bölünmüş diske yeni dizin ekleyemiyorum

Başlatan pen, 12 Aralık 2016 - 22:15:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pen

Bilgisayarımda sadece ubuntu 16.04 yüklü. Daha önce Türkçe olarak yüklediğimde gparted ile bölümleri görmeme karşın mount edememiştim. Geçen sene dil sorunu nedeniyle hp yazıcıyı çalıştıramamıştım. Bu nedenle 16.04ü ingilizce olarak kurdum. Bölümler mount edilmiş, üzerine tıklayınca açılıyor, ama yeni dizin, yeni dosya ve yapıştır komutları çalışmıyor. Masa üstünden diske kopyalama yapmıyor. Sadece libre calc ve libre writer yeni dosya açıp kaydet deyince diske kaydediyor, sonra bu dosyaları açıyor. Harici hddye aldığım yedekleri buraya geri yüklemem gerekiyor. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim

siberoloji

Dosya yöneticisinden bu disk bölümünü bulup (/media/kullanıcıadı/ klasöründe olabilir) sağ tılayıp properties içerisinde permissions sekmesinden diskin sahibi, grubu ve yetkileri gösteren pencerede diskin sahibi kim görünüyor?
Bir de aşağıdaki komutun çıktısını buraya paylaşırsanız yardım edeceklere yardımcı olabilir.
sudo lsblk -o NAME,FSTYPE,SIZE,MOUNTPOINT,LABEL,OWNER,GROUP,MODE,PARTFLAGS,RA,RO,STATE

pen

ubuntu@ubuntu-16:~$ sudo lsblk -o NAME,FSTYPE,SIZE,MOUNTPOINT,LABEL,OWNER,GROUP,MODE,PARTFLAGS,RA,RO,STATE
[sudo] password for ubuntu:
NAME   FSTYPE   SIZE MOUNTPOINT LABEL OWNER GROUP MODE       PARTFLAGS  RA RO STATE
sda           298,1G                  root  disk  brw-rw----           128  0 runni
├─sda1 ext4    48,5G /                root  disk  brw-rw---- 0x80      128  0
├─sda2            1K                  root  disk  brw-rw----           128  0
├─sda3 ext2    55,5G /media/ubu       root  disk  brw-rw----           128  0
├─sda4 ntfs   192,1G /media/ubu       root  disk  brw-rw----           128  0
└─sda5 swap       2G [SWAP]           root  disk  brw-rw----           128  0
sr0            1024M                  root  cdrom brw-rw----           128  0 runni
ubuntu@ubuntu-16:~$

Sol bölümde 192 gb olarak görünen diski tıkladığımda sağtuşla properties - permissions tıklayınca:
Owner: root
Group: root
Security context: unknown
not olarak da: you are not the owner, so you cannot change these permissions   yazıyor.

siberoloji

Bu bölüm önceki türkçe kurulumdan kalma yetkilere sahip olabilir.
Bölümün sahibini siz yapmayı deneyelim.
sudo blkid
çıktısını alabilir miyiz?

pen

ubuntu@ubuntu-16:~$ sudo blkid
[sudo] password for ubuntu:
/dev/sda1: UUID="490eeca5-3b4e-4a8f-9375-867e9324da91" TYPE="ext4" PARTUUID="8cd5acbf-01"
/dev/sda3: UUID="1e2ae627-7592-4360-b0fe-09485eda93c0" TYPE="ext2" PARTUUID="8cd5acbf-03"
/dev/sda4: UUID="76A0733F0C8288ED" TYPE="ntfs" PARTUUID="8cd5acbf-04"
/dev/sda5: UUID="c798d208-d493-4e86-ab11-d4429fdfb9e1" TYPE="swap" PARTUUID="8cd5acbf-05"
ubuntu@ubuntu-16:~$

siberoloji

Şimdi farkettim de sizin bu prblemli disk bölümünüz ntfs formatında.
Bu durumda doğrudan chown komutu işe yaramayacaktır. Ben onu düşünmüştüm.
Sanırım /etc/fstab içerisine bir tanımlama yapmak gerekecek. O konuda size bir hata yaptırmak da istemem.
Biraz bekleyin forumda diğer arkadaşlar eminim bakacaktır.

pen

ata1

şunu deneyelim olmazsa  fstab içinde işlem yapalım
sudo apt-get install  ntfs-3g

bu yukardaki işe yaramazsa şöyle olmalı

sudo nano /etc/fstab
açılan yerde alt boş alana şöyle ekleme yapın
UUID=blkid deki kod run/media/<kullanıcıadı>/<disktekibölümünadı> ntfs default 0 0

sizdeki şöyle yukarıdaki alanları kendinize uyarlayın
/dev/sda4: UUID="76A0733F0C8288ED" TYPE="ntfs" PARTUUID="8cd5acbf-04"

NOT: >< bu tırnaklar olmayacak

daha kolay ve garantili bir yolu daha var.''gnome-disk-utility '' programı ile yapılıyor.Depolarda mevcut program.
Bağlamak istediğiniz sürücüyü seçip,ayarlar simgesine tıklayın.Bağlama seçeneklerini düzenle kısmına gelindiğinde otomatik bağlama seçeneğini açık hale getirin.

pen

Dün akşam bilgisayarımı kapattıktan sonra, bugün az önce açtım ve ilk işim diske yeni dizin açıp açamadığıma baktım. Şu an yeni dizin açabiliyorum ve kopyalayabiliyorum. Sorunum çözüldü. Siberoloji ve ata1 teşekkür ederim. Çözüldü olarak nasıl etiketleyebilirim? Tekrar teşekkür ederim.

siberoloji

Kendi adıma pek yardımcı olabildiğimi düşünmüyorum ancak yine de teşekkürler.
Çözülen başlıkların etketlenmesi https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0 Burada anlatılıyor
Bence acele etmeyin çünkü sorun bilimsel  (veya linükssel) olarak çözülmedi aslında. En azından ne oldu da çözüldü onu çözelim.
Biraz açık kalsın isterseniz konu. Tekrar aynı durumu yaşarsanız kaldığımız yerden devam ederiz.