Rar (Arşiv) Dosyaları Şifreleme Mantığı ?

Başlatan harun252525, 22 Aralık 2016 - 03:05:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

harun252525

merhaba arkadaşlar. eminim birçok şifreli rar dosyasını çözen şifreler deneyen programları duymuşsunuzdur. fakat bu programlar çözme aşamasında şifreyi deniyor farkındaysanız mantığını çözmüyor deneyerek bulmaya çalışıyor. peki bu rar dosya formatını icad eden kişi bunu bi mantığa göre yaptığı halde neden program o mantığa göre çözmüyor. yoksa o mantığı bir tek bu formatı icad eden kişimi biliyor (imkansız). mesela çok iyi bir hackers'sınız şifreli rar dosyasını hiçbir program deneyerek çözemedi. siz bu durumda rar dosyasının şifresini inceleyerek elle çözmek istiyorsunuz tabi iyi bir hackerdan bu beklenir sizce bu hacker çözebilirmi? sonuçta çözmesi için işin mantığını bilmesi yeterli. belki ben bilmiyorum ama bu rar dosyalarının şifrelerini hiç deneme yapmadan direk ters mantık yaparak çözen bir program vardır
Kod Yazmak Bir Şiirdir.

Amenofis

Rar dosyalarının şifresi basit bir kilitten ibaret değil. Şifrenin doğru olup olmadığını bulmak için o şifre ile dosyayı çözmeyi denemek zorundasın. Yani şifrenin doğru olup olmadığını arşiv yöneticisi dahi bilmez, karşılaştırma yapamaz.

Rar şifresi aslında dosyadaki veriyi bozmakta kullanılan bir anahtar. Sıkıştırırken girdiğin şifreye göre program belli bir algoritma kullanarak veriyi modifiye ediyor. Açarken de girdiğin anahtarı kullanarak veriyi eski haline getiriyor.

Örneği dosya 5 byte lık (1-2-3-4-5) verisi olsun. Şifre olarak 10 girmiş olalım ve bozma algoritmamız da byte*şifre olsun. Böylece dosya (10-20-30-40-50) olur. Çözme algoritmamız da tabiki byte/şifre olacak. Eğer çözerken şifreyi 5 girersek dosya (2-4-6-8-10) olarak çözülür. Yani hatalı.

marslı

aes şifreleme algoritmasını araştırırsanız daha iyi anlarsınız. rar aes algoritmasını kullanıyor

harun252525

[mention=613645]@Amenofis[/mention]

Tesekkur ederim hocam, Peki AES algoritmasini cok cok iyi bilirsem kendim ugrasarak cozebilirmiyim. Sifreyi bilmesem dahi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Aralık 2016 - 00:12:08

[mention=613645]@Amenofis[/mention]

Birde hocam rar programi bunu bilmiyorsa program girdigimiz sifrenin yalnis oldugunu nereden anliyor?
Kod Yazmak Bir Şiirdir.