Microsoft artık Linux Vakfı platin üyesi!

Başlatan OnLive, 17 Kasım 2016 - 02:52:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OnLive

Microsoft artık Linux Vakfı'nda platin üye ve ayrıca Microsoft SQL Server 2016 Linux'a çıkıyor. Şaka gibi ama gerçek... Linux Vakfı'nın resmi internet sitesinde Microsoft'un logosunu en önlerde görebilirsiniz; https://www.linuxfoundation.org/members/corporate

Kaynaklar;

https://www.linuxfoundation.org/announcements/microsoft-fortifies-commitment-to-open-source-becomes-linux-foundation-platinum

http://arstechnica.com/information-technology/2016/11/microsoft-yes-microsoft-joins-the-linux-foundation/
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

şenol

selam arkadaşlar , ben bilgi edinmek için birkaç şey soracam , şimdi microsoft üye oldu yüksek bir mebla karşılığında linux a , peki bunun getirisi ne olcak linux a veya canonicale ? bu visual studio linux a gelecek yakın zamanda öyle diyorlar , sql serverde linux a açıldı , microsoft sitesinde , bunlar nedemek oluyor ? veya microsoft direct x i getirirmi veya kapalı kodlarını verirmi ubuntuya , artık bir nevi ortak sayılırlar canonicale ! fazla bilgi sahibi değilim  bu konularda , sadece oyun oynuyorum ubuntuda , ileride ne gibi gelişmeler olur sizce , bilgi verirseniz çok makbule geçer , teşekkür ederim herkese , hani diyor ya heryerde windows linux u seviyor diye , bas bas bağırıyorlar linux diye :)  artık şu direct x i versin canonicale de :) bizde oyunlarımıza bakalım ubuntuda :)
cpu / amd ryzen 7 / 1700 / 3.90 ghz o.c
anakart / msi b 350 tomahawk . gpu / amd rx 580 8 gb  
24 gb / ddr 4 ram / 3066 mhz de çalışıyorlar
250 gb / samsung 850 evo ssd

ekremsenturk

Canonical Linux değil. Daha önce de Novell ile Microsoft ortaklığı vardı, fazla sürmedi. Bir tek Mono ve Xamarin projeleri doğdu. İleride ne olacağını öngöremeyiz çünkü kahvem bitti. Bir zamanlar da Apple BSD projesini destekliyordu ve o da fazla uzun sürmedi ve bitti. Microsoft'un Azure projesi Linux çekirdeiğini kullandığı için, Vakıflara ödeme olmaz, bağış olur. Bu bir ödeme şeklidir

meda

Vardır bir çıkarı.... Daha önceleri de Linux çekirdeğine katkıda bulunmuştu sonradan anlaşıldı ki Linux sunucularda Windows makineler sorun yaşıyormuş.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

şenol

şimdi anladım teşekkür ederim linux çekirdeğini ! o zaman ubuntu mint debian canonical filan umrunda değil bu microsoftun ! belki ilerde bu nt kerneli atıp , yerine linux çekirdeğini kullanacak , ama şirket açık kaynak çekirdeğini nasıl kullanacak ? peki bu canonical neden verdi terminali microsofta , veya kullanmasına izin verdi , karşılığında ne aldı ? veya insanlar bu microsoftu nasılsa kullanıyor , terminalide vereyim bu microsofta , insanlar alışsın bu ubuntuya veya linux a diye bir düşünceleri mi var ? teşekkürler cevap için arkadaşım , insan bilgisiz olunca böyle sorular soruyor kusura bakma

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Kasım 2016 - 23:48:30

teşekküer ederim azure projesinide araştırayım bakayım neymiş

OnLive

Alıntı yapılan: şenol - 18 Kasım 2016 - 23:43:53
şimdi anladım teşekkür ederim linux çekirdeğini ! o zaman ubuntu mint debian canonical filan umrunda değil bu microsoftun ! belki ilerde bu nt kerneli atıp , yerine linux çekirdeğini kullanacak , ama şirket açık kaynak çekirdeğini nasıl kullanacak ? peki bu canonical neden verdi terminali microsofta , veya kullanmasına izin verdi , karşılığında ne aldı ? veya insanlar bu microsoftu nasılsa kullanıyor , terminalide vereyim bu microsofta , insanlar alışsın bu ubuntuya veya linux a diye bir düşünceleri mi var ? teşekkürler cevap için arkadaşım , insan bilgisiz olunca böyle sorular soruyor kusura bakma

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Kasım 2016 - 23:48:30

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=51311.msg585949#msg585949

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=53397

Bash kabuğunu verdik, karşılığında Windows PowerShell'i aldık... Berdel iki aile ya da aşiret arasındaki kan davalarını bitirmek için kızlarını, birbirlerine gelin olarak verdikleri bir evlilik çeşididir; https://tr.wikipedia.org/wiki/Berdel

Ayrıca bu konu ile alakalı olduğu için şu mesajımı tekrar paylaşmak istiyorum:

Alıntı yapılan: OnLive - 27 Ağustos 2016 - 03:08:21
Birkaç yıldır Microsoft artık Linux'a ve açık kaynak dünyasına kötü gözle bakan firma imajını değiştirmek istiyor gibi görünüyor. Bill Gates'in artık firmadaki işlerden yavaş yavaş el çekmesi ve firmanın başına "Linux kanserdir" diyen Steve Ballmer'ın yerine açık kaynak dünyasına daha sıcak bakan Satya Nadella'nın getirilmiş olması bunda önemli bir etkiye neden olmuş gibi görünüyor. Birkaç ay önce Canonical sayesinde Bash kabuğu Windows'a çıkmıştı. Microsoft'da PowerShell'i açık kaynak yaparak karşılık vermiş olabilir.

Bana göre Microsoft'un Linux'a sıcak bakması için melek olması gerekmiyor. Öncelikle Microsoft'un bir devlet değil, bir şirket olduğunu hatırlamamız lazım ve her şirketin amacı para kazanmaktır. Linux son yıllarda, yeni akıllı cihazların, sunucuların, akıllı telefonların ve Internet of Things ile birazda Raspberry Pi sayesinde pek çok insanın gündemine girdi. Microsoft'un bu büyük ve geleceğin pazarlarına karşı Linux'a kafa tutması sadece kendisini izole eder. Nintendo firmasıda kendisini izole ede ede az kalsın batıyordu. Pokomen Go sayesinde kurtuldular. Pokemon Go akıllı telefonlar yerine sadece Nintendo'nun el konsollarına çıksaydı sizce kaç kişi şimdi bu oyunu oynuyor olurdu? Zaten akıllı telefon pazarında çöküş yaşayan Microsoft, Linux'un geleceğin teknolojilerinde var olacağını bildiği için savaşmak yerine uyumlu davranarak bu pazarlarda etkinliğini arttırmak istiyor bence.

Bu arada Apple'ın macOS'u, Darwin ve BSD tabanlı olduğu için BSD'yi desteklemişti...
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

furyzer0

Alıntı yapılan: şenol - 18 Kasım 2016 - 23:43:53
şimdi anladım teşekkür ederim linux çekirdeğini ! o zaman ubuntu mint debian canonical filan umrunda değil bu microsoftun ! belki ilerde bu nt kerneli atıp , yerine linux çekirdeğini kullanacak , ama şirket açık kaynak çekirdeğini nasıl kullanacak ? peki bu canonical neden verdi terminali microsofta , veya kullanmasına izin verdi , karşılığında ne aldı ?

Windows linux çekirdeğini kullanmamaz çünkü yıllardır elinde olan uygulama zenginliğini çöpe atmış olur. Ms'nin zaten yıllardır linuxa desteği olduğu biliniyordu. Tabi ki hayrına yapmıyor bir çıkarı olacak hayır kurumu değil bunlar.

şenol

anladım arkadaşlar teşekkür ederim yanıtlar için , yanlız gördüğüm kadarıyla windows bitmek üzere , windows 10 son , ve çok büyük açıkları var 1 = virüs 2 = ntfs dosya sistemi , dosya parçalanması ! ve ubuntu da gerçekten virüslü dosya indiriyorum , tarayıcıdan olsun veya sistemin içine attım virüsü , amacım denemekti  çökertmekti ubuntuyu , bir tane bile hata vermedi pc kapadım açtım , hiç bir sorun yok sistemde , belkide exe olduğu için sisteme bir şey olmuyor bilemem , neyse diğer taraftan android aldı başını gitti , bu andromeda da masaüstüne geliyormuş , tam curcuna olacak o zaman :) serverlarda linux lider , bir masaüstü oyunlar kaldı windowsa ! bence steam os biterecektir windowsu , full olsun direk steam os a gecicem zaten , ubuntuda iyi ama , düşük çözünürlükte windowsdan çok daha akıcı , cpu ve gpu kullanımı olarak arada dağlar var , 2100 çıktı oyun sayısı steamde linuxa ! yanlış anlamayın benim kimseyi kötülediğim yok , ben hep windows kullandım , ama 2017 linux un yılı olacak oyunlarda , ben onu görüyorum , saygılar , 

bugra9

Alıntı YapWindows linux çekirdeğini kullanmamaz çünkü yıllardır elinde olan uygulama zenginliğini çöpe atmış olur.
Linux dağıtımı olunca değişen bir şey olmayacak, o uygulamaların hepsi kullanılabilecek. Microsoft bunun temellerini çok önceden attı, şimdi yavaş yavaş uyguluyor.

furyzer0

@şenol dediğin gibi linux exe çalıştırmıyor ki virus etkilesin sistemi...
Alıntı yapılan: bugra9 - 20 Kasım 2016 - 23:05:20
Alıntı YapWindows linux çekirdeğini kullanmamaz çünkü yıllardır elinde olan uygulama zenginliğini çöpe atmış olur.
Linux dağıtımı olunca değişen bir şey olmayacak, o uygulamaların hepsi kullanılabilecek. Microsoft bunun temellerini çok önceden attı, şimdi yavaş yavaş uyguluyor.
Windows 3.1 den kalan uygulamaların bazılarını bile uyumluluk ile windows 10 da çalışıtırıyorsun. Linux kerneli ile bunu çöpe atmış olurlar ki şu an pc,tablet,telefon,xbox aynı kerneli kullanıyor bu kadar uğraşmışken linux kernelini alması için bir sebep göremiyorum ben. Uwp platformundan haberiniz varsa demek istediğimi anlarsınız.

freeman

Microsoft 'un bu hareketleri Linux tarafını nasıl etkileyecek halen daha anlamış değilim.
Microsoft Linux çekirdeğini mi kullanacak yoksa 'köstebek' gibi topluluğun içine girip  bir şeyler mi yapacak çözemedim.

Gerçi GNU/Linux  ve ilişkili teknolojilerin çok sağlam hukuki altyapısı var. Ve tabi RMS 'de projenin başında olduğu sürece kolay kolay * bir şey olmaz.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

Altaylardan_Gelen_Atlı

Şahsım olarak son kullanıcıyım fazla bilgim yok ama bazı yorumlarda hoş karşılanmamış :

'' Call me paranoid but feels like they are waiting to get invited inside, take it over and slap their name on it. Sounds like blood sucking vampires to me. They know they can't beat the growing popularity of the Linux community. If can't beat em, then join em and then take over. I'll hush now lol but sets me on fire the whole concept. ''

bana paranoyak diyebilirsiniz, kan emici vampirler büyüyen, popülerlik kazanan Linux'sun peşine düşüp elde etme durumları gibi çevriliyor

yine başka bir yorum ;

''  The Server market is exactly what they are gunning for. '' sunucu pazarının peşindeler gibi çevriliyor

Çeviriler de hata varsa düzeltelim.
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

illedelinux

Microsoft bir kapitalisttir, yani tamamen kâra dayalı bir şirkettir, bu şirketin Linux gibi kâr amacı gütmeyen özgür yazılım dünyasına yaklaşmasının altında iyi niyet ararsam kendimi kandırmış olurum, gerçek amacı ileride meydana çıkar...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

krwlng

Bence de iyi niyet aramak kaba bir tabirle saflık olur. Fakat olaya bir de şu açıdan bakmak lazım, Microsoft büyük çoğunlukla yazılım ve ek destekle para kazanan bir firma ve yazılımlarının, artık dünya genelinde kabul görmüş bir sunucu işletim sistemi çekirdeği olan Linux için geliştirilmesi bir gereklilik olmuştu. Öyle bir pazarı bu zamana kadar gözardı etmiş olmaları bence onların hatasıydı. Geçen gün SQL SERVER NEXT sürümünü Ubuntu 16.04 sisteminde denedim ve 40GB civarı bir veritabanını geri yükleme yoluyla çalıştırdım. Çalışma ve performans olarak windows sistemlerden hiçbir farkını görmedim, ufak tefek görev ayarlarının (geçici) uyumsuzluğu dışında sorun yaşamadım. Yani olaya şu açıdan bakarsak, sql server özelinde bile bu durum Linux için kullanım alanının ve sayısının genişlemesi için çok büyük bir artıdır; yapılacak yatırımları söylemiyorum bile.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

OnLive

İlginç bir detay daha var. Canonical kaç yıllık emektar ama (parasızlıktan zannediyorum ki) Linux Vakfı'nda silver üye. Dün Linux'a söven Microsoft bugün parayı bastırıp platin üye olabiliyor. Garip.

lubuntu

Alıntı yapılan: OnLive - 24 Ocak 2017 - 17:43:31
İlginç bir detay daha var. Canonical kaç yıllık emektar ama (parasızlıktan zannediyorum ki) Linux Vakfı'nda silver üye. Dün Linux'a söven Microsoft bugün parayı bastırıp platin üye olabiliyor. Garip.

Canonical dediğin Linux dünyasında ufak bir şirket. Onlara gelene kadar bir sürü firma var. Linux'u temsil ediyormuş gibi, Microsoft ile kıyaslamak yanlış olur. Bunlara gelene kadar (güç bakımından) Google, Oracle, Amazon gibi bir sürü firma var.

bugra9

Microsoft şirketinin son yıllarda açık kaynak dünyasına verdiği destek görmezden gelinemez. Dünyada en çok kullanılan açık kaynaklı projeleri barındıran Github'ın 2016 yılı istatistiklerinden bunu kontrol edebilirsiniz.

https://octoverse.github.com/

lubuntu

Alıntı yapılan: bugra9 - 24 Ocak 2017 - 20:21:17
Microsoft şirketinin son yıllarda açık kaynak dünyasına verdiği destek görmezden gelinemez. Dünyada en çok kullanılan açık kaynaklı projeleri barındıran Github'ın 2016 yılı istatistiklerinden bunu kontrol edebilirsiniz.

https://octoverse.github.com/

Aynen dediğin gibi, sevmiyor olmak yok olduğu anlamına gelmez.

erdemakin09

Arkadaşlar bunu anlamış değilim. Windowsun açık kaynak dünyasına yakınlaşmasını düşmanca bulanlar var fakat neden düşmanca olsun. İlla ki windowsun çıkarları vardır ama çıkarı olması onu illa kötüde yapmaz.
Her Can Bir Gün Ölümü Tadacaktır!

şenol

selam arkadaşlar 12 saat önce microsoft bir şey açıkladı . daha doğrusu direct x i açık kaynak halinemi getirdi bilmiyorum yazı bu şekilde . eğer açık kaynak haline geldiyse wine e implement edilip . bütün windows oyunları oynanabilirmi .sorunsuz bir şekilde ? o zaman windows bitmiştir arkadaşlar hayırlı olsun :) diyebilirmiyiz :) şaka bir yana playonlinuxla oyun oynayan biri olarak bir açıklama yaparsanız çok makbule geçer saygılar

New DirectX Shader Compiler based on Clang/LLVM now available as Open Source
★★★★★
★★★★
★★★
★★

avatar of chas_boydChas.BoydJanuary 23, 20176   

347
    4

The DirectX HLSL (High Level Shading Language) compiler is now available as an open source project built on the Clang/LLVM framework.
Microsoft drives the leading GPU shader language

Since 2002, HLSL has been a key focus of industry collaboration on GPU programming. As the shader language for the popular DirectX12 API, HLSL is at the forefront of innovation in gaming on both Windows 10 and Xbox. Due to the clear importance of industry collaboration, we have made our latest technology available to a broader audience. This release brings industry collaboration on GPU programming and shader compiler development into a new era of opportunity.
The DirectX Shader Compiler is now open source

Yes, the source is public. Because the source is available, developers can check to see how the compiler works at the smallest level of detail. You can download it, modify it, and make it a part of any system you are building. You can port it to other platforms. You can also contribute your ideas and code to the project directly, or collaborate with other partners (including hardware vendors) on new contributions.
The HLSL compiler is now based on Clang/LLVM technology

The Clang/LLVM framework is a large-scale compiler framework suitable for compiling massive codebases. Using Clang for the shader front-end enables robust operation immediately, plus easier extensibility and innovation over time. Using the LLVM framework, the new compiler emits a new binary shader format known as DXIL. The large Clang/LLVM ecosystem of tools, utilities, documentation, expertise, etc. is now available to help with integrating shaders into major products.
HLSL now supports new wave intrinsics

While the primary focus of the new codebase has been on consistency and scale, a new GPU programming model is enabled in HLSL via the wave intrinsics. These new routines help developers write shaders that take explicit advantage of the SIMD nature of GPU processors to improve performance for algorithms like geometry culling, lighting, and I/O.
User impact

The broader collaboration opportunities of open source, combined with the production scale technology of the Clang/LLVM foundation should result in faster creation of more complex shaders in apps and games. User will see these as much richer visual experiences arriving in shorter timeframes.

For more information

Check out the project readme and wiki pages: https://github.com/Microsoft/DirectXShaderCompiler

OnLive

Alıntı yapılan: lubuntu - 24 Ocak 2017 - 18:47:12
Alıntı yapılan: OnLive - 24 Ocak 2017 - 17:43:31

Canonical dediğin Linux dünyasında ufak bir şirket. Onlara gelene kadar bir sürü firma var. Linux'u temsil ediyormuş gibi, Microsoft ile kıyaslamak yanlış olur. Bunlara gelene kadar (güç bakımından) Google, Oracle, Amazon gibi bir sürü firma var.

Linux Vakfı malesef firmalara parayla üyelik satıyor. Eskiden daha da beteri vardı. Parayla kurul üyeliği satılyorlardı ve sadece satın alan vakıf ile ilgili seçimlerde oy kullanabiliyordu. Bunun saçma sapan bir şey olduğunu anlamak için çokta zeki olmaya gerek olmayacak ki sonunda vazgeçtiler. Ama başka sıkıntılar hala var. Bana göre listede yer alacak firmalar veya vakıflar verdikleri paraya göre değil, Linux'a olan katkıları (bu sadece para ver demek değil) ile değerlendirilmeleri daha uygun olur.

illedelinux

Herkesin görüşüne saygı duyma gibi bir kriter varsa o halde ben de kendi görüşümü aktarayım.
Özgür yazılım bedava demek değildir, özgür yazılım da istenirse pek ala ticari merkez haline getirilebilir.
Madem ki, özgür yazılımın da ticari potansiyeli var ve madem ki, özgür yazılım yükselişte o halde Microsoft'un da bu alana kayması hiç de anormal bir durum değildir.
Zaten Redhat ve bir kaç dağıtım tamamen ücretli ve ücretsiz kalıp çıkaran diğer Linux dağıtımların neredeyse tamamının ücretli versiyonları da var. Ayrıca sürekli akar politikasında Linux dağıtımları çok da masum değildir, her çıkan yeni sürüm sürekli akar politkasına göre dizayn ediliyor.
Dikkat edilirse dağıtımlar usul usul hafif masaüstlerini terkediyor, daha çok sistem kaynagına ihtiyaç duyan Kde ve Gnome birinci planda tutuluyor, Lxde kaldırılıyor. Ayrıca bilinçli yapıldığına dair kesin bir delil yok ama Linux işletim sistemlerinin gelişimi Windows'tan geri tutuldugu gayet net olarak görünüyor...
Tabi bu anlattıklarım Linux'a emek veren gönüllüleri yok saymaz, tam tersi şu anda Linux'tan yararlandığımız ne varsa hepsi bu gönüllülerin emegi sayesindedir...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

ekremsenturk

Microsoft geliştiricilerinin ücretlerinden kısabilmek için kısmen açık kaynağa yönelmeye başladı. Kapitalizmde, ya gelirlerini artırarak kâr edersin, ya da masraflardan kısarak. Ticarette taraf olmaz. Taraftarlar her zaman kandırılmış müşterilerden oluşurlar. Taraftar demek, her zaman, çantada keklik demek. Şatış garantisi demek. Kendi ürününü satamayan kapitalistler, başkasının ürününü boyayıp satarlar. O da başarısız olursa, bu sefer aynı ürünü komisyon payı karşılığında satarlar. Kapitalizmde fiyatı olan her şey pazarlanır.