Ubuntu açılmıyor(Bataryada çalışma sorunu)

Başlatan akorukmez, 01 Ocak 2017 - 22:29:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

akorukmez

Merhaba ubuntuyu hiçbir şekilde açamyorum.grub ekranı geliyor ve siyah ekran geliyor ubuntu simgesi gelmeden ayrıca komut satırına ulaşamıyorum yani güncelleme yapamıyorum araştırdım forumda ama bulamadım

mendirec

if

@akorukmez, bu sorun nasıl oluştu?

akorukmez

Arkadaşlar HP G250 notebookumda windows 10 ve ubuntu kullanmaktayım.Ara sıra lubuntu desktop kısmına geçiş yapıyorum performan ihtiyacı duyduğum yerlerde.Sorunum ise linux sistemde notebookum bataryada çalışmıyor.Bataryayı taktığım anda o an donup kalıyor.Bataryadan çalıştırdığımda ise ubuntu ekranı geliyor oturum açmasayfası gelmeden yine donup kalıyor.Windows kısmında bu sorun yok.Sadece linux kısmında batarya takıldığı an donup kalıyor.

erdemakin09

Alıntı yapılan: akorukmez - 22 Ocak 2017 - 16:06:58
Arkadaşlar HP G250 notebookumda windows 10 ve ubuntu kullanmaktayım.Ara sıra lubuntu desktop kısmına geçiş yapıyorum performan ihtiyacı duyduğum yerlerde.Sorunum ise linux sistemde notebookum bataryada çalışmıyor.Bataryayı taktığım anda o an donup kalıyor.Bataryadan çalıştırdığımda ise ubuntu ekranı geliyor oturum açmasayfası gelmeden yine donup kalıyor.Windows kısmında bu sorun yok.Sadece linux kısmında batarya takıldığı an donup kalıyor.

Sorunun tam sebebini bilmiyorum fakat buna benzer bir sorun çift işletim sistemi kullanırken başıma gelmişti. Windows tarafında ve ubuntu tarafında farklı yazılımlarla donanımlar yönetildiği için bir uyumsuzluk sorunu gibi * bir şey oluyor. Buda bazı donanımların tam çalışmamasına neden oluyor. Bende çift işletim sistemi kullanırken wifi ve kulaklıkla ilgili sorunlar yaşıyordum fakat sadece ubuntuya geçince bu sorunum ortadan kalkmıştı.

Yinede internette yaptığım ufak bir araştırma ile http://goodies.xfce.org/projects/applications/xfce4-power-manager deki uygulama ile sana benzeyen bir sorunu çözmüşler. Sende bir deneyebilirsin :)

Yüklemek için sudo apt-get install xfce4-power-manager
Her Can Bir Gün Ölümü Tadacaktır!

akorukmez

Alıntı yapılan: erdemakin09 - 22 Ocak 2017 - 16:55:53
Alıntı yapılan: akorukmez - 22 Ocak 2017 - 16:06:58

Sorunun tam sebebini bilmiyorum fakat buna benzer bir sorun çift işletim sistemi kullanırken başıma gelmişti. Windows tarafında ve ubuntu tarafında farklı yazılımlarla donanımlar yönetildiği için bir uyumsuzluk sorunu gibi * bir şey oluyor. Buda bazı donanımların tam çalışmamasına neden oluyor. Bende çift işletim sistemi kullanırken wifi ve kulaklıkla ilgili sorunlar yaşıyordum fakat sadece ubuntuya geçince bu sorunum ortadan kalkmıştı.

Yinede internette yaptığım ufak bir araştırma ile http://goodies.xfce.org/projects/applications/xfce4-power-manager deki uygulama ile sana benzeyen bir sorunu çözmüşler. Sende bir deneyebilirsin :)

Yüklemek için sudo apt-get install xfce4-power-manager
Galiba önerdiğiniz program yüklü bende biraz kurcaladım bataryayı tanıyor fişle birlikte kullanıyorum herdaim fişten çıkardığım anda donup kalıyor linux sistemim.Yani batarya ve prizde aynı anda kullanıyorum prizdeyken kullanabiliyorum ama sorunum sadece batarya ile linux sistemi kullananamıyorum.Yazılımsal sorun olduğunu düşünüyorum çünkü önceden böyle bir sorun yoktu prize bağlı olmadan batarya ile kullanabiliyordum ama sonradan sanırım güncellemeler ve çekirdek güncellemeleri yaptım sanırım ondan sonra olmaya başladı bu sorun

akorukmez

[mention=614562]@if[/mention]
Sorunu tanımlayabilmem uzun bir zaman aldı fakat problemi buldum https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=55152.0 bu bağlantıda açmış olduğum başlıkta da belirttiğim gibi sorun laptop bataryasından kaynaklanıyormuş önceden böyle bir problem yoktu fakat bir süreden sonra linux batarya ile çalışmamaya başladı batarya aktif olduğu anda linux donuyor ama windowsta sorun yok.

if

Sistem güncel mi? Çekirdek önyükleme seçeneklerinden[1] acpi=off, noapic ve nolapic seçenekleriyle başlatabiliyor musunuz?

[1] https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=%C3%87ekirdek_%C3%B6ny%C3%BCkleme_se%C3%A7enekleri

akorukmez

[mention=616107]@if[/mention]
Linux ubuntu 4.9.4-040904-generic #201701150831 SMP Sun Jan 15 13:49:34 UTC 2017 i686 i686 i686 GNU/Linux

Çekirdeği güncelledim önceden 4.8 sürümüydü ve aynı durum o sürümdede vardı aslında bir kaç gariplikler daha var bilmiyorum ubuntuyu yanlışmı yükledim mesela kapağı kapatıp açtığımda yine donuyor ubuntu tekrar resetlemem gerekiyor yada buna benzer bazı sorunlar var yok değil ama pek sorun değil benim için çok araştırdım konu açmadan önce ama sorunu yine çözemedim.Bu arada dediğiniz şekilde açamıyorum aslında grub ekranından sadece ubuntu seçeneğini kullanarak başlatabiliyorum gelişmiş seçeneklerdeki recovery ve upstartdan başlatamıyorum.

if

@akorukmez, anlayamadım ne anlatmak istediğinizi. Grub ekranını görüyorsunuz değil mi?

akorukmez

[mention=616441]@if[/mention]
Evet grub ekranını görüyorum

if

@akorukmez, Ubuntu'yu nereden indirdiniz? Kurmadan önce MD5 bütünlük denetimi yaptınız mı? Sorun bunlardan kaynaklı değil gibi ama.

Size verdiğim viki makalesindeki "Kurulu işletim sistemini çekirdek parametreleriyle başlatmak" maddesindeki yöntemle acpi=off seçeneğiyle başlatır mısınız? Ondan önce

dmesg

komutunun çıktısına bakabilir miyim?

akorukmez

[mention=616605]@if[/mention]
Ubuntuyu indirirken kontrol yapmadım offical sitesinden indirim usb/flash üzerinden kurulumunu gerçekleştirdim.

dmesg çıktısı

[11090.497049] ieee80211 phy0: rt2x00queue_flush_queue: Warning - Queue 2 failed to flush
[15295.742395] ieee80211 phy0: rt2x00queue_flush_queue: Warning - Queue 2 failed to flush

ilk ve son satırda böyle bir çıktı veriyor sanırım 4000 küsür satır aynı çıktıdan veriyor.

if

@akorukmez, tam çıktıyı almam gerek, o yüzden dmesg > dmesg komutu ardından ev dizininde oluşacak dmesg adlı dosyayı buraya geçerbilirsiniz.

akorukmez

[mention=616763]@if[/mention]

Kusura bakmayın komut kullanımını bilmiyordum
http://pastebin.com/6sXV8AnN < Çıktıyı paylaşmak isterken "Forumumuzda kısa bağlantı servislerinin kullanımı yasaklanmıştır." hatasıyla karşılaştım ve link üzerinden ev dizininde oluşan dmesg çıktısını paylaştım.

Edit:Ekleme

Bataryada kullanmıyorum netbookumu bataryayı taktığımda çıktıda ilgili satırda aşağıdaki gibi bir değişiklik oluyor(tabi prizden çıkarmadan takıyorum bataryayı prizden kesilince donuyor linux)
[    4.403312] ACPI: Battery Slot [BAT1] (battery absent)
[ 1243.948418] [Firmware Bug]: battery: (dis)charge rate invalid.

lubuntu

[mention=616793]@akorukmez[/mention]Bataryayı çıkart 2-3 dakika bekle ardından tak, sonra çalıştır.

akorukmez

Alıntı yapılan: lubuntu - 30 Ocak 2017 - 16:46:36
[mention=616793]@akorukmez[/mention]Bataryayı çıkart 2-3 dakika bekle ardından tak, sonra çalıştır.

Sorunum çok uzun süredir devam ediyor her türlü yöntemi denedim fakat bataryanın takılı olduğu esnada fişten çektiğim anda donuyor ve reset atılmadan bir değişiklik olmuyor.Bu arada geç cevap veriyorum hergün internete girme imkanım olmayabiliyor.

bugra9

Alıntı yapılan: if - 28 Ocak 2017 - 21:27:20
Size verdiğim viki makalesindeki "Kurulu işletim sistemini çekirdek parametreleriyle başlatmak" maddesindeki yöntemle acpi=off seçeneğiyle başlatır mısınız?

if

@akorukmez, sorun bilgisayarın kendisinden kaynaklanıyor. Tam kaynağı BIOS muhtemelen. Bilgisayarınız için BIOS güncellemesi var mı? Maalesef pastebinit sitesine giremiyorum. https://paste.ubuntu.com/ adresine kopyalayabilirsiniz içeriği.

akorukmez

Alıntı yapılan: if - 10 Şubat 2017 - 11:22:10
@akorukmez, sorun bilgisayarın kendisinden kaynaklanıyor. Tam kaynağı BIOS muhtemelen. Bilgisayarınız için BIOS güncellemesi var mı? Maalesef pastebinit sitesine giremiyorum. https://paste.ubuntu.com/ adresine kopyalayabilirsiniz içeriği.

https://paste.ubuntu.com/23994850/ < sizin için ekledim istediğiniz bilgileri fakat hiçbir uğraş sorunu düzeltmeye yetmiyor sanırım bilgisayarın linux bölümünü kaldırıp tekrardan yükleyeceğim :)

if

@akorukmez,

BIOS güncellemesi olup olmadığına bakar mısınız? BIOS güncellemesi de sorunu çözmezse yapabileceğim pek bir şey yok.