Ağ kartı sorunu 16.04

Başlatan Tayfurcelk, 17 Kasım 2016 - 22:59:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tayfurcelk

Arkadaşlar ubuntuya 2 gün önce geçtim. Her şey güzel, internete bağlanayım dedim. Sağ üstte wi-fi işaretine tıkladığımda ağlar yoktu. Forumda okudum ama sorunlarını ethernet  ile bağlanıp ağ kartının sürücülerini güncellemekte bulunmuş çoğunun. Benim öyle bir seçeneğim yok. Kurulumda bir hata yapmışıdır deyip 2-3 kez kaldırıp tekrar yükledim ama hiçbir şekilde düzeltemedim. Muhtemelen sorun ağ kartımda. Yardım eder misiniz , nasıl çözülür ?

012rev3

Sorun kurulumda değil de ağ kartınızın linux tarafından tanınmaması olsa gerek.
Şuradaki çıktıları kod etiketi içerisinde aktarabilir misiniz?
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28764.0
Foruma konu açabildiğinize göre internet bağlantısını telefondan veya başka bir yerden yapabilmişsiniz.
Örneğin telefondan yaptıysanız, gerekli sürücüyü buradan indirip kurulu sisteminize aktararak kurulumu gerçekleştirebiliriz.
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

Tayfurcelk

[sudo] password for x:
Ne yapmam gerekiyor kodu yazdığımda çıkıyor ?

012rev3

sudo yazıp onayladıktan sonra şifrenizi girmeli ve tekrar enter basmalısınız. Yazdığınız şifre görünmez.
Ancak şimdilik sudo yetkisine ihtiyacımız yok. Siz neden böyle bir parametre girme gereği hissettiniz bilemedim.
Öncelikle terminali açın ve lspci çıktısını buraya kod etiketi(kod ekle) içerisinde aktarın. (Ağ kartının donanım bilgisini edinmemiz gerek.) Ayrıca internetiniz olmadığı(sadece kablosuz bağlantı yapmanız gerektiği) için elle/manuel kurulum/derleme yapılacak. İnterneti kablolu olarak bağlayabilme olanağınız varsa ubuntu ayarlar bölümünden de sürücünüzü kurabilirsiniz sanıyorum.
lspci
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

Tayfurcelk

Elle kurmayı da denedim beceremedim açıkcası.Mecburen telefon ile atmak zorundayım çıkan sonucu

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Kasım 2016 - 16:23:27

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Haswell-ULT DRAM Controller (rev 0b)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Haswell-ULT Integrated Graphics Controller (rev 0b)
00:03.0 Audio device: Intel Corporation Haswell-ULT HD Audio Controller (rev 0b)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series USB xHCI HC (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 8 Series HECI #0 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 8 Series HD Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series PCI Express Root Port 1 (rev e4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series PCI Express Root Port 2 (rev e4)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series PCI Express Root Port 3 (rev e4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series PCI Express Root Port 4 (rev e4)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series PCI Express Root Port 5 (rev e4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series USB EHCI #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 8 Series LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 8 Series SATA Controller 1 [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 8 Series SMBus Controller (rev 04)
08:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM43142 802.11b/g/n (rev 01)
09:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101/2/6E PCI Express Fast/Gigabit Ethernet controller (rev 08)
0a:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GM108M [GeForce 840M] (rev a2)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Kasım 2016 - 16:25:38

lo        no wireless extensions.

eno1      no wireless extensions.

if

dpkg -l | grep -E "bcmwl-kernel-source|dkms|linux-headers-generic" komutunu çıktısına bakayım.