[Çözüldü] Varolmayan Bir PPA kaydını Kayıt Dosyasından Nasıl Kaldırabilirim ?

Başlatan TRWE_2012, 26 Aralık 2016 - 20:36:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TRWE_2012

Merhabalar Ubuntu Takipçileri

Aranıza yeni katıldım.Lakin ara ara lunix kullanmaktaydım.Ancak geçen ay tamamen Windows'dan Lunix PC dünyasına geçtim.

Tercihim Ubuntu oldu.Sistemi kurdum gerekli ayarlamaları (ppa) depo güncellemelerini yaptım .Java güncellemesi yaparken jre 6'dan jre 7'ye geçiş yaparken şöyle bir PPA hatası aldım ve bu hata list dosyasına eklendi.

İşaretlenmiş hatayı nasıl düzeltebilirim.

İlgilenelere şimdiden teşşekkürler

siberoloji

O gösterilen bir hata değil.
Görsel arayüzdeki yazılım yöneticisinin oluşturduğu bir dosya.
Yine de kaldırmak isterseniz
sudo rm /etc/apt/sources.list.d/webup   ...dosyanın geri kalan adını yazın veya TAB tuşuna basıp, enter la silebilirsiniz.

TRWE_2012

İlginize teşşekkürler sayenizde bir bilgi kırıntısı öğrendim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Aralık 2016 - 16:20:44

sudo apt-get update komutu verdiğimde ;

"N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'nilarimogard-ubuntu-webupd8-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'webupd8team-ubuntu-java-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'zachanimerulz-ubuntu-ppa-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'mono-xamarin.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
W: 'http://ppa.launchpad.net/xmlich02/ppa/ubuntu xenial Release' deposunda Release dosyası yok.
N: Böyle bir depodan gelen verilerin kaynağı doğrulanamayacağı için bu deponun kullanımı olası tehlike arz etmektedir.
N: Depo oluşturma ve kullanıcı yapılandırması hakkında ayrıntılı bilgi için apt-secure(8) rehber sayfasında bulunabilir.
W: 'http://ppa.launchpad.net/zachanimerulz/ppa/ubuntu xenial Release' deposunda Release dosyası yok.
N: Böyle bir depodan gelen verilerin kaynağı doğrulanamayacağı için bu deponun kullanımı olası tehlike arz etmektedir.
N: Depo oluşturma ve kullanıcı yapılandırması hakkında ayrıntılı bilgi için apt-secure(8) rehber sayfasında bulunabilir.
E: http://ppa.launchpad.net/xmlich02/ppa/ubuntu/dists/xenial/main/binary-i386/Packages alınamadı 404  Not Found
E: http://ppa.launchpad.net/zachanimerulz/ppa/ubuntu/dists/xenial/main/binary-i386/Packages alınamadı 404  Not Found
E: Bazı indeks dosyaları indirilemedi. Bu dosyalar yok sayıldılar ya da önceki sürümleri kullanıldı."

hataları alıyordum

Sorunumu sonunda çözdüm

Yapılan İşlemler

1.Sistemi root olarak açtım
2./etc/apt/sources.list.d/ dizindeki geçersiz .save uzantılı dosyaları sildim
3.Sonra terminalden apt-get update komutu verdim
Ve sorun çözüldü

esim

Sistemi nasıl root olarak açtınız? Aynı sorunu bende de veriyor yapamıyorum ve ilk kez ubuntu kullanıyorum.

TRWE_2012

Ben  kıdemli bir üyesi olarak bu siteye bağlı bir youtube videosu hazırlamıştım.Adresi aşağıdadır.

Buradaki adımları takip ettiğinizde sadece ubuntu değil birçok lunix dağıtımının root şifresini değiştirebilirsiniz.İyi Seyirler

alquirel

Henüz Linux kelimesini doğru yazamayan birinin root hesabını kullanıma açma tavsiyesini dinlemek büyük zararlar doğurur.

Sistemi root olarak açmak sıradan bir kullanıcının neredeyse hiç ihtiyaç duymayacağı bir işlemdir. Kendi normal yetkili kullanıcınız yetki gerektiren işleri halletmek için fazlasıyla yeterlidir.

plazma

[mention=614127]@TRWE_2012[/mention] konu ile ilgili dış bağlantılara gerek yok, forumumuzda var bu anlatım ve konular eğer video bağlantısı var ise direkt verin yoksa dış bağlantılar forum kuralları gereği temizlenecektir.

TRWE_2012

Öncellikle yaptığın büyük saygısızlık lunıx kelimesinin yanlış veya doğru yazılması üzerinden daha aranıza yeni katılmış üyeye hakaret etmek ne kadar doğru bir davranış olur bunu senin vicdanına bırakıyorum.Doğrusu yazdıklarına hem üzüldüm,hem de şaşırdım.

Gelelim sistemi root olarak açmaya......

Benim için sistemin tamamına hakimiyet esastır.Normal yetkilerle yapılacak bir işlem bir aksilik sonucunda yapılamıyorsa bu yönteme başvurulabilir.

İkinci olarak bana ve benim anlatım için "acınası" cümlesini kurmuşsun.Bu cümleyi aynen sana iyade ediyorum.

Benim PC tecrübemi kimse hiçbir suretle sorgulayamaz.

22 yıllık Windows + 8 yıllık Lunix/Unix + 56 günlük MAC OSX + 1 yıllık FreeDos İşletim sistemi tecrübesi ve buna ilaveten Microsoft CE Sertifikasına sahibim ve Maden + Bilgisayar Mühendisiyim

Şimdi sen kalkmış benim anlatım için acınası diyorsun.Herkes lafını tartsın ve öyle konuşşsun.

Yaptığın gerçekten büyük bir terbiyesizlik ve hadsizlik.....

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Aralık 2016 - 13:25:33

Alıntı yapılan: plazma - 28 Aralık 2016 - 13:17:25
[mention=614127]@TRWE_2012[/mention] konu ile ilgili dış bağlantılara gerek yok, forumumuzda var bu anlatım ve konular eğer video bağlantısı var ise direkt verin yoksa dış bağlantılar forum kuralları gereği temizlenecektir.

Sayın yönetici bu uyarınızı dikkat alacağım.Benim amacım bilgi öğrenmek/öğretmek ve uygulamak reklam yapmak değil.

siberoloji

Oysa sorun 3. iletide zaten çözülmüştü.
Çözüldü olarak etiketlenip kapatılacaktı.
Sonra birden foruma yeni kayıt olmuş esim diye bir kullanıcı çıktı ve ilk iletisinde "nasıl root olarak açtınız?" diye sordu.
Sorunu çözülen kişi şimdi de sorun çözen kişi olmuş ve cevap vermişti.
Balkanlardan yeni bir soğuk hava dalgası yurdu etkisi altına almıştı.
Herkes iyi niyetli idi ama kimse bunu anlamıyordu.
Ama teşşekkürler sanki bir kodlu şifreli mesaj gibi sürekli teşşekkürler diye yazılıyordu.
Tüm bu olanları, forumda son zamanlarda sıkça görmeye başladığım diğer garip isimli kullanıcı adları, _newuser, mma2525, mnmn9595 vb. kullanıcı adlarıyla da birleştirip çeşitli komplolar üreten zihnim, @alquirel'in haketmediği kadar sert bir tepkiyle karşılaştığı sonucuna vararak, "8 yıllık Lunix/Unix" kullanıcısının PPA save dosyasını nasıl kaldırabilirim diye sorması ile birleşince;
"bu foruma ya operasyon çekiliyor, ya da garip şeyler oluyor" kararına vardım....
Enteresan....
Heartsmagic de yok ne zamandır.
Garip.
@if;
siz ne dersiniz?

TRWE_2012

Yani siberloji beni de komplo teorisine dahil ettiniz ya pes doğrusu

8 yıllık Unix/lunix kullanıcıyım bu doğru ilk kullandığım lunix sistemi Mandriva 2005 idi sonra Suse ,Fedora(eski adı ret hat) ,Debian,Pardus 1.00 'dan 2013'e kadar ki tüm sürümler ve UBUNTU

Ve bunları hobi olsun diye kurulup kaldırıldım.Ama şimdi ciddi manada lunix ile ilgileniyorum.Windows'dan bıktım artık hep aynı şeyler arayüz değişiyor ama kernel hala aynı NT 2000 ......

Ve Unutmadan bir PC2OS X İşletim sistemine abanmıştım(sürekli kullanır hale gelmiştim,bağımlılık yapmıştı.)

alquirel

[mention=614134]@siberoloji[/mention] bu kadarını ben de beklemiyordum. Tapatalk'tan bakarken baktım biri root falan diyor, hemen bi cevap yazayım da diğer yeni kullanıcılar yanlış yönlenmesin istemiştim. Şimdi bilgisayara geçince olayın vehametini daha net gördüm ;)

Alıntı yapılan: TRWE_2012 - 28 Aralık 2016 - 13:22:37
Benim için sistemin tamamına hakimiyet esastır.Normal yetkilerle yapılacak bir işlem bir aksilik sonucunda yapılamıyorsa bu yönteme başvurulabilir.

Normal yetkili kullanıcınla yapamayıp ille de root kullanıcısını açmanı gerektirecek nasıl bir işlemmiş bu, hani benim tüm günlük işlerime kendi kullanıcım yetiyor, bilmediğim bir şey varsa öğreneyim. Bu arada ben tipik bir "lunnix" kullanıcısıyım, video anlatımla işim olmaz benim, sen yazarsın ben okurum.

Alıntı Yap
İkinci olarak bana ve benim anlatım için "acınası" cümlesini kurmuşsun.Bu cümleyi aynen sana iyade ediyorum.

Hay hay, o cümleyi itinayla "iyade" alayım. Ama bulamadım bir türlü sana karşı kurduğum "acınası" cümlesini. "Bak işte şurada kurmuşsun" diye işaret et de ben de "iyade" alabileyim.

Alıntı Yap
Benim PC tecrübemi kimse hiçbir suretle sorgulayamaz.

22 yıllık Windows + 8 yıllık Lunix/Unix + 56 günlük MAC OSX + 1 yıllık FreeDos İşletim sistemi tecrübesi ve buna ilaveten Microsoft CE Sertifikasına sahibim ve Maden + Bilgisayar Mühendisiyim

Hiç kimse sorgulanamaz değildir. 8 yılda kullandığı şeyin topu topu 5 harflik adını bile doğru öğrenemeyen birinin söyleyeceği her cümle, yapacağı her tavsiye benim için hükümsüzdür.

TRWE_2012

"Hiç kimse sorgulanamaz değildir. 8 yılda kullandığı şeyin topu topu 5 harflik adını bile doğru öğrenemeyen birinin söyleyeceği her cümle, yapacağı her tavsiye benim için hükümsüzdür."

Bir şeyi fazla sorgulamaya kalkarsan bu sefer sorgulanan sen olursun

Ayrıca yukarıda kurduğun cümlenin " yapacağı her tavsiye benim için hükümsüzdür." kısmı senin için benim tarafımdan geçerlidir.

alquirel

Alıntı yapılan: TRWE_2012 - 28 Aralık 2016 - 14:46:11
Bir şeyi fazla sorgulamaya kalkarsan bu sefer sorgulanan sen olursun

Ben kendimi senin gibi "sorgulanamaz" olarak dikte etmiyorum zaten. Varsa bir hatam/yanlışım, elbette sorgulansın.

Alıntı Yap
Ayrıca yukarıda kurduğun cümlenin " yapacağı her tavsiye benim için hükümsüzdür." kısmı senin için benim tarafımdan geçerlidir.

Sana tavsiye verdiğim falan yoktu zaten. Diğer tecrübesiz kullanıcıların yanlış tavsiye almasının önüne geçmek tüm amacım. Ama yine de benim tavsiyeler senin için niye hükümsüz onu da öğrenmek isterim. Bir yerlerde maden yerine "medan mühendisi" yazdığıma falan mı denk geldin?

TRWE_2012

Bundan sonra senin hiçbir yorumuna cevap vermiyorum.Ayrıca;

" Tapatalk'tan bakarken baktım biri root falan diyor, hemen bi cevap yazayım da diğer yeni kullanıcılar yanlış yönlenmesin istemiştim"

Sanki sen bütün doğruları sen mi? biliyorsun.Ben yol gösteririm isteyen yapar isteyen yapmaz.Kimseyi yönlendirmem.Sen hayatında donanım kaybettin mi? hem de 3 defa  bilgisayarı öğreneceğim diye.İnsanlar yanlışlara basarak doğrulara ulaşırlar.Sen insanları yönlendirmeye devam et.....

Ve amacım forumdalarda kavga etmek hiç istemdeğim bir olay, ama hepte başıma geliyor

Türkhacktem aynısı oldu
sordumforumda aynı oldu
simdi burada aynı oluyor.

Ya bu insanlar beni yine olduğum kabullenmede zorlanıyorlar bir türlü çözemedim gitti....

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Aralık 2016 - 15:04:22

"Bir yerlerde maden yerine "medan mühendisi" yazdığıma falan mı denk geldin?"

Şimdi de mesleğimle mi? alay ediyorsun

Ben o meslek için 4 sene lisans + 2 sene yüksek lisans okumakla emek verdim.Ben benim mesleğimle alay etmekle Türkiyedeki Tüm Madenciler alaya alıyorsun demektir.Yazıklar olsun sana ve senin gibilere

alquirel

Bir doğruyu dile getirmenin "bütün doğruları biliyor olmak" gibi bir ön şartı mı var? Ya da bir doğruyu dile getiriyor olmak tüm doğruların bilindiğine mi işaret ediyor? Ortada bir doğru var, gerekmedikçe Ubuntu'da root kullanıcısı açılmaz, ki çoğu zaman da (günlük kullanıcıysan hiçbir zaman) bu gereklilik oluşmaz. Bunu ben de dile getirsem böyle, sen de dile getirsen böyle.

Ben yol gösteririm isteyen yapmaz mı? Peki senin gösterdiğin yolun doğru veya yanlış olduğunu herkes bilebilmek zorunda mı? Bilmiyorsa da bunu donanım kaybederek mi öğrenmek zorunda? O zaman bu forum boşuna var. Biz boşuna toplandık buraya.

Ve ben medan mühendisi yazınca bütün maden mühendisleriyle dalga geçmiş mi oluyorum? Bu nasıl bir hezeyanın ürünüdür böyle? Benim ne derdim var maden mühendisleriyle dalga geçeyim? Aynı mantıkla hareket edersek sen de her yere Lunix lunnix yazarak bütün Linux kullanıcılarıyla dalga geçmiş olmuyor musun? Biz de sana yazıklar olsun mu diyelim? Ya da psikopat gibi bir köşede susup bizimle dalga geçmeni sessiz sessiz izleyelim.

ata1

Zaman zaman bizler kıdemli üyeler birbirimizi düzeltiriz ve düzeltene teşekkür ederiz sizin gibi bağırıp haklı çıkmaya çalışmayız. İnsandır dalgın olabilir yanlış hatırlaya bilir . Sonuçta insanız hepimiz hataya müsaitiz hatalı bir bilgi varsa bunu düzeltmek en yeniden en eski kıdemli üyelerin görevidir. Öncelikle bu konuda hem fikir olmalıyız.
ayrıca alaycı yada aşağılayıcı bir dille değil yapılan eleştiri bu nedenle yeni üye oluşunuzdan üzerinize gelinmiyor.
hatalı bilgiler veya hata varsa düzeltilmeli bu her kim olursa olsun. öncelikle bu konuyu iyice anlamalısın sevgili[mention=614143]@TRWE_2012[/mention]

TRWE_2012

Sırf anlatımda farkında olmadan lunix yerine lunnix yazdım diye demediğinizi bırakmadınız.Yönetimden üyeliğimin iptallini talep ettim.Formunuz sizin olsun.

1. alquirel tarafından kararlandım
2.siberloji tarafından komplocu olarak lanse edildim.
3. ata1  tarafından da haksız olarak hem suçlu hem güçlü (bağırarak haklı olmaya çalıştığım idda edildi)

Demek ki bu forum yeni üyelerini hırpalıyor (elit pc kullanıcıları açısından)

Keşke böyle olmasaydı.Münaşakayı ben çıkartmadım.Çıkarttan haklı görüldü.Kendini savunan haksız.

ata1

Alıntı yapılan: TRWE_2012 - 26 Aralık 2016 - 22:33:17
İlginize teşşekkürler sayenizde bir bilgi kırıntısı öğrendim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Aralık 2016 - 16:20:44

sudo apt-get update komutu verdiğimde ;

"N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'nilarimogard-ubuntu-webupd8-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'webupd8team-ubuntu-java-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'zachanimerulz-ubuntu-ppa-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'mono-xamarin.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
W: 'http://ppa.launchpad.net/xmlich02/ppa/ubuntu xenial Release' deposunda Release dosyası yok.
W: 'http://ppa.launchpad.net/zachanimerulz/ppa/ubuntu xenial Release' deposunda Release dosyası yok.
E: http://ppa.launchpad.net/xmlich02/ppa/ubuntu/dists/xenial/main/binary-i386/Packages alınamadı 404  Not Found
E: http://ppa.launchpad.net/zachanimerulz/ppa/ubuntu/dists/xenial/main/binary-i386/Packages alınamadı 404  Not Found
E: Bazı indeks dosyaları indirilemedi. Bu dosyalar yok sayıldılar ya da önceki sürümleri kullanıldı."

hataları alıyordum

Sorunumu sonunda çözdüm

Yapılan İşlemler

1.Sistemi root olarak açtım
2./etc/apt/sources.list.d/ dizindeki geçersiz .save uzantılı dosyaları sildim
3.Sonra terminalden apt-get update komutu verdim
Ve sorun çözüldü

şurayı okusaydın root olarak işleme gerk olmadığını basit bir silme işlemi yapılarak kolayca bu hatadan kurtulacağını yani diğer kişileri yanlış yönlendirip root olmak ile alakalı sorunların sistem ve bilgi kaybı olacağını sana açıklamaya çalışanlar haksız sen basit bir silme işlemi için root işlem anlatmaya çalışman haklı ise peki diyecek kelimemiz yok sana
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=23296.0

mhmtkrktr

İsyanın yanlış olmuş. Şunu Linux diye yaz da, en azından imlan doğru olsun.

alquirel

Hâlâ lunix diyor yahu. İnadına mı yapıyorsun, laf anlama kapasitende mi sorun var?

TRWE_2012

ata1 ben böyle olacak demedim. esım adlı kullanıcı sistemi root olarak nasıl açılır diye sordu ve bende cevap verdim.Ayrıca denilen basit silme işlemi yapsamda aynı olurdu.Bende bu sorunu root olarak çözdüm

Ayrıca veri kaybı lunix'de kolay kolay olmaz.Eğer kullanıcı önemli gördüğü verilerin ve sisteminin yedeğini almışsa sorun olmaz.Nedir sizin bu root'dan korkunuz,anlamadım doğrusu.....

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Aralık 2016 - 21:44:43

Alıntı yapılan: alquirel - 28 Aralık 2016 - 21:40:56
Hâlâ lunix diyor yahu. İnadına mı yapıyorsun, laf anlama kapasitende mi sorun var?

Benim anlama kapasitem yerinde...Bu sorun senle alakalı....

Bir de lunix ile Lunix benim için aynı ha windows yazmışsın Windows gibi.....

ata1

Veri kaybı nasıl olmaz root olarak yapılan en ufak hata sistemi kaybetmemizi sağlar size bu nedenle anlatılmaya çalışıldı siz sadece bağırıp ben haklıyım diye idda edip duruyorsunuz basit bir silme işlemi yeterli bunu linux tum kullanıcısı biliyor siz anlamamak için direniyorsunuz bizler yanlış yönlendirmenizi engellemeye çalıştık sizi aşağılamak yermek yada kötülemek değildir hata yaptırıp diğer kullanıcılara zarar vermenizi engellemeye çalıştık hepsi budur.

TRWE_2012

Alıntı yapılan: ata1 - 28 Aralık 2016 - 21:47:28
Veri kaybı nasıl olmaz root olarak yapılan en ufak hata sistemi kaybetmemizi sağlar size bu nedenle anlatılmaya çalışıldı siz sadece bağırıp ben haklıyım diye idda edip duruyorsunuz basit bir silme işlemi yeterli bunu linux tum kullanıcısı biliyor siz anlamamak için direniyorsunuz bizler yanlış yönlendirmenizi engellemeye çalıştık sizi aşağılamak yermek yada kötülemek değildir hata yaptırıp diğer kullanıcılara zarar vermenizi engellemeye çalıştık hepsi budur.

Keske her kıdemli kullanıcı sizin gibi uygar olsa....Dediğiniz tamamen doğru....Zaten burada önü alınamayan insan faktörü.....

mhmtkrktr

TRWE_2012