HP 250 G3 Boot edememe sorunu

Başlatan akorukmez, 04 Aralık 2016 - 07:18:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

akorukmez

Arkadaşlar konuyu doğru yeremi açtım bilmiyorum sorunum yazılımsal mı donanımsalmı onuda bilmiyorum eski arızalı toshiba notebookumun 2.5" hardiskimi söktüm kullanırım diye aliexpressden harici harddisk kutusu aldım taktım çalıştı neyse ben bu harici harddiske ne yaptıysam bir türlü slax kuramadım gparted ile 16 gb ayrı alan oluşturup bölümdendirdim fat32 olarak bir türlü bios görmüyor live-usb programını indirdim oda harici harddiskin hiçbir bölümünü görmedi windowsa geçtim rufus kurdum oda görmedi harici harddiski adını hatırlayamadığım bir programla denedim yazmayı son olarak yine görmedi fakat tüm sürücüleri göster seçeneği vardı ona bastım fat32 ile böldüğüm kısmı seçtim slax iso dosyasını seçtim sanırım "your harddrive wont be bootable" hatası aldım ne yapabilirim?

Edit:Ekleme

Ayrıca kullandığım fotoğraf makinasının sd cardı var onunla deneyeyim dedim evet iso yazan programlar görüyor slaxı kurabiliyorum sd carda ama bios birtürlğ bu sürücüleri görmüyor grub ekranından önce boot seçeneklerine bakıyorum sadece notebookumun dahili harddiski görünüyor bios da legacy bootu kapatıyorum dahili harddiski devre dışı bırakıyorum yeniden başlatıyorum ne harici harddisk ne sd kart görünüyor

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ekremsenturk

Linux'ta Gparted adında bir program var. o programı önce kur. Sonra Harici disk'ini o program ile bul. Üst panelde disk'ler için bir şeçim ok'u görürsün, oradan bulabilirsin. Ardından harici disk'in görüntüsüne sağ tıkla ve "Flags" yazan bölümden "bootable" olarak işaretle. Sonra kuruluma tekrar başla (veya var olan kurulumu tekrar dene)

akorukmez

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 04 Aralık 2016 - 12:46:25
Linux'ta Gparted adında bir program var. o programı önce kur. Sonra Harici disk'ini o program ile bul. Üst panelde disk'ler için bir şeçim ok'u görürsün, oradan bulabilirsin. Ardından harici disk'in görüntüsüne sağ tıkla ve "Flags" yazan bölümden "bootable" olarak işaretle. Sonra kuruluma tekrar başla (veya var olan kurulumu tekrar dene)

Hertürlü alternatifi denedim gparted kullanmayı zaten kurcalarken öğrendim [emoji4] bayrakları değiştirdim iki depolama aletinde ama dediğim gibi onlardanda sonuç alamadım artık harddisk kutumun boot etme özelliğinin olmadığını düşünmeye başlıyorum belki desteklemiyordur diyorum kendi kendime [emoji4] windowsa geçip kurcalarken farkettim alakası varmı bilmiyorum aygıt yöneticisi>disk sürücülerinde dahili harddiskimin özellikler>ilkeler kısmında Aygıtta yazma önbelleğini etkinleştir özelliğini aktif şekilde gördüm benim harici diskimde böyle bir özellik görünmüyor sd card da ise bu özellik görünüyor fakat aktifleştiremiyorum hata veriyor

ekremsenturk

Hatırladığım kadar Slax dosyası içinde bir ek dosya vardı, başlatıcıyı kurabşlmek için işe yarıyor. Önce Uçbirimden "cd disk_adı" şeklinde Slax kurulu disk'e girip, ardından "./dosya_adı.sh" şeklinde kurulum gerçekleşiyorsu. Dosya adını hatırlamıyorum. Windows'un kullanıdı terimlerin ne anlama geldiğini de bilmiyorum.

akorukmez

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 05 Aralık 2016 - 00:22:55
Hatırladığım kadar Slax dosyası içinde bir ek dosya vardı, başlatıcıyı kurabşlmek için işe yarıyor. Önce Uçbirimden "cd disk_adı" şeklinde Slax kurulu disk'e girip, ardından "./dosya_adı.sh" şeklinde kurulum gerçekleşiyorsu. Dosya adını hatırlamıyorum. Windows'un kullanıdı terimlerin ne anlama geldiğini de bilmiyorum.

İlginize geri dönüşünüze teşekkür ederim ama hertürlü yolu denedim birtürlü bios görmüyor cihazlar bootable özelliği yok sanırım

if

@akorukmez, BIOS neyi görmüyor anlamadım. Harici diski mi görmüyor Slax kurulumu ardından Slax Grub ekranında mı görünmüyor?

ekremsenturk

Ek bilgi olarak, Slax başlatıcısı Lilo, ve bu sebebten, daha önce aynı diskte bir başka Linux dağıtımı kuruluyduysa, Lilo Grub üzerine yazamıyor (ben öyle biliyorum) bu nedenle önce disk tablosunu Gparted ile silip, yeniden oluşturduktan sonra tekrar biçimlendirip, tekrar kurulum yapmak belki sorunu çözer.

if

Sağol @ekremsenturk. Eğer Slax harici diskte kullanılacaksa, Lilo harici diske kurulu fakat harici disk Ubuntu açıkken bağlanılır ve Grub güncellemesiyle Slax Grub'a eklenir.

akorukmez

Evet dahili notebook diskime ubuntu ve windows kurulu harici diskime slax kuramıyorum bios harici diskimi asla göremiyor harici diskime slax iso dosyası yazmayı deniyorum programlarda harici diskimi görmüyor

if

@akorukmez, harici disk Slax kurululsa da kurulmasa da görülmüyor mu?