LDOCE5 Viewer Kurulumu

Başlatan mgundogdu, 02 Aralık 2016 - 22:10:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mgundogdu

Bu sözlük LDOCE5 in linux ortamlarda cd'siz olarak kullanımı sağlayan bir python uygulaması.
LDOCE5 viewer inceleyin
Önce bağımlılıkları kuruyoruz.
Ubuntu kurulumda yansıları Türkiye olarak atıyor bu yansıları "Main Server" olarak değiştirin

"sofware-center"dan şunları kurun:
pyqt4-dev-tools
python-lxml
python-pip  ==> Bunu kurduktan sonra terminali (uç birimi) açıp
pip install whoosh==2.5.7
yapın.
bağımlılık paketlerini kurmaya devam ediyoruz
python-whoosh
python-gst0.10
gstreamer0.10-plugins-good
gstreamer0.10-plugins-ugly
python-qt4-phonon
paketlerini kuruyoruz.
Buradan paketimizi indiriyoruz.

indirdiğimiz yere buraya çıkar diyerek dosyayı ayıklıyoruz.
Şimdi dosyanın indiği dizine gidelim
cd ~/Downloads/ldoce5viewer-master
Kurulumu gerçekleştirelim:
make build
sudo make install
Kurulum tamam fakat programı açmadan önce "ldoce5.data" dosyasına ihtiyacınız var. LDCOC5 dvdsini edinmeniz gerekiyor ;) Edindikten sonra dvd ve .iso kalıbı içindeki "ldoce5.data"dosyasını bilgisayarınızda bir yere kaydetmelisiniz. Kaydettikten sonra programı açabilirsiniz sizden "ldoce5.data"nın nerde olduğunu soracak. Dosyanın olduğu yere program içnde gidip programın indexlemesini beklemeniz yeterli

Kolay gelsin ;)
Because science is awesome!

ata1

kanka ubuntuyada el atmışsın  :))

mgundogdu

Bir süre Ubuntu deneyeyim dedim. Yaklaşık 3 yıl aradan sonra Ubuntu :) Unity biraz kastığı için Ubuntu Studio kurdum. Gayet güzel şimdilik. Ama Manjaro'da ve Arch Linux'ta paket yönetimi çok daha kolay. Paketlerin versiyonlarını görünce sanki nostalji yaşıyor insan yuvarlanan sürüme alıştıktan sonra :D

Bu arada yukardaki işlemler ile UbuntuStudio'ya da LDOCE5 Viewer kurdum, anlamadığım bir şey Unity ile Ubuntu Stuido farklı mirrorlar mı kullanıyor?
Because science is awesome!

ata1

Ubuntu Stuido xfce masa üzeri kullanıyor diye hatırlıyorum başkada bir farkları olduğunu sanmıyorum.