Hangi programlama dili ?

Başlatan Astra, 27 Aralık 2016 - 00:53:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Astra

Bilgisayar programcılığı okuyorum ilk senem tabi salaklık yapıp derslere gitmedim dersleri kaçırdım. Okulda Pascal öğretiyorlar ama kaçırdığım için büyük bir fark oluştu ve şuanda oturup Pascal öğrenmeye başlamam mı daha doğru olur yoksa başka bir dile yönelip o dilde ilerlemek mi yardımcı olabilir misiz? Dersten şuanda kaldım zaten farklı bir dil öğrensem programlamanın mantığını öğreneceğim için Pascalda da birşeyler yapabilir miyim?

OnLive

Alıntı yapılan: Astra - 27 Aralık 2016 - 00:53:21
Bilgisayar programcılığı okuyorum ilk senem tabi salaklık yapıp derslere gitmedim dersleri kaçırdım. Okulda Pascal öğretiyorlar ama kaçırdığım için büyük bir fark oluştu ve şuanda oturup Pascal öğrenmeye başlamam mı daha doğru olur yoksa başka bir dile yönelip o dilde ilerlemek mi yardımcı olabilir misiz? Dersten şuanda kaldım zaten farklı bir dil öğrensem programlamanın mantığını öğreneceğim için Pascalda da *bir şeyler yapabilir miyim?

Python'dan başlayabilirsiniz.

https://goo.gl/V5RcNi
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

Erdem

Benim de programlamayı öğrendiğim dil Pascal idi. Pascal'la da bir sürü uygulama geliştirilebilir ama bize sonradan Delphi göstermişlerdi. Delphi ile hazır gelen kütüphaneleri, bileşenleri kullanarak özellikle muhasabe programı tarzı veritabanı kullanan uygulamalar kolaylıkla geliştirilebilir. Tabi 3D grafik uygulamaları da geliştirilebilir.

Uses crt;
var
x:string[24];
begin
x:='Tabi bu bahsettiğim Borland 5 kullanıldığı yıllar';
clrscr;
write(x);
end.

Proje ödevi olarak C++ dilinin tanıtımını yapmıştım. Daha sonra C++'ye yöneldim. Şu an D programlama dili ile kod yazıyorum.

Bunların dışında Python, Java, C#, C ile 100 satırın üzerinde kod yazmışımdır. (Ben 100 diyorum ama belki 1000 satır belki daha fazla olabilir)

Günümüzde iletişim teknolojileri gelişiyor. Eskiden çok önemsenmeyen sunucu tarafında çalışan node.js gibi javascript kütüphaneleri bana çok ilginç geliyor.

Programlama herhangi bir dille öğrenilebilir. Ama bundan daha önemli olan bu programlama dili ile teoride öğrenilenleri gerçek problemleri çözmek için kullanmak. İşte bu noktada veri yapıları ve algoritma öğrenmekte fayda var. Örneğin ağaç, çizit, kuyruk veri yapıları, derinine arama algoritması vs..

Ben pascal yerine artık okullarda D ile programlama öğretilmesi taraftarıyım.

http://ddili.org/ders/d/index.html

import std.stdio, std.array, std.algorithm;

void main()
{
    stdin                       // girişten oku
        .byLineCopy
        .array                  // dizi yap
        .sort!((a, b) => a > b) // azalan şekilde sırala
        .each!writeln;          // herbirini yazdır
}

Örneğin bu program girişten gelen kelimeleri okuyarak azalan şekilde sıralıyor.

ahmet_matematikci

Her dili her programci cok iyi anlayacak diye bir sey yok. Su an populer dil java. Ama bir dilde verilen isi yapacak kadar yazabiliyorsan oradan devam et.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)