LUBUNTU kurduktan sonra işletim sistemi başlamıyor

Başlatan caputdraconis, 14 Kasım 2016 - 15:49:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caputdraconis

başka hiç bir işletim sistemi yüklü değil. direk bios'a atıyor. yüklenen işletim sistemi çalışmıyor. ama yüklü olduğuna eminim zira tekrar flashla yüklemeye kalktığımda işletim sistemini yüklenmiş olarak görüyorum.
boot device sıralaması aklıma geldi bi onda da bir sıkıntı yok usb takılı değilken başlatması lazım ama başlatmıyor.
lubuntu sürümü 16.10
şimdiden teşekkür ederim

Elessar

USE="peace justice" emerge --newuse --update --deep world

caputdraconis

Alıntı yapılan: Elessar - 14 Kasım 2016 - 16:52:27
BIOS ta Secure Boot kapalımı?

evet

boot repair önermişler bir kaç yerde onu da yaptım bu arada usb'den başlatıp

sanırım hard diskimi görmüyor bir şeyler oldu ama çözemedim ne yapabilirim

012rev3

Bios ayarlarını ön tanımlı hale getirdiniz mi? (Default)
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

caputdraconis

012rev3

[mention=610536]@caputdraconis[/mention]
Diskinizi görmüyorsa farklı bir uyarı vermesi gerekir sanıyorum. Yani direkt bios ekranına atmamalı.
Default ayarlarıyla başlattığınızda yine bios ekranına giriş yapıyorsa bunun farklı nedenleri olabiliyor.
Bir nedeni de biosun yüklenecek bir sistemi görememesi olabilir. Dolayısıyla UEFI modunda değişikliğe gitmeniz gerekebilir.
Legancy moduyla deneyin isterseniz.
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

caputdraconis

[mention=610540]@012rev3[/mention]

legacy modunda dos ekranında kalıyor _ şu şekilde.
şu an ubuntu'yu cd üzerinden açıp format attım. sorun devam ediyor. aklınıza gelen başka bir şey varsa teşekkür ederim şimdiden

012rev3

[mention=610541]@caputdraconis[/mention]
Bios ayarınızda güvenli yükleme devre dışı olduğuna göre farklı bir sorun oluştu gibime geliyor.
Kurulumu nasıl yaptınız bilmiyorum. Grub ön yükleyicisini kurdunuz mu?
Rehberden kurulum yapmanızı öneririm. Ya da grub repairi deneyebilirsiniz.

Ömer Burak Gedik

uefid moduna alıp secure modunda açık olduğuna emin olduğunuzda no bootable device hatası falan alıyormusunuz

caputdraconis

dediklerinizin hepsi yapılı. sorun başka bir şey ben de anlamadım. linux sistemlerini deniyorum kendime hangisi uygun diye. fedorradan sonra kafayı yedi bilgisayar.
fedora hariç hiç bi kurulum yapmıyor.
kursa da başlatamıyorum. işletim sistemi olduğu halde başlamıyor.
şu an yine ubuntu deniyorum inşallah olur.
aklına çözüm yolu gelen varsa çok sevinirim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Aralık 2016 - 18:33:01

Alıntı yapılan: Ömer Burak Gedik - 14 Kasım 2016 - 23:57:28
uefid moduna alıp secure modunda açık olduğuna emin olduğunuzda no bootable device hatası falan alıyormusunuz
almıyorum kurulum oluyor. işletim sistemine düşmüyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Aralık 2016 - 18:42:22

wip2s0: failed to remove key hatası verdi şimdi de bu ilk oldu

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Aralık 2016 - 18:43:49

hata verdiği halde açıldı. sizce temiz bir kurulum olmuş mudur?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Aralık 2016 - 18:44:57

şimdi de şifreyi kabul etmiyor  :o çıldıracağım

illedelinux

Bu gibi sorunlar yaşamamak için önce md5 kontrolü ve yazdırma işini dogru yapmak lazım.
md5 kontrolü için şunları yapın, iso kalıbını indirdiğiniz sitenin bir köşesinde iso kalıbının 32 karakterli kodu bulunur. Kıyaslamak için önce o kodu alın, eğer isoyu indirdiğiniz yerde bulamazsanız md5 kontrolü sonucunu Google arama motoruna yapıştırdığınızda illaki paylaşan birileri çıkacaktır, zaten kod bozuksa sonuçlarda çıkmaz.
md5 kontrolünü Windows ortamındaysanız alttaki pragramla yapabilirsiniz.
http://www.winmd5.com/
Linux ortamında md5 kontrolünü yapmak için isonun bulundugu dizinde uçbirimi açın ve alttaki komutu verin.
md5sum İSONUN TAM ADI
Çıkan sonuç ile internetten aldığınız sonuç aynısı ise iso sağlamdır aynısı değilse o isoyu silip yenisini indirmeniz gerekir...

İsoyu yazdırmak için Windows ortamında alttaki programla yazdırabilirsiniz.
https://rufus.akeo.ie/?locale=tr_TR
Linux ortamında ise bunun iki yolu var, biri alttaki paketle yazdırabiirsiniz.
http://packages.linuxmint.com/pool/main/m/mintstick/

Diğeri ise uçbirimle yazdırabilirsiniz.

cd buraya isonun bulundugu yolu yazın
dd if=BURAYA İSONUN TAM ADI of=/dev/sdX bs=4M

Komutun içinde geçen "sdx" sonundaki x usbye atanan harfi belirler, bu harf genelde b, c olarak geçse de işi tesadüfe bırakamayacağımız için önce bunu bulacağız, bunun için uçbirime sudo blkid komutunu verdiğimizde o x harfinin ne olduğunu bize gösterir.
Bunun için bir örnek:

sudo blkid
/dev/sda1: UUID="4d54c3fc-7bf6-44e4-b257-7b4e8115ee37" TYPE="ext4" PARTUUID="000af5ba-01"
/dev/sda2: UUID="8d375ac2-11f9-4bcf-b638-f691a670acc4" TYPE="ext4" PARTUUID="000af5ba-02"
/dev/sda3: UUID="72081e5d-4e6a-4228-83bc-e69f2c5d8cb5" TYPE="ext4" PARTUUID="000af5ba-03"
/dev/sda4: UUID="893bcded-2957-49ec-a400-0121f07adae9" TYPE="swap" PARTUUID="000af5ba-04"
/dev/sdb: UUID="2016-08-02-02-54-46-00" LABEL="LXLE Linux" TYPE="iso9660" PARTUUID="0f17f2d6-01"

Harddiskim dört bölüm oldugu için geriye kalan sdb ile taktıgım usbnin sdb oldugunu öğrenmiş olduk.
Buna göre o x yerine b harfini yazmam gerekiyor.
Yine bir örnek:

cd /home/illedelinux/İndirilenler
dd if=lxle-eclectica-16.04.1.iso of=/dev/sdb bs=4M

Her iso indirme ve yazdırma işini bu şekil yaparsanız olası sorunların büyük ölçüde önüne geçmiş olursunuz...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...