Gönderen Konu: Rar (Arşiv) Dosyaları Şifreleme Mantığı ?  (Okunma sayısı 840 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
merhaba arkadaşlar. eminim birçok şifreli rar dosyasını çözen şifreler deneyen programları duymuşsunuzdur. fakat bu programlar çözme aşamasında şifreyi deniyor farkındaysanız mantığını çözmüyor deneyerek bulmaya çalışıyor. peki bu rar dosya formatını icad eden kişi bunu bi mantığa göre yaptığı halde neden program o mantığa göre çözmüyor. yoksa o mantığı bir tek bu formatı icad eden kişimi biliyor (imkansız). mesela çok iyi bir hackers'sınız şifreli rar dosyasını hiçbir program deneyerek çözemedi. siz bu durumda rar dosyasının şifresini inceleyerek elle çözmek istiyorsunuz tabi iyi bir hackerdan bu beklenir sizce bu hacker çözebilirmi? sonuçta çözmesi için işin mantığını bilmesi yeterli. belki ben bilmiyorum ama bu rar dosyalarının şifrelerini hiç deneme yapmadan direk ters mantık yaparak çözen bir program vardır
Kod Yazmak Bir Şiirdir.

« Yanıtla #1 : »
Rar dosyalarının şifresi basit bir kilitten ibaret değil. Şifrenin doğru olup olmadığını bulmak için o şifre ile dosyayı çözmeyi denemek zorundasın. Yani şifrenin doğru olup olmadığını arşiv yöneticisi dahi bilmez, karşılaştırma yapamaz.

Rar şifresi aslında dosyadaki veriyi bozmakta kullanılan bir anahtar. Sıkıştırırken girdiğin şifreye göre program belli bir algoritma kullanarak veriyi modifiye ediyor. Açarken de girdiğin anahtarı kullanarak veriyi eski haline getiriyor.

Örneği dosya 5 byte lık (1-2-3-4-5) verisi olsun. Şifre olarak 10 girmiş olalım ve bozma algoritmamız da byte*şifre olsun. Böylece dosya (10-20-30-40-50) olur. Çözme algoritmamız da * tabi ki byte/şifre olacak. Eğer çözerken şifreyi 5 girersek dosya (2-4-6-8-10) olarak çözülür. Yani hatalı.

« Yanıtla #2 : »
aes şifreleme algoritmasını araştırırsanız daha iyi anlarsınız. rar aes algoritmasını kullanıyor

« Yanıtla #3 : »
@Amenofis

Tesekkur ederim hocam, Peki AES algoritmasini cok cok iyi bilirsem kendim ugrasarak cozebilirmiyim. Sifreyi bilmesem dahi


Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Aralık 2016 - 00:12:08
@Amenofis

Birde hocam rar programi bunu bilmiyorsa program girdigimiz sifrenin yalnis oldugunu nereden anliyor?
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2016 - 00:12:08 Gönderen: harun252525 »
Kod Yazmak Bir Şiirdir.