Ubuntu'da Aşırı Pil Tüketimi

Başlatan Kayasoft, 16 Aralık 2016 - 10:45:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kayasoft

Arkadaşlar, Ubuntu 16.04 Sistemini Yeni Kurdum Sayılır. Bilgisayarımda Daha Önce Windows 8.1 Pro Kullanıyordum Ama Ubuntu'da Hızlı Bir Şekilde Pil Tüketimi Problemim Var. Bunu Nasıl Engelleyebilirim ? Yani Daha Doğrusu Bataryayı Nasıl Windows'da ki Gibi Performanslı Çalışmasını Sağlayabilirim ?

Not: Sistemimde Çift Ekran Kartı Mevcuttur. 1. Kart: NVIDIA GeForce 830M // 2.Kart: İntel HD Graphics 5500

Ubuntu'da Pil Tüketimi Performansı:

13:31 = %100
13:38 = %90 (7 Dakika İçinde %10 Tüketim)
13:50 = %78 (12 Dakika İçinde %12 Tüketim)

Yani Ortalama; 1 Dakika veya 1:30 Dakika da %1 Şarj Tüketimi Meydana Gelmektedir.!

"lspci" Kod Çıktısı;

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Broadwell-U Host Bridge -OPI (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Broadwell-U Integrated Graphics (rev 09)
00:03.0 Audio device: Intel Corporation Broadwell-U Audio Controller (rev 09)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation Wildcat Point-LP USB xHCI Controller (rev 03)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation Wildcat Point-LP MEI Controller #1 (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation Wildcat Point-LP High Definition Audio Controller (rev 03)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation Wildcat Point-LP PCI Express Root Port #1 (rev e3)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation Wildcat Point-LP PCI Express Root Port #2 (rev e3)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation Wildcat Point-LP PCI Express Root Port #3 (rev e3)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation Wildcat Point-LP PCI Express Root Port #4 (rev e3)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation Wildcat Point-LP PCI Express Root Port #5 (rev e3)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Wildcat Point-LP LPC Controller (rev 03)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation Wildcat Point-LP SATA Controller [AHCI Mode] (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation Wildcat Point-LP SMBus Controller (rev 03)
08:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM43142 802.11b/g/n (rev 01)
09:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101/2/6E PCI Express Fast/Gigabit Ethernet controller (rev 08)
0a:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GM108M [GeForce 830M] (rev a2)
Yükleniyor...█████████████%100 ORIGINAL PROFILE ® ✔ Official Ubuntu Türkiye Forum

mendirec

@Kayasoft, sahipli sürücü kurulumu yapman lazım.
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ekran_kartlar%C4%B1#Sahipli_ekran_kart.C4.B1_s.C3.BCr.C3.BCc.C3.BClerinin_kurulumu
Kurulumdan sonra masaüstüne ulaşamaz ise Ctrl + Alt + F1 ile uçbirime düş. İlk önce kullanıcı adını sonra şifreni yaz. Aşağıdaki komutları uygula.
sudo apt remove nvidia*
sudo reboot

meda

sudo apt purge nvidia* bumblebee* bbswitch*
sudo apt install nvidia-prime nvidia-settings nvidia-367 intel-microcode tlp tlp-drw
sudo prime-select intel
Sistemi yeniden başlatın.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

ethernity

Hızlı pil tüketme sorunu yaygın gibi görünüyor. PowerTop ve TLP gibi uygulamalar denedim ama bunların pek bir etkisi olmadı. Yalnız kablosuz bağlantıyı kapattığımda hissedilebilir bir fark oldu. Öncesinde pil durumu yüzde 65, kullanım süresiyse 53 dakika falan gösteriyordu. Kablosuz ağı kapattıktan biraz sonra pil seviyesi yüzde 73-e, kullanım süresiyse 1 saat 12 dakikaya yükseldi. Bu şekilde biraz bekledim ve pil seviyesinin daha yavaş düştüğünü gördüm. Sonra tekrar kablosuz ağı açtım. Ve tüketim hızı yine eskiye döndü. Bariz bir şekilde ağ bağlantısı pili aşırı tüketiyor. Bununla ilgili bir fikriniz var mı?