Sistem de remin düşük görünmesi.

Başlatan nelanbu, 16 Kasım 2016 - 21:20:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nelanbu

selam iyi akşamlar sizleri yine sorumla alı koyacağım.
Yeni leptop yeni işletim sistemi tabiki ubuntu :)
Sistem 64bit i5 işlemci 4gb rem
ama sistem de 3 gb gözüküyor. Windows da benzer hatanın nedeni 64bit sisteme 32 bit win. kurmadan kaynaklanıyor ya peki ubuntuda neden? yoksa bana 4gb diye 3gb reme sahip sistemi mi sattılar?
Yüklü olan olan ubuntunun kaç bit olduğunu öğrenmem mümkün mü?
gerçekten remim ne?

siberoloji

cat /proc/meminfo
Komutunun çıktısına bakın, en üstte MemTotal ne diyor?
arch
komutunun çıktısı ne sonuç veriyor?

mhmtkrktr

Rem değil de, Ram olacak o :)

3Gb olarak nerede görünüyor o miktar? Bilgisayarın model numarası nedir? 

uname -m
free

??

nelanbu

Alıntı yapılan: siberoloji - 16 Kasım 2016 - 22:29:35
cat /proc/meminfo
Komutunun çıktısına bakın, en üstte MemTotal ne diyor?
arch
komutunun çıktısı ne sonuç veriyor?

mem toal =  3956116
Biosda sistem remi 4gb görüyorum..

arch komutun çıktısı x86_64

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Kasım 2016 - 21:11:08

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 16 Kasım 2016 - 22:31:37
Rem değil de, Ram olacak o :)

3Gb olarak nerede görünüyor o miktar? Bilgisayarın model numarası nedir? 

uname -m
free

??
Alıntı Yap

uname -m
x86_64

free
             toplam       kull.       boş     paylaş.    tampon     önbellk.
Bellek:    3956116    2023000    1933116     262644      48792     994228
-/+ tampon/önbellek:     979980    2976136
Takas:     8202236          0    8202236

Marka model = Dell 3558

siberoloji

@nelanbu;
Sisteminizdeki RAM 4 gb. bundan emin olabilirsiniz. İçiniz rahat olsun.
İşin detayına gelince bunu ben basitçe anlatayım ancak bilg. mühendisi üyeler isterlese detaylıca açıklayabilirler.
Sizin 4 gb. boyutundaki RAM donanımınıza işletim sisteminiz tarafından kullanılırken, veriler yazılır ve oradan okunur.
Örneğin, İşletim sistemi bir yazılımı HDD içerisinden okuyup RAM içerisine yazdı. Sonra başka işle uğraştı. Tekrar ilk programı RAM içerisinden bulup çalıştırmak istediğinde ona ne lazım. RAM içerisinde az önce yazdığı veriyi nereye yazdığını bulması lazım. Yani Verinin RAM içerisindeki adresi lazım.
İşte işletim sistemleri RAM lerin bir kısmını adresleme işlemleri ve bir takım donanımların kullanımın için kendilerine reserve ederler ve geri kalanı kullanıcının kullanımına sunarlar. Sizin eksik gördüğünüz kayıp miktar, verilerin RAM içerisindeki adreslerinin tutulduğu adres defteri için ayrılmış kısım.
Buna cache memory for peripherals da diyorlar.
Bilgisayarınız ilk açıldığında bios, ekran kartı, klavye vb. donanımlarınızın kullandığı yazılımlar işte bir miktar RAM e yazılır ve geriye kalan alan aktif olarak size tahsis edilir.

NOT: Yukarıdaki açıklamada eksik ve fazlalar var biliyorum ancak dilim buna döndü. Umarım olayı açıklamada yeterli olmuştur. Bu anlattıklarım Computer Science 101 ders müfredatlarında yer almaktadır diye biliyorum.

BIOS ayarları içerisinde görünen RAM miktarı, RAM slotlarına takılı olan donanım kapasitesini gösterir.
İşletim Sistemi açılınca görünen RAM miktarı aktif olarak kullanıcıya bırakılan miktarı gösterir.

mhmtkrktr

İlave olarak bellek miktarında, sistemlerin ve üreticilerin hesaplama farklılıkları da değişik sonuçlar görmene sebep olabilir.
Örneğin çoğu üreticiler, 1Kb 'ı standart 1024 Byte olarak hesaplarken bazıları 1Kb = 1000Byte şeklinde hesap yaparlar.
Bu durumda üretici hesabı 1Kb=1000Byte / sistemin okuma şekli 1Kb = 1024Byte şeklinde olacak ve doğal olarak bellek miktarı, etikette görünenden daha az çıkacaktır.
Bu da bellek miktarını farklı görmeye sebep olur. Senin durumunda dizüstü için 3.95 Gb Ram olmayacağına göre, takılı Ram miktarın 4 Gb.

şenol

doğrudur bendede 16 gb var ama sistem 15.6 gösteriyor , sizde de 4 gb var sorun yok yani

[eklenti yönetici tarafından silindi]
cpu / amd ryzen 7 / 1700 / 3.90 ghz o.c
anakart / msi b 350 tomahawk . gpu / amd rx 580 8 gb  
24 gb / ddr 4 ram / 3066 mhz de çalışıyorlar
250 gb / samsung 850 evo ssd

nelanbu

cevap veren ilgi alaka gösteren arkadaşlara teşşekkür ederim elinize kolunuza sağlık.. dedim ya yeni bir ubuntu kullanıcıyım leptop ubuntu ile gelince hem leptopa hem işletim sisteimne yabancılık çekiyorum. :) win. sistem buna benzer şeyle karşılamadım. karşıltığım şey 64bit sisteme 32 bit işletim kurduğunuz zaman 3gb üstü rem yada RAM yada rastgere erişimli belleğin kapasitesini 3gb görmek di.. bunu sisteme uygun işletim sistemi kurarak sorunu çözmüştüm. :)

tekrardan saygılar sevgilir Teşekkürler Arkadaşlar..

Bilgi Paylaşıldıkça Büyür.. ( 90 larda yaygın olan forum kültürünün olmazsa olmaz sözüdür. )

şenol

rica ederim arkadaşım :) insan paylaştıkca bilgi sahibi olur , bende acemiyim yeniyim , bende sora sora öğreniyorum birşeyler :) sağolsun cevap veriyor arkadaşlar , saygılar
cpu / amd ryzen 7 / 1700 / 3.90 ghz o.c
anakart / msi b 350 tomahawk . gpu / amd rx 580 8 gb  
24 gb / ddr 4 ram / 3066 mhz de çalışıyorlar
250 gb / samsung 850 evo ssd

neynefes

cozuldukonusu

O zaman bizim de ufak bir ricamız olsun.