Hack Mantığı

Başlatan soldanatar, 18 Aralık 2016 - 01:56:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

soldanatar

Merhabalar . Öncelikle şunu belirteyim amacım bu sitece "hack" yapmayı öğrenmek falan değil .  Linux ile yeni tanıştım ve onunla ilgili olan her şeyin mantığını kavramak istiyorum . İnternette arama yaptım  , çoğu site wifi nasıl hacklenir tarzında videolar paylaşmış ,  bu tarz içeriklerden ziyade bu hack işleminin mantığı nedir ,  neden windowsta değilde linux ' ta tercih ediliyor ? Teşekkürler.

OnLive

Alıntı yapılan: soldanatar - 18 Aralık 2016 - 01:56:12
Merhabalar . Öncelikle şunu belirteyim amacım bu sitece "hack" yapmayı öğrenmek falan değil .  Linux ile yeni tanıştım ve onunla ilgili olan her şeyin mantığını kavramak istiyorum . İnternette arama yaptım  , çoğu site wifi nasıl hacklenir tarzında videolar paylaşmış ,  bu tarz içeriklerden ziyade bu hack işleminin mantığı nedir ,  neden windowsta değilde linux ' ta tercih ediliyor ? Teşekkürler.

Hacker olmak için birden fazla programlama dili bilmek gerekiyor. Hacker olmak için Linux farz değil ancak bazı yanları Windows'a göre üstün olduğu için hackerlar tarafından tercih ediliyor. Bunlardan bazıları;

Alıntı Yap5 ekim 1991 Yılında geliştiricisi Linus Torvalds tarafından duyurulan Linux, genel inanışın aksine Unix ile hiç bir çekirdek bağlantısı olmamasına ve tamamen kendi başına bir sistem olmasına rağmen en az onun kadar ilgi görmüş, güçlü bulunmuş ve kabullenilmiştir.
Açık lisans yazılımlarda akla ilk gelen bu işletim sistemi, geliştirilmeye açık yapısı sayesinde zaman içinde daha da güçlenmiş ve :

Debian, Fedora, Mint, Mageia, openSUSE,
Red Hat, Slackware, Ubuntu,

gibi belli başlı temel dağıtımlar öncelikli olmak üzere belki de binlerce sürüme evrilmiştir.

Bu evrilebilir, esnek, ama bir o kadar da güçlü yapıya sahip işletim sistemi elbette Hacker guruplarının da gözdesi haline gelmiştir.

TechNotification.com'a göre bu tercihin nedenleri şunlar:

1. Ucuz Maaliyet: Linux GNU'ya ( yani Halka Açık Lisans'a ) sahip olduğu için hemen hemen tüm dağıtımları bedavadır.

2. Kararlılık: Linux iki de bir yeniden başlatma gereksinimi doğurmaz, donma ya da bellek görevlerindeki yoğunluk nedeniyle yavaşlama yaşamaz.

3. Ağ Uyumluluğu: Linux doğumundan itibaren, İnternet üzerindeki çoklu kullanıcılar tarafından geliştirildiği için, ta en baştan beri türlü ağlara ve İnternet'e en uyumlu haliyle geliştirilmiştir ve de geliştirilmektedir.

4. Esneklik: Linux'un kullanım yelpazesi çok geniştir, en güçlü sunuculardan masaüstü bilgisayarlara kadar her yerde kullanılabilirler.

5. Uyumluluk: Linux bir çok Unix paketiyle uyumludur, eklentilere ve geliştirilmeye bu yönde de açıktır.

6. Disk Kullanımı: Linux, harddiskinizin tamamını en verimli şekilde kullanır.

7. Çoklu İşlem: Linux ile bir den fazla işlemi aynı anda rahatça yapabilirsiniz, örneğin; yoğun bir baskı işinizi arka planda çalıştırırken, ağ bağlantınızı yavaşlatmaz.

8. Açık Kaynak: Eğer Linux kodlarını düzenleyebilecek yeterlilikteyseniz, kendi sürümünüzü oluşturabilmek artık parmaklarınızın ucundadır.

9. Kolay Kurulum: Bir çok Linux sürümü kolay kurulumlarını kolay ve eğlenceli hale getirecek arabirimle gelir.
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

soldanatar

cevabınız için teşekkürler , ama yazı beni tam anlamıyla aydınlatmadı . Misal ; linux un kolay kurulumu hacker guruplarının nasıl gözdesi olabilir ? bence sırf yazılmak içn yazılmış bir madde. videolarda windows'ta yapılamayacak şeyler yapıldı terminalden . bununla ilgili makale ya da link varsa da paylaşabilirsiniz :)

siberoloji

SORU: bu hack işleminin mantığı nedir ?
CEVAP:
Sorunuza verilebilecek cevabın başlangıç kısmı için http://www.siberoloji.com/arastirma/siber-guvenlik-uzmani-yol-haritasi/ yazımı inceleyebilirsiniz.

soldanatar

Alıntı yapılan: siberoloji - 18 Aralık 2016 - 02:29:57
SORU: bu hack işleminin mantığı nedir ?
CEVAP:
Sorunuza verilebilecek cevabın başlangıç kısmı için http://www.siberoloji.com/arastirma/siber-guvenlik-uzmani-yol-haritasi/ yazımı inceleyebilirsiniz.

teşekkürler hocam.

afeser

Alıntı yapılan: soldanatar - 18 Aralık 2016 - 02:27:11
cevabınız için teşekkürler , ama yazı beni tam anlamıyla aydınlatmadı . Misal ; linux un kolay kurulumu hacker guruplarının nasıl gözdesi olabilir ? bence sırf yazılmak içn yazılmış bir madde. videolarda windows'ta yapılamayacak şeyler yapıldı terminalden . bununla ilgili makale ya da link varsa da paylaşabilirsiniz :)

"yapılamayacak şeyler"den kastın ne? teorik olarak her şeyi yapabilirsin bu işletim sisteminden ziyade onu nasıl konfigürasyon yapdığınla alakalı çünkü işi yaptıran işletim sistemi değil programın kendisi. işletim sistemi seni sınırlıyor sadece ama bu değiştirilebilir(böyle bir şeyi denemedim veya bilgim yok ama işletim sistemi modülleri yeniden yazılabilir sonuçta).
Gelecek illa ki gelecek, önemli olan kimin getirdiği...