ssd ve ayarlar hakkında bir iki soru

Başlatan onparmakfklavye, 28 Aralık 2016 - 22:18:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

onparmakfklavye

Merhaba badsector yüzünden ssdye geçtim. Geçmeden önce internetten bir kaç birşey okudum fakat pek birşey anlamadım. Rehberlerde trim sürekli etkin olunca performans kaybı olur denilmiş, haftada bir nasıl yapılacağı falan tarif edilmiş. Benim biosta ahci açıktı. Her zamanki gibi 16.04ü kurdum. 16.04te trimin açık olup olmadığını nasıl anlarız? Bir de performans kaybı ne anlamda söylenmiş? Yani mekanik disktende mi daha yavaş oluyor bilemedim? Rehberlerde tarif edilenleri yapmalı mıyım?

mhmtkrktr

fstab içeriğine bakarak anlayabilirsin. Aşırı bir kayıp oluşacagını sanmıyorum. Mekanik diskle zaten kıyaslanamaz. Trim komutunu cron'a veya systemd ye günlük yapılacak şekilde ayarlamak daha mantıklı görünüyor ama.  Önerilerde genelde hep bu yönde yapılmış. Komutun çalışma süresinin kısalığını göz önünde tutunca haftalık periyot, gereksiz yere uzun olur.

onparmakfklavye

evet kısa sürüyor, günlük ayarladım. Teşekkürederim

mhmtkrktr

Kontrol etmek isteyenler için (hwinfo 'nun kurulu olduğunu varsayarak) şu şekilde bir komut üretmeye çalıştım. Biraz uzun oldu ama çalışıyor gibi. :)

tput setaf 220; disk[0]=`hwinfo --disk --short |awk '/sd/{print $2,$3}'|head -n1|xargs`; grep -q 'discard' /etc/fstab && echo -e "\n${disk[0]} için sürekli trim özelliği aktif görünüyor" || (clear; sudo hdparm -I `hwinfo --disk --short | grep sd | head -n1| awk '{print $1}'` 2>/dev/null | grep -q TRIM && echo -e "\nsürekli trim aktif değil \n\n${disk[0]} için trim özelliği var ve periyodik trim olarak ayarlanmış olabilir" || echo -e "\n${disk[0]} için trim desteği bulunamadı"); [[ `hwinfo --disk --short |grep -c sd` -eq 1 ]] || (echo -e "\n\nBu test ${disk[0]} için yapıldı ancak bilgisayarınızda birden fazla disk bulundu.\n\nbu bölümleri kendiniz kontrol edebilirsiniz\n"; tput setab 8; hwinfo --disk --short |grep -v "${disk[0]}"|awk '/sd/{print $2,$3,$4}'); tput sgr 0

Bende ki duruma göre şu şekilde çıktı veriyor.