Acemiyim Farklı bi konu buyrun

Başlatan makaay5, 05 Aralık 2016 - 02:59:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

makaay5

Selamın Aleyküm değerli abiler kardeşler linux üstünde bi konuda düzenleme yapmam lazım ama hiçbir bilgiye sahip değilim eminimki bunu dakikalar içinde halledebilecek olanlarımız vardır yardımınızı esirgemezseniz çok sevinirim

alquirel

Başlık zaten sorununu anlatmıyor ama genelde forum acemileri bile böyle başlık attıklarında en azından iletilerinde sorunlarından bahsederlerdi. Sende ileti de de sorununa dair en ufak bir ipucu yok. Yardıma muhtaç olan, samimiyetle yardım bekleyen bir insan davranışı değil bu. Ama biz yine de iyi niyetimizi devam ettirip senden sorununa dair ipuçları bekleyelim.

makaay5

Alıntı yapılan: alquirel - 05 Aralık 2016 - 10:03:17
Başlık zaten sorununu anlatmıyor ama genelde forum acemi8leri bile böyle başlık attıklarında en azından iletilerinde sorunlarından bahsederlerdi. Sende ileti de de sorununa dair en ufak bir ipucu yok. Yardıma muhtaç olan, samimiyetle yardım bekleyen bir insan davranışı değil bu. Ama biz yine de iyi niyetimizi devam ettirip senden sorununa dair ipuçları bekleyelim.
Öncelikle kelimelerini seçerek konuşursan sevinirim sorunumu birebir iletişime gecerek halledebilirim ancak buna emin olabilirsin bu forumda çoğu kişinin bilmedigi bir sistem madem oyle diyorsun aciklayayim ben piyanistim kardesim org caliyorum ve orgun isletim sistemi linux bunun uzerinde bir oynama yapmam lazim ve dil bilmiyorum yazilim dili python galiba hem pythonda bilgi edinmek hemde yardim bulmak icin bu foruma boyle bi konu actim yardim edemiceksen yargilamana hem gerek yok hemde hakkin yok iyi forumlar

ubuntuM

Merhaba,

O halde sevinmelisiniz çünkü @alquirer gayet seçici konuşmuş. Kelimelerinde ve hatta kelimelerinin oluşturduğu cümlelerde sizi rahatsız edecek bir olumsuzluk görmedim ben.

Bu forumdan, bu forumun bir sistem olduğundan bahsetmişsiniz; öyleyse bir oyunun, bir devletin kuralları olsun da bir forumun kuralları olmasın mı? Kuralsızlık anarşiyi getirir ve anlamak ve anlaşılmak zorlaşır, imkansızlaşır.

Konuya/soruna uygun bir başlık atıp başlığa uygun içerik girmek forumun öncelikli kurallarından biridir. Buna rağmen @alquirer yine iyimser yaklaşmış. Tamam, yardıma ihtiyacınız olabilir ve gayet samimi de olabilirsiniz ama kurallara uygun haraket edildiğinde sorun daha anlaşılır olacağından daha çabuk ve daha derli toplu çözüme kavuşacaksınız.

Kaldı ki birçok cümle kurmanıza rağmen tek bir noktalama işareti dahi kullanmamışsınız.

Lütfen bu yazdıklarımı olumsuz yöne çekmeyiniz.

Saygılarımla.

gokhan09

Aleykum selam,sorun ne,merak ettim.

alquirel

Alıntı yapılan: makaay5 - 05 Aralık 2016 - 11:46:58
Öncelikle kelimelerini seçerek konuşursan sevinirim

Hangi kelimelerimden rahatsız olduğunu belirtirsen ben de sevinirim. Karşılıklı sevinmiş oluruz.

Alıntı Yap
sorunumu birebir iletişime gecerek halledebilirim ancak buna emin olabilirsin

Sorununu rica minnet anca yazdırabiliyoruz buraya. Yüzlerce üyeden hangisi sen sorununu söylemeden senle birebir iletişime geçsin? Sen bir yere yolculuk edeceğin zaman öncelikle güzergahını ve zamanını belirleyip ona uygun olan uçak/otobüs biletlerine mi bakıyorsun, yoksa terminale gidip tam ortalık yerde "farklı bir yere gidiyorum, hadi beni götürün" diye anons mu çekiyorsun? Kim sana niye "hadi ben götüreyim" desin?

Alıntı Yap
bu forumda çoğu kişinin bilmedigi bir sistem

Yani gittiğin terminalin en uç ve kimselerin ayak basmadığı yerden kalkıyor senin otobüs. E niye o zaman doğrudan o otobüsü işaret etmiyorsun da o otobüsün telekinezi ile senin ona muhtaç olduğunu anlayıp sana doğru gelmesini bekliyorsun?

Alıntı Yap
yardim edemiceksen yargilamana hem gerek yok hemde hakkin yok iyi forumlar

Tek derdim (ve genelde tüm forumun tek derdi) yardım edebileceğimiz bir konu mu, edemeyeceğimiz bir konu mu onu anlamaktır. Ve bunu da doğal olarak açılan başlığın ilk iletisinde bekleriz.

ubuntuM

Bence bu konu kilitlensin ve @makaay5 yeni başlık altında sorun odaklı yeni bir konu açsın. Aksi takdirde bu konu bu yönde uzar gider.

makaay5

Herneyse benim konuyu aciklamayip sizi yokyere meşgul etme gibi bi çabam yok sadece birebir profesyonel biriyle muhatap olmak istedim yine yanlis anlamayin cunku tek bir hatali yuklemede cihaz kullanilamaz hale gelebilir konu orgun icindeki sistemde ram hafiza 192mb yani kullanici sadece bu kadarini kullanabiliyor ama fazlasi var aslinda makinenin icinde sadece kisitlama var bu hafiza kisitlamasini nasil kaldirabiliriz bir o.s guncellemesi ile yapabiliyorlar bunu cunku mumkun olmayan birsey degil yardimlarinizi bekliyorum birebir iletisime gecebilirsek daha iyi olur tesekkurler bu arada hatamiz var veya yok yada yanlis anlasilmis olabilir ozur diliyorum kurallari ihlal durumum varsa yabanciyim foruma alisacagim zamanla.

ubuntuM

Alıntı yapılan: makaay5 - 05 Aralık 2016 - 18:48:54
Herneyse benim konuyu aciklamayip sizi yokyere meşgul etme gibi bi çabam yok sadece birebir profesyonel biriyle muhatap olmak istedim yine yanlis anlamayin cunku tek bir hatali yuklemede cihaz kullanilamaz hale gelebilir konu orgun icindeki sistemde ram hafiza 192mb yani kullanici sadece bu kadarini kullanabiliyor ama fazlasi var aslinda makinenin icinde sadece kisitlama var bu hafiza kisitlamasini nasil kaldirabiliriz bir o.s guncellemesi ile yapabiliyorlar bunu cunku mumkun olmayan birsey degil yardimlarinizi bekliyorum birebir iletisime gecebilirsek daha iyi olur tesekkurler bu arada hatamiz var veya yok yada yanlis anlasilmis olabilir ozur diliyorum kurallari ihlal durumum varsa yabanciyim foruma alisacagim zamanla.

Birçoğumuz acemi iken bu tür sorunlar yaşayabiliyoruz. Durumu tatlıya bağladığınız için teşekkür ederim.

Sisteminizde RAM kısıtlanması mı yaşanıyor? RAM potansiyeli daha fazla olmasına rağman kullanıcı maksimum 192 MB mı kullanabiliyor? Doğru anlamış mıyım?

makaay5

Alıntı yapılan: ubuntuM - 05 Aralık 2016 - 19:55:11
Alıntı yapılan: makaay5 - 05 Aralık 2016 - 18:48:54

Birçoğumuz acemi iken bu tür sorunlar yaşayabiliyoruz. Durumu tatlıya bağladığınız için teşekkür ederim.

Sisteminizde RAM kısıtlanması mı yaşanıyor? RAM potansiyeli daha fazla olmasına rağman kullanıcı maksimum 192 MB mı kullanabiliyor? Doğru anlamış mıyım?
Aynen oyle hocam firma yapsa yapiyor bunu yuksek ihtimalle 512 kadar yukselebilir yada 256 ya kadar bununda eminimki maximum miktari sistemin icinde belirtilmistir anladigim kadariyla da pyhton dili ile yazilmis yardimci olursaniz eger maddi manevi elimden gelen cevabi verebilecegime emin olabilirsiniz

ubuntuM

Sorun Linux'ta mı, Windows'ta mı? Laptop mu, Masaüstü mü? Ve de kaç yıllık?

makaay5

Hocam pc platformu degil iste birebir derken bundan dolayi soyledim org caliyorum ben icindeki isletim sistemi linux tabanli birebir neden dedim yapmak istedigim os yani sistem datasini ilgilenecek kisiye atacagim ordan bakacak neyin ne olduguna ona gore bir yol izleyecegiz

ubuntuM

Alıntı yapılan: makaay5 - 05 Aralık 2016 - 23:58:38
Hocam pc platformu degil iste birebir derken bundan dolayi soyledim org caliyorum ben icindeki isletim sistemi linux tabanli birebir neden dedim yapmak istedigim os yani sistem datasini ilgilenecek kisiye atacagim ordan bakacak neyin ne olduguna ona gore bir yol izleyecegiz

Şimdi daha iyi anladım sorunu. O sorunla ilgili buradan destek alabileceğinizi hiç sanmıyorum. Siz o orgu, markası neyse onun servisine götürmelisiniz bence.

Bir önceki sorumda özellikle sormuştum Linux mu, Windows mu; Laptop mu, Masaüstü mü diye çünkü o doğrultuda hareket edecektik ve gerekseydi sizi Terminal'a yönlendirip, sizden birkaç çıktıyı vermenizi ve onları analiz edip çözüme doğru gidecektik. Oysa sizin sorunununzda bunların hiçbirine gerek görünmüyor. Sizdekinin sorunu daha çok "tamirsel bir kavram"ı içeriyor. Yine de bekleyin isterseniz.

Üzgünüm.

makaay5

Neyse tesekkurler en azindan bi sisteme bakabilseydiniz iyi olurdu ama saglik olsun neyse

ubuntuM

Alıntı yapılan: makaay5 - 06 Aralık 2016 - 17:16:38
Neyse tesekkurler en azindan bi sisteme bakabilseydiniz iyi olurdu ama saglik olsun neyse

Sisteme bakabileceğimiz bir metot var mı ki? Terminal kullanımını gerektirecek bir yöntem olsa Check Up yapıp soruna ve çözüme odaklanalım ama, org bunu gerektirecek bir durum değil ki. Veya siz söyleyin, nasıl bakalım sisteme? Siz tam olarak nasıl bir şey yapmamızı istiyorsunuz?

karboran

Kullandığın org nedir ? Markası modeli yok mu ? Paylaşırsan yardımımız dokunabilir belki.
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

makaay5

Hocam oncelikle marka korg model pa900 yapacagimiz islem cok basit ben size link verecegim yada dosyayi atacagim dosya orgun sisteminin setup'u anlicaniz sistem kurulum dosyasi siz bunun icini acip bakicaksiniz bilgisi olanlar zaten bu sistemin yazilmis olan dilini bilenler neyin nerde oldugunu bilir yada nasil ulasilabilecegini dosyayi acip hafizanin yonetildigi komutlari bulmak ve degerleri yukseltmek olay budur anlamadiginiz baska bir nokta varsa sorabilirsiniz yeniden ben yardim ederim yapabilirim diyenlerle email yada telefon numarasi ile irtibata gecebiliriz yardimci olabilirseniz dedigim gibi arkasindayim maddi manevi yapabilecegim herseyi yaparim emin olabilirsiniz ilginiz icin gercekten tesekkurler abilerim kardeslerim forum cok ilgili iyiki varsiniz :)

freeman

Orgun içindeki işletim sistemi -yani Linux- %100 derlenmiş haldedir. Yani Ubuntu 'da çalışabilir dosyalar, .so uzantılı derlenmiş kütüphane dosyaları nasılsa öyledir. Eğer böyleyse herhangi birinin bu dosyaları alıp tersine mühendislik ile ASM kodları arasında boğuşup, istenilen değişiklikleri yapıp tekrar eski haline döndürmesi ki hemde herhangi bir zarar vermeden imkansıza yakın bir olay.

Yapılamaz mı? Bu sistemler üzerinde çalışmış, avucunun içi gibi bilen bir 'elektronik mühendisi' varsa belki o yapabilir.
----------------
Python demişsiniz de bana biraz anlamsız geldi. Gömülü sistemlerde %99 oranında C/C++ kullanılır. Geriye kalan %1 lik oranı da birçok dil aralarında paylaşır.
Python un çalışabilmesi için kendi yorumlayıcısının da olması gerekir. Bu çok saçma bir durum çünkü gereksiz yere donanım ihtiyacını, dolayısıyla maliyeti artırır. Mühendislerin böyle * bir şey yaptığını zannetmiyorum.

Yok  illa Python varsa, geriye kalan RAM 'i,  Python 'un yorumlayıcısı kullanıyor olabilir. Eğer böyleyse yapcak * bir şey yok demektir.

Merak ettim, orgun marka/model nedir acaba?

Not: Tabi bu Org meselesine yabancı olduğum için hiç bilmediğim bir yöntem de olabilir. :D :D
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

plazma

Biraz bakındımda bu modelde ram kilidi açma yükseltme tarzında bir şey bulamadım, öyle bir durum varsada fabrikanın orada sınırlaması için bir sebebi vardır. Birde nette insanları dolandırmışlar factory rom u gönderip 90-100 usd paralarını alam birine ulaştım onun dışında bunun yapılabiliriği ile ilgili somut bir şey yok yani.

makaay5

Simdi arkadaslar dedigim gibi oldu yine bakmadan yorum yapiyoruz yeterli derecede bu islerde becerisi olanlar bi baksa yeter hayir yapamassaniz da caniniz sagolsun ama en azindan kardesim su tarz programcilara yada muhendislere elektronikcilere gitmelisin dersiniz ayrica rom dosyasinin cogu icerigini ubuntu ile acabiliyoruz siz daha fazlasini yapabilirsiniz en azindan yapamasaniz bile dedigim gibi su dosyada su klasorde kodda islem mudahale edemedik biz deseniz yine yeter :)

plazma

Tekrar okuyun benim yazdığımı lütfen, korg taki mühendisler yapıyormuş korg Türkiye ile iletişme geçebilirsiniz bu konuda. Malesef bizim forumun konusu değil bu isteğiniz. Duyurular ve forum kuralları kısmını okursanız gerekli bilgiler mevcut.

ubuntuM

Alıntı yapılan: plazma - 07 Aralık 2016 - 23:42:02
Tekrar okuyun benim yazdığımı lütfen, korg taki mühendisler yapıyormuş korg Türkiye ile iletişme geçebilirsiniz bu konuda. Malesef bizim forumun konusu değil bu isteğiniz. Duyurular ve forum kuralları kısmını okursanız gerekli bilgiler mevcut.

Müzisyenlerle ve de müzik aletleriyle ilgili forumların ilgili bölümünden daha doğru destek alınır.

makaay5

Anladim tesekkurler yinede ilginize iyi forumlar konu silinebilir

BayboraKaan

Sanki bu başlık Ubuntu ve türevleri ile ilgisi yokmuş gibi geldi bana.

Yardımı yanlış forumda arıyorsun gibi @makaay5

Org'un işletim sisteminin linux olduğundan nasıl emin olabiliyorsun. Org bilgisayara bağlamak gibi bir şansımız var mı?

Bağlaya biliyor isek sürücüsü mevcut mu?

makaay5

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 08 Aralık 2016 - 22:13:28
Sanki bu başlık Ubuntu ve türevleri ile ilgisi yokmuş gibi geldi bana.

Yardımı yanlış forumda arıyorsun gibi @makaay5

Org'un işletim sisteminin linux olduğundan nasıl emin olabiliyorsun. Org bilgisayara bağlamak gibi bir şansımız var mı?

Bağlaya biliyor isek sürücüsü mevcut mu?
Hayir sadece ram kisitlamasi var dedigim gibi linux sistem programlamalarina hakim bir kisi bunu cozebilir cunku yurtdisinda bunu yapabilen arkadaslar mevcut demek istedigim yani agim sahim bir oynamaya gerek yok windows uzerinde bile dosyalari gorebiliyoruz ama ben nasil acilacagini bilmedigim icin forumdan yardim istedim ubuntu ile bile cogu dosya acilabiliyor biraz gec oldu cevabim kusura bakmayin