(bash) Dizin Bilgileri Görüntüleme ve Toplu Yetki Düzenlemesi

Başlatan mhmtkrktr, 03 Ocak 2017 - 16:17:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mhmtkrktr

Belirli bir dizini bulma, hakkında bilgi alma ve log tutarak toplu yetki değişikliği yapmayı hedeflediğim bir betik. Özellikle yeni kullanıcıların dizin ayarlarını görmesi ve hakkında bilgi almasını kolaylaştıracağını düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda değişikliğe uğrar veya buna ihtiyaç olurmu bilmiyorum ama denemek için yeterli duruma geldi sanıyorum.
İndirme linki : https://bitbucket.org/andronovo/file_operations/get/master.tar.gz

Kullanıını resim ekleyerek anlatmaya çalışayım.

Not1: Ayarların uygulanması sadece, /home, /opt, /var, /run veya kullanıcı / uygulama tarafından oluşturulan ana dizinlerin yolunda yapılabilir. Diğer bölümlerin altında sadece görüntüleme işlevi çalışır.
Not2: Her ne kadar kritik dizinler dışlanmış olsa da, uygulama mantığı için öncelikle zarar görmesinin sorun olmayacağı dizinlerde test edin.
Not3: Eğer ne yaptığınız konusunda bir fikriniz yoksa bu betiği kesinlikle kullanmayın.

Bu alana ulaşmak istediğimiz dizinin (büyük/küçük) harf duyarlılığını gözardı etmeden ismini giriyoruz. Tabii bu giriş birden çok yolla yapılabilir. Dizini terminale sürükleyip bırakarak, dizin yolunu elle yazarak veya alias olarak tanımlanmışsa, {alias ismi} dizin_adı şeklinde olabilir. Bütün yollar aynı yere çıkacak şekilde düzenlendi.

Onay verince, aynı isme uyan tüm dizinler listelenir. Burada, hangi dizin yolunu kullanmak istiyorsak, o dizinin numarasını giriyoruz. ( Ben örnek için oluşturduğum 9 numaralı dizini seçiyorum. )
Not1: /prog gibi dizinlerin altında bulunanalar bu aşamada dışlanır. Yani bunların içinde arama yapılan isimde dizin varsa bile, içerikler bu listede gösterilmez.
Not2: /usr, /etc gibi kök altında bulunan ana dizinlerin doğrudan kendisini seçemezsiniz. Bu durumda işlem ve görüntüleme yapılamayacağına dair uyarı alırsınız. 

Bu aşamada yetki seviyesini seçiyoruz. Mevcut durum bölümünde mevcut seviye görüntüleniyor ancak bu seviye sadece seçilen dizinin kendisi için geçerli. Onun altında bulunan dizin ve dosyalar farklı seviyelerde olabilir.

Bu aşamada dizin sahipliğini seçiyoruz. Örneklerde görüleceği üzere, bitişik olarak aralarına ( : ) işareti koyarak sahiplik durumunu seçiyoruz. Mevcut dizinin sahipliği yine seçilen dizinin kendisi için geçerli.

Alt dizinlerde dahil, tüm içeriğin mevcut ayarlarını görmek için  [ e ]  kullanılabilir.

Bu ekranda uygulanabilecek ayarlar bulunmakta. Bu menü aracılığı ile dizin altında herhangi bir değişiklik yapılırsa, yapılan değişiklikler, eski durum ve yeni durum şeklinde xxx-authority-log.txt dosyasına yazılır. Daha sonra eski haline dönmek isterseniz, bu içerikten yararlanabilirsiniz.
Not: xxx-authority-log.txt dosyasının içeriği sadece root kullanıcısı tarafından okunabilir !

Değişiklikleri hemen görmek için [ b ] tuşu kullanılabilir.

Sadece grub düzenleyebilme, tüm değişiklikleri ilk haline dönüştür gibi seçenekler eklemedim. İhtiyaç durumunda bunun gibi seçeneklerde ilave edilebilir.