C# DERLEYİCİ SORUNU

Başlatan unsal3546, 02 Aralık 2016 - 00:20:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

unsal3546

Arkadaşlar  ben öncellikle uzun zaman windows kullandıktan sonra bi seminerde hocaların tavsiyesi ile ubuntuya geçtim yani linux'a  linux güzel fakat windowstaki imkanları bi türlü elde edemiyoruz kod yazmak için özellikle c# için bir ortam yok visual studio çıktı dediler indirdim derleyicisi error veriyor gibi gibi bana ne önerirsiniz?

ekremsenturk

Öncelikle mono kurulu olması gerekir. C# programları kendiliğinden çalışan dosyalar değiller ve Linux'ta exe uzantılı dosyalar çalışmazlar. Mono bir Netframwork alternatifidir. Derleyici genelde mono ile birlikte kurulmaz ve yazılım merkezinde bir'den fazla C# derleyicisi mevcut. mcs standard derleyicidir. C# programları da exe uzantılı olduğundan sistem tarafından Windows/Dos programı olarak algılanırlar. Ancak Terminalden komut ile veya bir başlatıcı ile çalıştırlabilirer. Kullanışlı editörler (İDE'ler) olarak Geany veya daha isabetli olarak Monodevelop kullanılabilir.  Tabii Uçbirim ve Metin düzenleyici de kullanabilirsin.

Kaynak kod dosyasını .cs uzantısı ile kayıt edersen, "mcs kaynak_dosyası.cs" komutu ile derleyebilirsin. Derlenen dosya adı out.exe oluyordu sanırım. Derlenmiş dosyanın bulunduğu dizine uçnbirimden girerek "mono aou.exe" komutu ile de dosyayı çalıştırabilirsin. "man mcs" ile, veya "mcs --help" ile komut parametrelerini öğrenebilirsin. Monodevelop ve Geany derleme, sınama(debug) ve çalıştırma işlemlerini grafik arayüzden de yapabiliyorlar.