[Çözüldü] Ubuntu 16.04 LTS çözemediğim hatalar.

Başlatan _newuser, 19 Aralık 2016 - 14:15:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

_newuser

Arkadaşlar merhaba windows 10'un yanına ubuntuyu kurdum fakat çözemedim bazı hatalar var bunlardan birincisi terminalden root olduğum halde Bİlgisayarım içerisindeki dosyaları değiştiremiyorum.Klasör açıp ekleyemiyorum  Örnek: usr/share/themes içerisine yeni bir tema yükleyeceğim ama yetkileri verdiğim halde yetkin yok diyor.
İkinci sorun işlemci çok fazla çalşıyor daha öncede windows 7 nin yanına ubuntu kurmuştum hem daha hızlı idi hemde işlemci bu kadar çok çalışmıyordu.
Son sorum disk bölümlendirme işlemini şu şekilde yaptım.Bölünmüş üç diskim vardı birsini kullanmıyordum onun 58 gb'ına ubuntu kurdum daha sonra takas alanıda oluşturdum ama sanırım kalan kısmı ubuntu takas alanı olarak kullanıyor. 500 GB hdd dual boot için nasıl bir bölme işlemi uygun olur ??
--Dİsklerin çıktısı
NAME   FSTYPE   SIZE MOUNTPOINT LABEL OWNER GROUP MODE       PARTFLAGS  RA RO STATE
sda           465,8G                  root  disk  brw-rw----           128  0 runni
├─sda1 ntfs     100M                  root  disk  brw-rw---- 0x80      128  0
├─sda2 ntfs    99,9G                  root  disk  brw-rw----           128  0
├─sda3 ntfs   255,8G                  root  disk  brw-rw----           128  0
├─sda4            1K                  root  disk  brw-rw----           128  0
├─sda5 swap    55,9G [SWAP]           root  disk  brw-rw----           128  0
└─sda6 ext4    54,1G /                root  disk  brw-rw----           128  0
sr0            1024M                  root  cdrom brw-rw----           128  0 runni

Death Pro

[mention=613482]@_newuser[/mention]

Tema yükleyememe sıkıntını burada halletmişler umarım sende işe yarar
http://askubuntu.com/questions/419370/installing-a-theme-in-the-usr-share-themes-directory

Burdada izin alma işlemini anlatmış.
http://askubuntu.com/questions/92379/how-do-i-get-permissions-to-edit-system-configuration-files

Bu arada senin swap bölümü 55,9 G nasıl oluyo çok fazla onu gparted la bi hallet RAM in kadar yap yeter gerisi israf...

_newuser

Swap alanını o şekilde seçti bende test amaçlı olduğu için o şekilde bıraktım.Ubuntu'da bir sorunu çözünce başka bir sorun çıkıyor en sonunda toptan kaldırdım başka sistemlere yönelicem

bugra9

Şunu belirteyim bunlar sorun değil, kullanmayı bilmemekten sorun gibi görünüyor. Aşağıdaki yerlerde biraz gezinirseniz bu tarz durumlarla karşı karşıya kalmazsınız.
Acemiler İçin İlk Durak
[Wiki] Windows'tan Ubuntu'ya geçiş
[Wiki] Sıkça Sorulan Sorular
[Wiki] Nasıl belgeleri

Kısaca yaşadığın sorunlara değinirsek;
Alıntı Yapterminalden root olduğum halde Bİlgisayarım içerisindeki dosyaları değiştiremiyorum.
Tüm uygulamalar birbirinden bağımsız çalışır. Örneğin chrome ile bir sekme açık olsun. Firefox yazılımını açınca chrome üzerindeki o açık sekme otomatik açılmaz. Aynı şey sekmeler için de geçerli. Yani uçbirimde root kullanıcısına geçtiğinde sadece o uçbirim penceresinde root yetkileriyle işlem yapabilirsin, diğer uygulamalar etkilenmez.
Eğer yetkin olmayan dosyaları değiştirmek istiyorsan aşağıdaki komut ile bunu sağlayabilirsin.
sudo -H nautilus
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Root_(k%C3%B6k_kullan%C4%B1c%C4%B1)_haklar%C4%B1_elde_etmek

Alıntı YapKlasör açıp ekleyemiyorum  Örnek: usr/share/themes içerisine yeni bir tema yükleyeceğim ama yetkileri verdiğim halde yetkin yok diyor.
Yukarıda değindim. Ayrıca yeni kullanıcıysan pek root haklarına ihtiyacın olmaz. Örneğin tema dosyalarını ev dizininde .themes dizini oluşturup bunun içine atabilirsin. Ev dizininde çalıştığın için yetki sorunun olmaz. Not düşeyim, bir dosyanın başında . var ise bu gizli dosyadır ve başlangıçta gösterilmez. Tercihlerden veya ctrl+H tuşlarıyla gösterilmesini sağlayabilirsin. Yine aynı şekilde /usr/share/ dizininde yapmak istediklerini ~/.local/share/ dizininde yapabilirsin.

Alıntı Yapişlemci çok fazla çalşıyor daha öncede windows 7 nin yanına ubuntu kurmuştum hem daha hızlı idi hemde işlemci bu kadar çok çalışmıyordu.
Ek sürücüler kısmına girip yüklü olmayan sürücüleri kurabilirsin. Bir de hangi uygulamanın işlemciyi kullandığına bakıp bunun sebebini öğrenebilirsin.

Alıntı Yapdisk bölümlendirme işlemini şu şekilde yaptım.Bölünmüş üç diskim vardı birsini kullanmıyordum onun 58 gb'ına ubuntu kurdum daha sonra takas alanıda oluşturdum ama sanırım kalan kısmı ubuntu takas alanı olarak kullanıyor. 500 GB hdd dual boot için nasıl bir bölme işlemi uygun olur ??
Takas alanı genellikle bellek boyutunun 2 katı olarak ayarlanır. Gerisini linux için kullanabilirsin. Eğer alan sorunun varsa takas alanın boyutunu düşürebilir ya da hiç takas alanı kullanmayabilirsin.

Son olarak şunu belirteyim, bir konuda sadece bir soru/sorun konuşuyoruz. Her bir sorunuz için yeni konu açarsanız güzel olur.

_newuser