Ubuntu 16.04/16.10 Kesin geçiş hk.

Başlatan Caner Çakar, 03 Aralık 2016 - 18:00:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Caner Çakar

Merhaba arkadaşlar,

Bir süredir yazılıma olan merakımdan dolayı bilgisayarıma yüklediğim VirtualBox vasıtası ile Ubuntu 14.04 versiyonunu kullanıyordum. Sürekli karşıma çıkan sürüm güncelleme uyarısına radikal bir karar alarak bugün evet dedim ve şuan güncelleme işlemi yapılıyor :) Sanal makina da kullanma sebebim ubuntunun Skylake işlemcileri destek vermemesi sebebiyle oldu. Pc'mi ilk aldığım zaman böyle söylediler bende açıkcası fazla üzerinde durmadım, güncelleme uyarsından sona araştırdığım kadarı ile 16.04 dağıtımında Skylake işlemcileri için destek geliştirildiği yazıyordu.

Şuan yapmak istediğim ise VirtualBox zımbırtısında kurtulup Ubuntu 16.04 veya 16.10 dağıtıma kesin geçiş yapmak, fakat Oem desteği hk hala bazı endişelerim olduğu için sizlerin engin tecrübelerine başvurmak istedim. Aşağıda Pc özelliklerimi paylaşıyorum, sizlerden gelen yorumlara göre geçişimi tamamlayacağım. Şimdiden teşekkürler.

System Manufacturer: MONSTER
System Model: ABRA A5 V6.2
BIOS: 5.11
Processor: Intel(R) Core(TM) i7-6700HQ CPU @ 2.60GHz (8 CPUs), ~2.6GHz
Memory: 8192MB RAM
Available OS Memory: 8078MB RAM
Page File: 6040MB used, 3317MB available

Card name: Intel(R) HD Graphics 530
Manufacturer: Intel Corporation
Chip type: Intel(R) HD Graphics Family
Display Memory: 4166 MB
Dedicated Memory: 128 MB
Shared Memory: 4038 MB

Card name: NVIDIA GeForce GTX 950M
Manufacturer: NVIDIA
Chip type: GeForce GTX 950M
Display Memory: 8103 MB
Dedicated Memory: 4064 MB
Shared Memory: 4038 MB

meda

Amiyane bir tabir olacak sistem Linux ile köpek gibi çalışıyor. Tamam güç kontrolünde sorunlar var her çekirdek sürümü daha iyi hale geliyor. Benzer donanıma sahibim Windows 10 ile sistem işkence çekiyor. Sana tavsiyem 16.10 kurman sistem uyumluluğu daha iyi olur.

Sistemi Grub'a nomodeset ekleyerek aç. Kurulumu yap.

Kurulum sonrası: Grub'a 

intel_idle.max_cstate=1 acpi_osi="!Windows 2015" pcie_aspm=force

Güç akontrolü sorunu bir nebze çözülür. Tlp kurarak daha iyi bir güç yönetimi sağlarsın. Ayrıca Nvidia kartın için Nvidia-Prime kurulumu yapman hayrına olur.

Bunun sebebi donanım üreticileri sürücü ve kaynak kodları Linux tarafına geç iletmeleri yoksa Linux çekirdeği yeni teknolojilere daha hızlı adapte olur.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

Sh4oTT

[mention=612135]@Caner Çakar[/mention] Kurulum yapabildinizmi acaba hemen hemen aynı özelliklere sahip aynı marka pc bende de mevcut ben cok ugrasmama ragmen kuramadım sadece ubuntu 14.04 LTS kurabıldım sızden gelen cevaba göre bende sürüm yükselteceğim teşekkürler

neynefes

[mention=617922]@Sh4oTT[/mention] skylake desteği bulunuyor olması gerek 16.04'ün yanlış hatırlamıyorsam eğer. Tabi doğrulamakta fayda var :)

Sh4oTT

Tam emın olmak lazım cunku sıkıldım artık sureklı hata almaktan ayrıca arkadasın actıgı baska bır konu daha gordum A startıng job.... gibi bir hata yazmıstı aynı hatayı bende alıyorum ubuntu manjaro mınt denememe ragmen hıc bırını yukleyemedım :(