İntelin kendi linux surumu geliyor?

Başlatan ahmet_matematikci, 02 Ocak 2017 - 20:05:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmet_matematikci

https://fossbytes.com/intels-clear-linux-distribution-might-soon-become-a-great-choice-for-gaming/

İngilizcem ve google ceviri ile anladigim kadari ile sunucular ve bulut sistemler icin olan linux u oyun severler icinde masa ustu surumu ile piyasaya surmeye hazirlaniyor.
İngilizcesi ve konu hakkinda teknik bilgisi olan bir arkadas detayli aciklama yapar ise iletimi kaldirabilirsiniz.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

if

Clear Linux, Intel Açık Kaynak Teknoloji Merkezi tarafından zeten geliştirilen bir GNU/Linux dağıtımı. Bu bakımdan Intel'in kendi GNU/Linux sürümü mü geliyor diye sormaya gerek yok, zaten var. İkincisi, bu dağıtımın geliştiricileri sadece Steam'ın Clear Linux'da çalışması için bir girişimde bulunmuşlar. Bizlerin kullanabileceği bir dağıtım yapmaz Intel, boşa yatırım olur. Play Station gibi bir şey ortaya çıkartabilir.

illedelinux

Alıntı YapClear Linux, Intel Açık Kaynak Teknoloji Merkezi tarafından zeten geliştirilen bir GNU/Linux dağıtımı. Bu bakımdan Intel'in kendi GNU/Linux sürümü mü geliyor diye sormaya gerek yok, zaten var. İkincisi, bu dağıtımın geliştiricileri sadece Steam'ın Clear Linux'da çalışması için bir girişimde bulunmuşlar.

Sevgili if, kelimesi kelimesine aynısını yazacaktım ki, sen benden önce davrandın  :)
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

freeman

Intel, açık kaynak sistemlere en büyük desteği veren firmalardan biri. Daimi 40 tane çalışanı var Linux için.
Ama yine de oyun için ayrı bir dağıtım çıkaracaklarını sanmıyorum. En büyük desteklerini Valve nin oyun platformu için veriyorlar zaten.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

OnLive

Intel'in çıkaracağı bir dağıtımı kaç kişi kullanacak acaba çok merak ediyorum..
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

lubuntu

[mention=616503]@OnLive[/mention] Niye kullanmasınlar ki? Bilgisayarında intel marka bir ürün bulunmayan mı var? İntel sanki düşman gibi söylüyorsun.

şenol

10 numara olur bence :) koskoca intel var arkasında . ama ona bile gerek yok artık . kurun ubuntu 16.04 . yükleyin steam i . indirin oyunları . birkaç tane daha büyük grafikli aaa oyunu lazım bize . online grafikli 5 .10 oyunda bu sene içersinde çıkar zaten . windows kullanın kullanmayın diye hiç kelime söylemiyorum artık zaten dikkat ettiyseniz !!! WAR THUNDER DA . adamlar bana küfür ediyor artık . o dandik tankla nasıl vuruyorsun beni diye :) çok iyi optimize etmişler linux için :) linux ubuntu bu kardeşim her türlü belli oluyor sistemin nasıl rahat çalıştığı ! bu sene zaten patlama olacak linux oyunlarında steam de .   
cpu / amd ryzen 7 / 1700 / 3.90 ghz o.c
anakart / msi b 350 tomahawk . gpu / amd rx 580 8 gb  
24 gb / ddr 4 ram / 3066 mhz de çalışıyorlar
250 gb / samsung 850 evo ssd

OnLive

Alıntı yapılan: lubuntu - 29 Ocak 2017 - 15:36:15
[mention=616503]@OnLive[/mention] Niye kullanmasınlar ki? Bilgisayarında intel marka bir ürün bulunmayan mı var? İntel sanki düşman gibi söylüyorsun.

Intel sağdan yanaşan şeytandır bence. Intel yıllarca GNU/Linux'u destekliyormuş gibi yapıp özgür yazılım ruhunu baltalamaya ve şahsi manfaat elde etmeye çalıştı. Intel marka donanım kullanmamak için pek çok neden vardır. Bir tanesini buradaki ve şuradaki bağlantılardan öğrenebilirsiniz.

Kısacası donanımına güvenilmeyenin yazılımınada güven olmaz...
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

ahmet_matematikci

Alıntı yapılan: OnLive - 05 Şubat 2017 - 19:10:17
Alıntı yapılan: lubuntu - 29 Ocak 2017 - 15:36:15

Intel sağdan yanaşan şeytandır bence. Intel yıllarca GNU/Linux'u destekliyormuş gibi yapıp özgür yazılım ruhunu baltalamaya ve şahsi manfaat elde etmeye çalıştı. Intel marka donanım kullanmamak için pek çok neden vardır. Bir tanesini buradaki ve şuradaki bağlantılardan öğrenebilirsiniz.

Kısacası donanımına güvenilmeyenin yazılımınada güven olmaz...

Yine de linux sistemleri alternatifsiz en iyi çalışan donanımları onlar üretiyor
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

if

Evet, Intel özellikle yeni nesil işlemcilerine ağzımızın tadını kaçıran ayrı bir işlemci koymakta fakat Intel işlemcilerin alternatifi olan AMD işlemcilerde de aynı işleve sahip işlemciler bulunuyor. Bu yüzden OpenRISC, OpenSPARC gibi yeni işlemciler geliştiriliyor.

freeman

Alıntı yapılan: ifEvet, Intel özellikle yeni nesil işlemcilerine ağzımızın tadını kaçıran ayrı bir işlemci koymakta fakat Intel işlemcilerin alternatifi olan AMD işlemcilerde de aynı işleve sahip işlemciler bulunuyor. Bu yüzden OpenRISC, OpenSPARC gibi yeni işlemciler geliştiriliyor.
Ne gibi özellikler koyuyuor acaba? Merak ettim.

Linux dağıtımlarla en iyi çalışan işlemcileri INTEL üretir.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

şenol

boşverin arkadaşlar ne olursa olsun intel iyidir . sakın amd almayın !!! hele amd ekran kartı hiç almayın !!! bakın benim nvidia gts 450 ekran kartım var . 2010 model hala canavar gibi . bütün oyunları açıyor .düşük çözünürlükte . en önemlisi sürücü sorunu yok nvidia da . benim işlemcide eski 2012 model 4 çekirdek . ben onu 3.6 ghz de kullanıyorum oc le . ama hala canavar gibi . war thunder gibi bir oyunda . işlemci % 35 civarında seyrediyor ! windows da %85 lere çıkıyor kullanımı ! tabi ki linuxun oyun perfonmansı iyi o ayrı bir konu . linux da şöyle bir şey var . dikkat ettim . oyununa göre ya çok çok iyi çalıştırıyor .yada çok kötü çalıştırıyor oyunu :)
cpu / amd ryzen 7 / 1700 / 3.90 ghz o.c
anakart / msi b 350 tomahawk . gpu / amd rx 580 8 gb  
24 gb / ddr 4 ram / 3066 mhz de çalışıyorlar
250 gb / samsung 850 evo ssd

if

WaylandIZMIR

Alıntı yapılan: şenol - 11 Şubat 2017 - 21:39:05
boşverin arkadaşlar ne olursa olsun intel iyidir . sakın amd almayın !!! hele amd ekran kartı hiç almayın !!! bakın benim nvidia gts 450 ekran kartım var . 2010 model hala canavar gibi . bütün oyunları açıyor .düşük çözünürlükte . en önemlisi sürücü sorunu yok nvidia da . benim işlemcide eski 2012 model 4 çekirdek . ben onu 3.6 ghz de kullanıyorum oc le . ama hala canavar gibi . war thunder gibi bir oyunda . işlemci % 35 civarında seyrediyor ! windows da %85 lere çıkıyor kullanımı ! tabi ki linuxun oyun perfonmansı iyi o ayrı bir konu . linux da şöyle bir şey var . dikkat ettim . oyununa göre ya çok çok iyi çalıştırıyor .yada çok kötü çalıştırıyor oyunu :)

Linux oyun konusunda biraz geri olduğu gerçek. Youtube'da Windows ve Ubuntu FPS karşılaştırma videoları var. Ubuntu çok gerilerde kalıyor. Henüz Ubuntu oyun için hazır değil fakat gün geçtikçe daha iyi yerlere doğru gittiği bir gerçek.
Devrimin amacını kavramış olanlar, sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.
Mustafa Kemal Atatürk