Error 13 uyarısı

Başlatan teneke, 16 Aralık 2008 - 23:42:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

teneke

@Exodus
sudo gedit ubuntu/boot/grub/menu.lst > düzenledikten sonra.

-reboot'tan sonra grubda sadece ubuntu var.
-bende ubuntu boot grub menu.list dosyası silinmiş neyseki dosya sistemim içinde duruyor.

Exodus

@teneke;
Siz grub kurulumunu yaparken Fedora'nin mi grubunu ayarladiniz acilista calismasi icin ? Eger oyleyse Ubuntu'nun menu.lst icerigini Fedora'nin bootuna eklemeniz gerekli, sayet bu sekilde degil ise bilgisayariniz acilmaz menu.lst dosyasi olmazsa bu yuzden bir yanlis anlasilma var dusuncesi olusturdu bende bu durum. Grupta sadece Ubuntu olmasi icin Ubuntu'nun menu.lst dosyasini duzenlemissiniz ve bu dosya var ki siz Ubuntu'yu gorup calistirabilmissiniz..
Arch Linux FTW!

teneke

@exodus  tespitiniz doğru : yüklemede  HDD sda2 bölümünü seçip / ile bağlayıp (aslında /boot olarak yapılması gerekiyordu sistemi kabul etmeyince  /  şeklinde oldu) yüklemiştim fedorayı ama ulaşılamılıyor fedoraya.
bu işlem yüzünden  sorun açtı.

teneke

Alıntı yapılan: Exodus - 17 Aralık 2008 - 13:18:02
Ubuntu'dan boot etsin istiyorsan
find /boot/grub/stage1
komutundan sonra;
root (hd0,0)
daha sonra da
setup (hd0)
komutunu kullanabilirsin.
Fedora istersen
root (hd0,1)
;)
Bu grup işlemlerini yapmıştım.

Exodus

Bildiğim kadarı ile fedora da çalışıyor. Fedora çalıştığına göre onun da bir menu.lst dosyası olması gerek.

## ## End Default Options ##

title           Ubuntu 8.10, kernel 2.6.27-7-generic
uuid            7b4af6ae-a053-4f88-b8e3-aa3945daab73
kernel          /boot/vmlinuz-2.6.27-7-generic root=UUID=7b4af6ae-a053-4f88-b8e3-aa3945daab73 ro quiet splash
initrd          /boot/initrd.img-2.6.27-7-generic
quiet

title           Ubuntu 8.10, kernel 2.6.27-7-generic (recovery mode)
kernel          /boot/vmlinuz-2.6.27-7-generic root=UUID=7b4af6ae-a053-4f88-b8e3-aa3945daab73 ro  single
initrd          /boot/initrd.img-2.6.27-7-generic

title           Ubuntu 8.10, memtest86+
kernel          /boot/memtest86+.bin
quiet

### END DEBIAN AUTOMAGIC KERNELS LIST

Bolumunde isterseniz quiet'den sonra ekleyebilirsiniz veya recovery mode ve memtest i silip ilk quietden sonra ekleyebilirsiniz ancak tabii ki bunun icin fedoranin menu.lst dosyasi gerekli.
Sanirim soyle birseyler olmasi gerekli;

title  Fedora Linux
root   (hd0,1)
kernel /boot/vmlinuz26 root=/dev/sda7 ro
initrd /boot/kernel26.img
Arch Linux FTW!

bytan

Alıntı yapılan: teneke - 17 Aralık 2008 - 13:28:58
@ heartsmagic , @bytan , @ Exodus ilğilerinize teşekkür ederim şuan ubuntudayım sorunu çözdük: ama 2.dagıtım açılışta yok her seferinde grubu düzenlemekmi gerekecek.
-iki linux dagıtımının birbirine baskın olmasıda ilğinç nasıl çözülür acaba?  :-\

Madem artık ubuntu açılabiliyor, diğer dağıtımın menu.lst dosyasındaki ilgili bölümü, ubuntunun grubu içinde yer alan menu.lst dosyası içine ilave etmeniz yeterli.Bunu yapmak için buradaki örneği incelemeniz ve adımları uygulamanız yeterlidir.Sizin sorununuzla aynı, tek farkı siz de fedora, orada ise mandriva kurulmuş.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

teneke

Alıntı yapılan: bytan - 17 Aralık 2008 - 18:33:32
Alıntı yapılan: teneke - 17 Aralık 2008 - 13:28:58
@ heartsmagic , @bytan , @ Exodus ilğilerinize teşekkür ederim şuan ubuntudayım sorunu çözdük: ama 2.dagıtım açılışta yok her seferinde grubu düzenlemekmi gerekecek.
-iki linux dagıtımının birbirine baskın olmasıda ilğinç nasıl çözülür acaba?  :-\

Madem artık ubuntu açılabiliyor, diğer dağıtımın menu.lst dosyasındaki ilgili bölümü, ubuntunun grubu içinde yer alan menu.lst dosyası içine ilave etmeniz yeterli.Bunu yapmak için buradaki örneği incelemeniz ve adımları uygulamanız yeterlidir.Sizin sorununuzla aynı, tek farkı siz de fedora, orada ise mandriva kurulmuş.

Bu önerinizi uyguladım mutlaka yanlış bir şey yaptım ubuntu'dan olduk, fedoranın live CD'sini kullanıyorum şimdi ama öncesinde sistemi tekrar açtıgımda :siyah ekran vardı oradan grubu yeniden kurmayı denedim .error 15 hatası verdi.daha sonra kapatıp sistemi ubuntu cd başlatınca'da G/Ç hatası error reading boot CD uyarısını aldım.fedorayı yeniden kurmayı deniyecem kurulumu yarıda kesip bide öyle bakacam.