İşletim Sistemimi Değiştirmek İstiyorum (Ubuntu - Linux)

Başlatan kairosv1, 16 Kasım 2016 - 22:16:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kairosv1

Öncelikle herkese selamlar aranızda yeniyim.

Uzun bir süredir işletim sistemimi değiştirmek istiyorum ve bu konuyu açmadan önce ubuntu wiki den birçok makaleye göz attım.

Bu konuyu açma nedenim salt okumak yerine soru cevap şeklinde daha çok bilgi alacağımı düşünmem.

Sormak istedigim temel sorular şunlar olacaktır fakat önce neden işletim sistemi değiştirmek istediğimi söyleyeyim , windows'a göre arayüzleri daha güzel ve uzun yıllardır windows kullanan biriyim değişikligin vakti geldi diye düşünüyorum. Cok uzatmadan başlayayım.

- Öncelikle oyun konusundan bahsetmek istiyorum forumdaki birçok makaleyi daha önce okudum ve youtube ye çekilen videolara göz attım. Klasik oyunlar olarak cs go , pes 2017 ve lol. bunları oynama konusunda sıkıntı yaşarmıyım. (play on linux olayı hakkında biraz bilgim var)

- Dilediğim tema yada arayüzü yükleyebilirmiyim bkz:gnome (görünümü çok hoş)

-Sesli konusma programları ( curse voice - skype vs..)

-Ve tabiki döküman olayları (slayt - sunu)

Bu baglamlarda hangi sürümden başlamalıyım veya neyi seçmeliyim.

Yorumlarınız benim için çok değerli , şimdiden teşekkür ederim.

illedelinux

Oyunda Windows'ta olan geniş seçenegi bulamazsın, diğer konularda ise Ubuntu veya Linux Mint Cinnamon Windows'tan daha üstün seçeneklere sahip...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

ekremsenturk

Playonlinux programlara veya oyunlara göre farklı Wine sürümleri yüklüyor veya seçeneğe sunuyor ve en uygun sürüm üzerinden oyun veya uygulama çalıştırma imkânı sağlıyor. Wine ise bir sanal Windows taklidi. Bir çok Windows 32 bit (win32) gereksiniminin taklidini barındırıyor.

Ek olarak Windows'ta gerekli duyulan (arkaplanda çalışan) bağımlılıkları da biliyor ve oyun veya uygulamadan önce veya birlikte kurmak gerekiyor. Wine gerçek bir Windows olmadığından, uygulamalar bazen idare eder, bazende berbat çalışırlar.

Gerçekte ise hiç bir Windows oyunu veya programı linux üzerinde hiç bir şekilde çalışmaz, tepki vermez.

Linux için geliştirilmiş oyunlar ile yetinirim diyorsan, hiç bir sorunun olmaz. Onun dışında illâ belli başlı Windows uygulamaları vazgeçilmezin ise, bir maceraya girişmiş olursun.

Masaüstü seçeneklerde ise, istediğin ve bulabildiğin kadar farklı masaüstü kurabilirsin ve başlangıçta hangisini varsayılan seçerdsen kullanabilirsin. Her masaüstü'nün de kendi bağımlılıkları ve gereksinimleri var ve bazen anlamadığın gereksimimler arasından bir seçim yaomak zorunda kalırsın.Bazı gereksinimler, diğer masaüstüleri desteklemeyebilir.

mhmtkrktr

Kendini tanıtmışsın. Memnunda olduk, aramıza hoşgeldin.
Ama bunları yapacağın bilgisayarı tanıtmamışsın. :) Eminim sen o saydıkların hepsini yapabilirsin ama bilgisayar yapabilir mi? onu bizde bilemeyiz bu durumda :)

ekremsenturk

Benim bilgisayarımın 2 ghz tek çekirdekli işlemcisi ve 728 MB Ram + dahili ekran kartı var ve her işlemi gerçekleştirebiliyor. Donanım fazla sorun olmaz. O tür sorunlar Windows'ta yaşanır.

012rev3

Alıntı Yapcs go , pes 2017 ve lol. oynama konusunda sıkıntı yaşarmıyım
Bu oyunlar windows üzerine inşa edildiği için linux tarafında sorunlar yaşayabilme olasılığı elbette mevcut. Ancak oynanması da mümkün hatta belki de sorunsuzca. Bunun için bilgisayarınız marka modeline göre gerekli donanımlarınızın linux tarafında tanınıp tanınmadığı da önemli. Örneğin eski bir ekran kartına sahipseniz(misal bendeki durum ati ekran kartı için), sürücü desteği kesilmiş olabilir. Haliyle açık kaynak sürücülerini kullanmanız gerekir. Bu da tam performans alamayacağınız anlamına geliyor. Bu nedenle bilgisayarınızın marka ve modelini de aktarırsanız daha doğru bilgiler almanız mümkün.
Alıntı YapDilediğim tema yada arayüzü yükleyebilirmiyim
Gnome için tema çalışmaları bulunmakta, siz bunlardan beğendiğinizi seçip gerekli kurulum yönergeleriyle yükleyebilirsiniz. Hatta özelleştirmelerinizi kendiniz yapıp daha kişisel bir masaüstüne kavuşabilirsiniz. Sorduğunuz soru masaüstü ortamlarıyla ilgiliyse elbette siz hangi masaüstü ortamını tercih ediyorsanız onu kullanabilirsiniz. Örneğin; xfce, gnome, kde, lxde vs. gibi. 
Alıntı YapSesli konusma programları ( curse voice - skype vs..)
curse voice'i bilmiyorum fakat skype'ı kullanırsınız. Hatta linuxun kendi yazılımları da oldukça başarılı.
Alıntı Yap(slayt - sunu)
Bunları da gerçekleştirebilmeniz için libreoffice gayet başarılı bir yazılım. Openoffice de var. Birçok linux dağıtımında bu yazılımlar hazır kurulu gelir. Ancak bu yazılımlar ms office ile tam olarak uyum göstermeyebilir. Yani ben uyumluluğu sağlayamamıştım. docx olarak dışa aktarabiliyor ancak uyumluluk sorunu oluyor. (Biraz araştırırsanız belki bunun çözümü vardır.)
Ubuntuyu tavsiye ederim. Birçok konuda çözüm getirici başlıklar mevcut nitekim.
Ama neden debian olmasın? Ya da diğerleri? Bu da sizin tercihinize kalmış artık...
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

kairosv1

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim istedigim cevapların cogunu aldım diyebilirim birde unutmadan şuraya donanım bilgilerini yazayım.

Ram: 2 GB DDR3

Ekran kartı: NVIDIA GT220

İşlemci : AMD Athlon(tm)  II X2 250 Processor 3.00 GHz

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Kasım 2016 - 23:28:05

Alıntı yapılan: 012rev3 - 16 Kasım 2016 - 22:43:52
Alıntı Yapcs go , pes 2017 ve lol. oynama konusunda sıkıntı yaşarmıyım
Bu oyunlar windows üzerine inşa edildiği için linux tarafında sorunlar yaşayabilme olasılığı elbette mevcut. Ancak oynanması da mümkün hatta belki de sorunsuzca. Bunun için bilgisayarınız marka modeline göre gerekli donanımlarınızın linux tarafında tanınıp tanınmadığı da önemli. Örneğin eski bir ekran kartına sahipseniz(misal bendeki durum ati ekran kartı için), sürücü desteği kesilmiş olabilir. Haliyle açık kaynak sürücülerini kullanmanız gerekir. Bu da tam performans alamayacağınız anlamına geliyor. Bu nedenle bilgisayarınızın marka ve modelini de aktarırsanız daha doğru bilgiler almanız mümkün.
Alıntı YapDilediğim tema yada arayüzü yükleyebilirmiyim
Gnome için tema çalışmaları bulunmakta, siz bunlardan beğendiğinizi seçip gerekli kurulum yönergeleriyle yükleyebilirsiniz. Hatta özelleştirmelerinizi kendiniz yapıp daha kişisel bir masaüstüne kavuşabilirsiniz. Sorduğunuz soru masaüstü ortamlarıyla ilgiliyse elbette siz hangi masaüstü ortamını tercih ediyorsanız onu kullanabilirsiniz. Örneğin; xfce, gnome, kde, lxde vs. gibi. 
Alıntı YapSesli konusma programları ( curse voice - skype vs..)
curse voice'i bilmiyorum fakat skype'ı kullanırsınız. Hatta linuxun kendi yazılımları da oldukça başarılı.
Alıntı Yap(slayt - sunu)
Bunları da gerçekleştirebilmeniz için libreoffice gayet başarılı bir yazılım. Openoffice de var. Birçok linux dağıtımında bu yazılımlar hazır kurulu gelir. Ancak bu yazılımlar ms office ile tam olarak uyum göstermeyebilir. Yani ben uyumluluğu sağlayamamıştım. docx olarak dışa aktarabiliyor ancak uyumluluk sorunu oluyor. (Biraz araştırırsanız belki bunun çözümü vardır.)
Ubuntuyu tavsiye ederim. Birçok konuda çözüm getirici başlıklar mevcut nitekim.
Ama neden debian olmasın? Ya da diğerleri? Bu da sizin tercihinize kalmış artık...

çok teşekkür ederim :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Kasım 2016 - 23:28:50

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 16 Kasım 2016 - 22:36:15
Kendini tanıtmışsın. Memnunda olduk, aramıza hoşgeldin.
Ama bunları yapacağın bilgisayarı tanıtmamışsın. :) Eminim sen o saydıkların hepsini yapabilirsin ama bilgisayar yapabilir mi? onu bizde bilemeyiz bu durumda :)

benim hatam şimdi düzelttim yeni bir cevap olarak

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Kasım 2016 - 23:45:19

Birde şu makaleyi https://ubuntu-tr.net/indir/ incelerken aklıma bir soru takıldı uzun ömürlü ve kısa ömürlü sürüm meselesi hangisini tercih etmeliyim ?

bugra9

Alıntı Yapuzun ömürlü ve kısa ömürlü sürüm meselesi hangisini tercih etmeliyim ?
Uzun dönem desteği olan sürümlere 3-5 yıl güncelleme desteği veriliyor. Diğer sürümler ise 9 ay gibi bir güncelleme desteğine sahip oluyor, sonrasında üst sürüme yükseltmelisin. Bir kere kurup uzun bir süre aynı sürümü kullanmak istiyorsan 16.04 LTS sürümünü tercih edebilirsin, 2021 yılına kadar desteği vardır.

kairosv1

Alıntı yapılan: bugra9 - 17 Kasım 2016 - 01:10:22
Alıntı Yapuzun ömürlü ve kısa ömürlü sürüm meselesi hangisini tercih etmeliyim ?
Uzun dönem desteği olan sürümlere 3-5 yıl güncelleme desteği veriliyor. Diğer sürümler ise 9 ay gibi bir güncelleme desteğine sahip oluyor, sonrasında üst sürüme yükseltmelisin. Bir kere kurup uzun bir süre aynı sürümü kullanmak istiyorsan 16.04 LTS sürümünü tercih edebilirsin, 2021 yılına kadar desteği vardır.

peki bu 9 aylık sınır sonrasında güncelleme işlemini yapmanın zorlugu varmıdır yoksa kolay mı ?

bugra9

Bildiğim kadarıyla tek düğme ile yükseltebiliyorsun ama ne kadar sağlıklı olur bilmiyorum. Temiz kurulum her zaman en iyisidir. Yeni kullanıcı olduğun için uzun dönem destekli bir sürümü yani 16.04 LTS'yi kullanmanı şiddetle tavsiye ederim.