[Nasıl] Dns ayarları nasıl yapılır?

Başlatan illedelinux, 20 Aralık 2016 - 11:08:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

Linux'a yeni gelen kullanıcıların ilk yapmak istedikleri uygulamalardan birisi de dns değiştirmektir.
Çünkü https:// şeklinde olan güvenli bağlantıların çoğunda erişim olmamaktadır. Bu sorunu da ağ yöneticilerine atayacağımız dns sunucuları sayesinde çözebiliyoruz.
Burada anlatacağımız dns değiştirme yöntemini Linux dağıtımlarında kullanılan hem Network Manager Gnome hem de Wicd Ağ yöneticilerine uygulayabiliriz. Uygulama çok basit olmakla birlikte iki işlemden ibarettir...

Kullandığınız Linux dağıtımında  Network Manager Gnome uygulaması varsa menüden Ağ Bağlantıları'nı açın ve üstte gördüğünüz resimdeki gibi ayarlayın, kaydedin ve yeniden başlatın. Burada "Sadece otomotik (DHCP) adresler" kısmı genelde gözden kaçmaktadır, orayı da aynı şekilde yapmayı unutmayın. Network Manager Gnome için başka yapılacak bir şey yok, hepsi bu kadar...

Wicd için yapacağımız iki işlem var, önce menüden genelde İnternet sekmesinde bulunan Wicd ağ yöneticisini açın, altta bulunan Properties tuşuna tıklayın, altta gördüğünüz gibi bir pencere açılacaktır.
DNS-Server 1, DNS-Server 2 olan yerlerin karşısına siz isterseniz başka dns de atayabilirsiniz ben örnek olarak şu dnsleri öneririm, DNS-Server 1 için 8.8.8.8, DNS-Server 2 için 8.8.4.4 şeklinde olabilir. Dns atadıktan sonra Ok tuşuna tıklayın ve pencereyi kapatın.

Şimdi ikinci işleme geldi sıra, uçbirimi açın ve alttaki komutu girin.
sudo nano /etc/resolv.conf

Açılan dosyanın içeriğini silin, alttakini girin ve kaydedip kapatın.
# Generated by NetworkManager
nameserver 8.8.8.8
nameserver 8.8.4.4

Ardından yaptıgımız ayarların tekrar silinmemesi için uçbirime alttaki komutu vererek dosyayı kilitleyelim.
sudo chattr +a /etc/resolv.conf

Daha sonra kilidi açmak isterseniz bu komutu verin.
sudo chattr -a /etc/resolv.conf

Burada dikkat etmeniz gereken nokta, atadığınız dns her iki işlemde de aynı dns olmalıdır.
Yeniden başlattıktan sonra artık her siteye girebilirsiniz...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...