Linux işletim sistemine VR dopingi!

Başlatan OnLive, 25 Aralık 2016 - 01:30:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OnLive

Linux işletim sistemine VR dopingi!

Her ne kadar VR (Sanal Gerçeklik) mimarisi için Windows işletim sistemine öncelik verilse de, kullanıcı dostu Linux işletim sistemi de kervana katılıyor.

Advanced Micro Devices, geçmişte Linux işletim sistemini epey ihmal etmiş ve gerekli sürücülerin geliştirilmesinde ağır kanlı davranmıştı. Lakin teknoloji devi, bu kez, alternatif OS'ye çok daha fazla sevgi gösteriyor. Şirket dün yaptığı açıklamada işletim sistemine VR desteği için gerekli yazılımları sunacağını ve FreeSync sürücüsünün L. sürümünü de yayınlayacağını açıkladı. FreeSync, GPU'nun doğrudan görüntü ileticilerle iletişim kurmasına olanak tanırken, lag gibi sorunları da asgari seviyeye indirgiyor. AMD, FreeSync yazılımını Windows'ta defalarca kez kullanmasına rağmen, Linux'a bu desteği vermemişti. En azından şimdiye kadar...

AMD, Linux'ta VR içeriği yaratma yolunun da önünü, Radeon Pro Software sürücüsü ile açıyor. Böylece Polaris temelli Radeon ekran kartına sahip olanlar kolayca VR içeriği yaratabilecek. Söz konusu kart mimarisi, hali hazırda CAD/CAM gibi yazılımlarda içerik geliştirmek için kullanılıyor.

Hep Destek, Tam Destek

Söz konusu sürücüler Ubuntu, CentOS ve Red Hat Enterprise platformlarında kullanılabilecek.
Ücretsiz işletim sistemi PC'lerde ve sunucularda egemen olmasa da, süper bilgisayar en çok tercih edilen işletim sistemi. Dünyanın, bilinen en hızlı 500 süper bilgisayarının ezici çoğunluğu, bu mütevazi ve kullanıcı dostu işletim sistemi ile çalışıyor. Eğer AMD gibi şirketler, açık kaynak kodlu işletim sistemine gereken oyun ve yazılım desteğini sunabilirse, gelecekte kişisel bilgisayarlarda da Linux, önemli yerlere gelebilir.

(Kaynak)
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

siberoloji

neynefes

Kesinlikle bu konuda [mention=613837]@siberoloji[/mention]'ye katılıyorum. Haberler kategorisi altında yayınlayabilirsiniz.

hwpplayer1

Teşekkürler
özgür yazılım , özgür donanım , özgür toplum

furyzer0

"Sunucularda egemene olmasa da" ben linux sunucularda daha çok kullanıyor diye biliyordum ???

freeman

Alıntı yapılan: furyzer0"Sunucularda egemene olmasa da" ben linux sunucularda daha çok kullanıyor diye biliyordum
Öyle zaten. Ya haberde yanlış yazılmış ya da çeviri de hata var. 
Sunucularda, gömülü sistemlerde Linux açık ara en çok kullanılan sistem.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

Toor

Haberin sahibi ya Windows lehine bir troll ya da haber yapmış olmak için yapan, bilgisiz biri. Çekirdeği ısrarla "işletim sistemi" diye vurgulaması, haberi "Linux gelecekte kişisel bilgisayarlarda önemli yere gelebilir" diyerek bitirmesi bu durumu fazlasıyla belli ediyor.