ocak 2017 - 15:23:10
Alternatif olarak, eğer kullanmıyorsan, Bios 'da USB config bölümünde EHCI Hand-off = Enabled özelliğini devredışı bırakabilirsin. Tabii sahip olduğun Bios içinde bu veya bunu sağlayan özellik varsa. Amacı bilgisayar kapalıyken USB durumunu ( telefon şarjı gibi ek işlemler için ) belirler. Yani USB besleme çıkışının açık veya kapalı kalma durumu.
biosda böyle bir özellik yok.

önemsiz bir ayrıntı ama ilk mesajımda yazdığım;
Alıntı yapılan: kutahyaspor - 03 Ocak 2017 - 21:48:03
Bilgisayarı kapattığımda disk gürültülü bir şekilde dönmeye devam ediyor.
gürültülü bir şekilde ifadesi yanlış olmuş, dikkatlice gözlemledim. ifade; "normalde işletim sistemi açıkkenki dönüş hızında değişiklik olmuyor" şeklinde olacak.

mhmtkrktr

Alıntı YapEHCI Hand-off = Enabled ..... bu veya bunu sağlayan özellik varsa

İfade hatası olmuş, "bu veya bunu sağlayan başka bir özellik varsa" şeklinde düzelteyim. Bu özellikler Bios 'a göre Power gibi seçeneklerin alt menülerinde farklı isimlerle de olabilir.

Fakat sorun, kesinlikle bu olacak diyemeyiz. Sadece kapatılmış bir sistemin donanımını, Bios haricinde bağlı tutacak başka bir arabirim yazılımı olmayacağından yola çıkıyorum. Bilgisayarın / Anakartın modeline göre araştırma yapılabilir. Bu sorunu yaşayan kullanıcılar varsa biryerlerde konusu geçmiş olabilir. Bu ve benzeri konularda Bios güncellemesi gibi (yükseltme veya bazen sürüm düşürme) seçeneklerde çözüm sağlayabilir. Öncelikle araştırmayı gerektiren bir durum.

Bu arada bilgisayarda hangi tip usb girişi var ve hangisinde bu sorun oluşuyor? usb-2.0 / 3.0 ? Son söylediğine bakılırsa, bilgisayarda sadece, kapatıldığında Usb beslemesinin aktif kalması durumu var gibi.

Not düşeyim, benim yazdıklarım fikir paylaşımı olarak ayrı kalsın. Bakarsın yazılımsal yoldan da bir süpriz çıkabilir.

kutahyaspor

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 14 Ocak 2017 - 23:27:05
Bu arada bilgisayarda hangi tip usb girişi var ve hangisinde bu sorun oluşuyor? usb-2.0 / 3.0 ? Son söylediğine bakılırsa, bilgisayarda sadece, kapatıldığında Usb beslemesinin aktif kalması durumu var gibi.

Sorun hiç de öngörmediğim bir şekilde çözüldü. Sadece uyku modunda kapanan, bilgisayarı kapatınca çalışmaya devam eden harici bellek, bağlantı kablosunu 3.0'dan 2.0'a alınca olması gerektiği gibi çalışmaya başladı.

Yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ediyorum, küçük ama sinirimi bozan bir sorun sayenizde çözüldü.