[Çözüldü] Gmp kütüphanesini kullanmak

Başlatan Ali Osman, 04 Aralık 2016 - 10:41:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ali Osman

Daha önce windows'ta yaptığım bir çalışmam var. Büyük sayılar içeren bir proje. C#'ta bunun için hazır gelen biginteger kütüphanesi var. Onu kullanıyordum. Aynı projeyi linux'a taşımak istiyorum. Bir yerden biginteger class'ı buldum. Çalışıyor ama çok yavaş. Biraz araştırdım c++ için hazırlanmış bir library buldum GMP. Ama daha önce hiç kullanmadım. Nette biraz araştırdım. Türkçe sayfalarda hiç bir bilgi yok. İngilizce sayfalara baktım. Library'nin içinde bulunduğu dizinden configure komutunu yazdım. Evet kurdu ama projemden hala erişemiyorum. Daha önce GMP'yi kullanan arkadaşlar var mı?
Teşekkürler.

Amenofis

https://gmplib.org/manual/Headers-and-Libraries.html#Headers-and-Libraries

Şurada görüldüğü üzere gmp.h başlığını ekliyorsun ve derlerken "-lgmpxx -lgmp" parametrelerini veriyorsun. Birde genel olarak kütüphane kurulumlarını dışarıdan değil kullandığınız linux dağıtımının kendi paket yöneticisi ile yapın. Aksi halde çok uğraşırsınız.

Örneğin ubuntu için gmp kurulumu: "sudo apt-get install libgmp-dev"

Ali Osman

Teşekkürler Amenofis. Kurulumu yaptım, çalıştı. Fakat bu kütüphaneyi qt ile kullanamadım. Qt deneyiminiz var mı? Belki de -lgmpxx -lgmp parametreleri eksik olduğu için mi çalışmadı bilmiyorum.

Amenofis

Qt creatorda .pro uzantılı dosyayı açıp;

LIBS += -lgmpxx -lgmp
eklersen sorun çözülür.

Ali Osman

pro dosyasında bulunanlara ek olarak o satırı yazdım ama olmadı.

TEMPLATE = app
CONFIG += console
CONFIG -= app_bundle
CONFIG -= qt
LISB += -lgmpxx -lgmp
SOURCES += main.cpp

Amenofis

Ali Osman

Facia denecek bir hata yapmışım.
Doğru yazınca çalıştı hocam teşekkürler.
Konuyu bir müddet kapandı etiketlemiyorum. Projenin ileriki safhalarında arkadaşların yardımına ihtiyacım olabilir.

freeman

Hocam senin eksiğin Make kullanamıyor oluşun bence. :) 
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

Ali Osman

freeman hocam;
Evet make kullanamıyorum. Çünkü linux'ta işler pek otomatik yürümüyor. Bir çok şeyi kullanıcı yada programcı kodla yapmak zorunda. Tabi bu ne yaptığını bilen biri için daha fazla esneklik, özgürlük sağlıyor. Ama eğer yeterli tecrübeniz varsa.

freeman

Iste o yuzden dedim Make kullanamiyorsunuz diye. Make bircok islemi otomatiklestirir. Sadece make komutu ile yuzlerce dosyayi derleyebilirsiniz. Asil esneklik Make ile geliyor.

Kesinlikle bir an once öğrenmenizi oneririm. Kolay gelsin.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

Amenofis

Qt creator gibi bir güzellik varken make?

Ali Osman