Bilgisayarınızı kullanırken ortalama işlemci sıcaklık değeriniz nedir?

Başlatan heartsmagic, 15 Aralık 2008 - 15:03:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bilgisayarınızı kullanırken ortalama işlemci sıcaklık değeriniz nedir?

30-40
44 (19%)
40-50
86 (37.2%)
50-60
59 (25.5%)
60-70
24 (10.4%)
70-80
7 (3%)
80-90
1 (0.4%)
90-100
7 (3%)
Diğer
3 (1.3%)

Toplam Oy Verenler: 176

cce

ortalama sıcaklığım bu günlerde 44-48 derece arası.

film izlerken vlc nin ısıyı arttırdığını farkettim.aynı filmi izlerken cpu sıcaklıkları film boyunca  vlc de 58-62 , totemde 44 derece oluyor.bu durumda vlc kullanmayı bıraktım

sem

Arkadaşlar internetten video izlerken (flash ilgili bir sorun sanırım) sıcaklık ciddi oranda artıyor. 86 ları görüyorum. Hani normalde de soğuk çalışmıyor zaten bilgisayar, şu an mesela 52 derece işlemci, 57 derece de disk sıcaklığı... Fakat video izlerken 86 ları görüyorum.

Bir de ilginçtir acayip derecede ses çıkartıyor bilgisayar, yani deyim yerindeyse çıldırıyor diyebilirim. Bu esnada "top" ile sisteme baktığım zaman %90 civarında işlemci harcadığını gördüm tarayıcının. Sonra çok fazla geldi, ben CPU kullanımını toplmaya başladım ki acaba 100'ü geçiyor mu diye, çünkü bana geçiyor gibi gelmişti ki tarayıcı CPU kullanımı kendliğinden zaten 121% oldu... Acaba bu, bilgisayar çift çekirdek olduğu için mi 100 ü geçebiliyor. Yani tamamı 200 müdür bunun (200%, cpulimit programı gibi). Eğer öyleyse de 121'de makinenin "çıldırması" normal mi acaba?

Bütün tarayıcılarda aynı sonuçları alıyorum...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

GAREZ

bende %100'ü geçmiyor... işlemcin intel AMD? sadece ısı olarak benzerdi ama fan ile ısıyı 55< derece yaptım...

sem

sem0900@ubuntu:~/workspace/Kisayol_Olusturucu$ lscpu
Architecture:          i686
CPU op-mode(s):        32-bit, 64-bit
CPU(s):                2
Thread(s) per core:    1
Core(s) per socket:    2
CPU socket(s):         1
Vendor ID:             GenuineIntel
CPU family:            6
Model:                 15
Stepping:              6
CPU MHz:               1000.000
Virtualization:        VT-x
L1d cache:             32K
L1i cache:             32K
L2 cache:              2048K
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

GAREZ

Alıntı yapılan: sem0900 - 11 Aralık 2010 - 21:38:10
sem0900@ubuntu:~/workspace/Kisayol_Olusturucu$ lscpu
Architecture:          i686
Stepping:              6
CPU MHz:               1000.000
Virtualization:        VT-x
L1d cache:             32K
L1i cache:             32K
L2 cache:              2048K

benim işlemci T2330 sanırım sorun flash pluginden... notebook  kullanıyorsan soğutucu kullan...

sem

Burası dünya?

Conqueror

fatih@laptop:~$ lscpu
Architecture:          x86_64
CPU yuva(lar?):        1
NUMA node(s):          1
Sa?lay?c? Kimli?i:     GenuineIntel
Stepping:              11
CPU MHz:               1600.000
Sanalla?t?rma:         VT-x
L1d ?nbellek:          32K
L1i ?nbellek:          32K
L2 ?nbellek:           4096K
fatih@laptop:~$

Bende laptop kullanıyorum, bahsettiğiniz problemleri yaşamıyorum...

confickerbelasi

CPU family:            15
Model:                 4
Stepping:              7
CPU MHz:               2796.722
L1d cache:             16K
L2 cache:              1024K
NUMA node0 CPU(s):     0,1
bu benimk inteli pentium d 820 2.80GHz boşta 40-50 yükte 50-60 derece sensors bunun anakartında çalışmıyor asrock 775i945GZ linux desteği pek vermiyor ...

Ekremx

CPU(s):                4
Thread(s) per core:    2
CPU yuva(lar?):        1
Sa?lay?c? Kimli?i:     GenuineIntel
Model:                 37
Stepping:              5
CPU MHz:               931.000
Sanalla?t?rma:         VT-x
L1d ?nbellek:          32K
L1i ?nbellek:          32K
L2 ?nbellek:           256K
L3 ?nbellek:           3072K

sem

Bu olayı tek yaşayan ben miyim yani =)

dikkatimi çeken şey oldu, çıktılarda Türkçe karakterlerde sıkıntı var sanırım...
Burası dünya?

confickerbelasi

matisse

işlemci sıcaklık değerini ilk defa 97 derece gördüm,tamam 80 dereceyi görmüştüm ama bu fazla oldu:D
Koca bir sevdadır yaşamakta olduğun, anlamazsın.
Uçar gider, koşsan da tutamazsın...

xhektor

Pardus'la 75 C yi gördüm. makina kitlendi :D Ubuntu ile en fazla 68 C oldu. O zamanda işlemciye fazla yüklenen Programları bir arada çalıştırdım.

confickerbelasi

benim asrock 775i945GZ linux uyumlu değil gibi sensors komutu çalışmıyor.

sema

susema

confickerbelasi

teşekkürler asrock sensör koymamış sensors:No sensors found! mesajı çıkıyor windows bağımlısı anakartmış...

sem

"Diğer" seçeneğini işaretleyen arkadaşların sıcaklığı kaç acaba...
Burası dünya?

Mitsukuni

Alıntı yapılan: sem0900 - 31 Ocak 2011 - 17:04:10
"Diğer" seçeneğini işaretleyen arkadaşların sıcaklığı kaç acaba...
Bu soruyu sorabilmek için 4 sayfayı da okumak durumunda kaldım. +1 demekle yetiniyorum. :)

meyhem

Bilgisayar bol olunca hepsini yazayım dedim:

Amd Sempron 1,8Ghz   30 C ~ 45 C
Intel P4 3,2Ghz @ 3,85Ghz  25 C ~ 42 C
Amd Sempron 2,7Ghz ~ 31C

Son yazdığım dataserver + 2 sanal makine çalışıyor. Ama kasa içinde 4 fan var 3'ü sabit diskleri görüyor. Sürekli olarak ortalama %50 Cpu kullanımı ve çıktığı en yüksek sıcaklık bu seviyelerde.

Intel kendi fanı fakat termal macunu yeni değişti.

GAREZ

acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:       +42.0°C  (crit = +100.0°C)     derece ile genelde mangal gibi olan intel serisine göre serin kalıyor...
T2330 1.60GHZ intel Pentium Dual Core işlemci ile en düşük ısı değer bu olsa gerek...

platon

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Mayıs 2010 - 01:57:35
@uzayo, 50-60 normal sayılır. Flash uygulamalarda sisteme çok yük biniyor, grafik kartına da. O dereceye kadar çıkması normal sayılabilir. Sürekli oralarda kalmasın yeter ki.

Ben bugün GNOME Sensors Applet 2.2.5 kurdum 55 - 65 arası gidip geliyor sürekli. Sorun mu var acaba. Bazen yatakta film izlerken 100 ü buluyor kapanıyor. Tozlanmanın da payı var tabi ki. Fanların hızları kaç olmalı sizce hem PC rahat olsun hem gürültü yapmasın?

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Packard Bell
EasyNote - TJ65
Ubuntu 10.10 Maveric - 64bit
Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T9600 @ 2.80GHz - 4 GB
nVIDIA - GeForce GT 240M 1024MB - 128-bit

GAREZ

Alıntı yapılan: platon - 22 Nisan 2011 - 00:11:36
@uzayo, 50-60 normal sayılır. Flash uygulamalarda sisteme çok yük biniyor, grafik kartına da. O dereceye kadar çıkması normal sayılabilir. Sürekli oralarda kalmasın yeter ki.

Ben bugün GNOME Sensors Applet 2.2.5 kurdum 55 - 65 arası gidip geliyor sürekli. Sorun mu var acaba. Bazen yatakta film izlerken 100 ü buluyor kapanıyor. Tozlanmanın da payı var tabi ki. Fanların hızları kaç olmalı sizce hem PC rahat olsun hem gürültü yapmasın?
acil olarak notebook soğutucu al ve fanı ( işlemci fanını ) temizle... termal macunu yenile en ucuzu 4TL biraz iyisi 5TL...
http://www.vatanbilgisayar.com/thermaltake-cl-n0015-massive23-lx-10---17-notebook-sogutucu/productdetails.aspx?I_ID=51656

Gabriel

Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.

platon

Alıntı yapılan: GAREZ - 22 Nisan 2011 - 02:17:22
Alıntı yapılan: platon - 22 Nisan 2011 - 00:11:36

acil olarak notebook soğutucu al ve fanı ( işlemci fanını ) temizle... termal macunu yenile en ucuzu 4TL biraz iyisi 5TL...
http://www.vatanbilgisayar.com/thermaltake-cl-n0015-massive23-lx-10---17-notebook-sogutucu/productdetails.aspx?I_ID=51656

Ben bunu kullanıyorum evde ama şimdi memlekette soğutucu. Leptopun da içinü açıp temizlemek macunu yenilemek istiyorum ama çekiniyorum biraz yapamam diye.

XIGMATEK SHIELD 12" - 19" ALUMINYUM NOTEBOOK SOĞUTUCU (2 PORT USB)

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Packard Bell
EasyNote - TJ65
Ubuntu 10.10 Maveric - 64bit
Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T9600 @ 2.80GHz - 4 GB
nVIDIA - GeForce GT 240M 1024MB - 128-bit

heartsmagic

@platon, sistemden sisteme, grafik kartından grafik kartına göre sıcaklık değişebiliyor. Dediğim gibi 55-60 çok sorun yapmayabilir aslında. Film, video izlerken o sıcaklıkları görmen normal olabilir. Fakat 100 ciddi bir sıcaklık değeri ve bu konuda dikkatli olman lazım. Yatakta bir şeyler yapmak zaten çok sağlıklı değil, zira makine hava alamaz. Alt tarafı muhtemelen kapalı kalıyordur ve sıcaklığı sadece fanlardan atmaya çalışıyor, ısındıkça ısınıyordur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.