Gönderen Konu: Yazılımda ilerleme  (Okunma sayısı 853 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
arkadaşlar ben dediğiniz gibi codecademy den başlangıç düzeyinde hallettim ben bunu profosyonelleştirmek istiyorum yazılım bilgimi nerden devam edeyim orta düzey az çok makale çevirip anlayabilcek kadar az çok ingilizcem var yardımlarını bekliyorum
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2016 - 22:29:53 Gönderen: neynefes »

« Yanıtla #1 : »
Profesyonel kelimesinin Türkçesi, meslek edinmek demek oluyor. Varmı  bir diploman veya sertifikan? Diploma ancak Okul veya Üniversite tarafından verilir.
Yetkili kuruluşlar sertifika verebiliyorlar. Tabii okulda olduğu gibi bir sınav karşılığında oluyor bu sertifikalamak işlemleri.

Kendimi daha da geliştirmek istiyorum diyorsan, Sana daha önce zor gelen kaynaklardan devam edebilirsin. Benim tavsiyem ise, önce öğrendiklerini değerlendirerek ve, ne kadar ve ne öğrenebildiğini kendin için sınayabilmek için, bir kaç proje denemen olur.

Meselâ : hiç bir örnekten veya kimseden yadım almadan, bir hesaplama programı, bir oyun için kullanıcı girişi, bir tahmin oyunu gibi benim aklıma gelen şeylere benzer bir (kendini sınama) projesi olabilir. Bu şekilde, daha önce öğrendiklerini de pekiştirmiş olursun.

« Yanıtla #2 : »
Acil olan nedir ?

« Yanıtla #3 : »
Yılbaşına kadar oyun yetiştirecek.

« Yanıtla #4 : »
Son zamanlarda açılan konuların kalitesi düştü. Forum yönetimine duyuralım.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

« Yanıtla #5 : »
Yeni üyeler katıldı. Bir süre tecrübe ve bilgi edinmeleri gerekir. Yaş ve kullanım tecrübesine göre insanların beklentileri ve hayalleri uçuk olabilir.

« Yanıtla #6 : »
Haklısınız çok saçma konular açıyorum ama yazılım dilinin codecademy ile en temelini yaptım da nasıl profosyonel olcam bilmiyorum? napcam ya


Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Kasım 2016 - 19:47:52
Yani ben internetten vs makalelerle ingilizce makalelerle falan profosyonel eğitim alamazmıyım ya önereceğiniz şey? en basit temeli attım?

« Yanıtla #7 : »
Profesyonel eğitim almak istiyorsanız uzman kişilerden kurs alın.
Universiteye yazılın.
Nihayetinde tüm bunlar internet üzerinden kaynak araştırmalarınızı, makale/kitap okumanızı da kapsamaktadır.
İnsanları değil kendinizi yorun, nitekim pek çok şey sizin emek ve kabiliyetinizle orantılı.
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

« Yanıtla #8 : »
Ne kadar uğraşırsan uğraş gerçek anlamda bir profesyonel olamayacaksın bunu bilmelisin. çünkü bugün sayabileceğin tüm profesyonel insanlar bilgilerine bilgi katıyor her geçen gün... Ki sen işin maddi tarafına bakıyorsun ve kendi projeni hızlıca bir şekilde yapmaya çalışıyorsun ancak sağlam bir ekibin olmalı. Yapacağın projenin bir oyun olacağını düşünürsek bunun için grafikeri, animasyoncusu, oyun tabanının yazacak sağlam bilgisi olan bir yazılımcı, vs. gibi kişilere ihtiyaç duyacaksın. Bilmem anlatabildim mi?

Yazılım işinde ilerlemek istiyorsan kendini bir yada birkaç kaynağa bağlı sıkıştırma :) Sürekli oku, sürekli araştır, belki bıkacaksın ama yine oku, yine araştır.. Bu işi böyle bir döngüde devam eder... Saygıalrımla.
ŞɑƑɑƘ ƝЄ ƘɑƊɑƦ ȤЄƝƓƖƝ ƠԼƲƦƧɑ ƠԼƧƲƝ, ƁƖƦ ƓƲ̈Ɲ ƑɑƘƖƦԼЄşMЄƳЄ MɑӇƘƲMƊƲƦ.

« Yanıtla #9 : »
Abi maddi durumu duusnmuyprum artik biryerde calisiyorum orasi ayri simdi zevkine yapmak istiyorum suan yapmam gereken uzman birinden ders mi almak veya unilerden? Elimde profosyonel egitim veren videolar var ama ise yararlarmiki? Videodan ogrenulmez diyolar

« Yanıtla #10 : »
Bir şeyler öğrendiğini düşünüyorsan öğrendiğin dille ufak bir yazılım geliştir. En iyi geliştirerek öğrenirsin.

« Yanıtla #11 : »
Abi maddi durumu duusnmuyprum artik biryerde calisiyorum orasi ayri simdi zevkine yapmak istiyorum suan yapmam gereken uzman birinden ders mi almak veya unilerden? Elimde profosyonel egitim veren videolar var ama ise yararlarmiki? Videodan ogrenulmez diyolar

Nereden bir şeyler öğrenebiliyorsan, oradan devam et. İleri seviyede bir kişinin tercihleri ile yeni başlayan bir kişinin tercihleri her zaman farklı olur. Senin için basit ama detaylı anlatan kaynaklar daha verimli olur ve işin özüne odaklanmış anlatımları sıkıcı ve caydırıcı bulabilirsin. Konuya hakim olan birisi için ise tam tersi geçerlidir ve incik boncuk detayları tekrarlamaktan sıkılır.

Mesela buradaki belge herkes için kolay anlaşılabilir diye düşünüyorum : http://www.pdfdrive.net/an-introduction-to-python-for-absolute-beginners-d17824531.html
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2016 - 22:22:46 Gönderen: ekremsenturk »

« Yanıtla #12 : »
Bir şeyler öğrendiğini düşünüyorsan öğrendiğin dille ufak bir yazılım geliştir. En iyi geliştirerek öğrenirsin.
Mesela hesap makinesi yaptım vs ama sanırsam video eğitim setim var ondan öğreneceğim ama çoğu insan videoyla öğrenilmez diyor

« Yanıtla #13 : »
Bu konu çoğu kez burada tartışıldı. Code academy gibi yerler genelde dili nasıl kullanacağını öğretir sana belli bir algoritma mantığı veriyormu bilmem. Bir dili öğrenebilirsin ama analitik düşünme olmadan bir işe yaramaz. Ben hessap makinesi yaptım tamam şimdi dünyaları yaparım bir hayal dünyası. Genelde bu şekilde öğrenenleri bazı platformlarda görüyorum basit biri işlem var şunu nasıl yaparım gibi soruları oluyor. Neden çünkü adam algoritma mantığını bilmiyor belli bir algoritma kurmamış sadece dil kurallarını kullanarak yapamazsın. Yazılımda kendi içinde kuralları olan bir disiplin bilimsel bir temeli var. Bunun için belli bir matematik gerekiyor.

Son zamanlarda böyle çok oluyor anlayın artık sağlam bir eğitim temelin olmadan böyle şeyler yapamazsın, öğrenebilirsin ama şu an gittiğin yol seni oraya götürmez.
Tanrı konuşmaz, şeytan fısıldar...

« Yanıtla #14 : »
Bir şeyler öğrendiğini düşünüyorsan öğrendiğin dille ufak bir yazılım geliştir. En iyi geliştirerek öğrenirsin.
Mesela hesap makinesi yaptım vs ama sanırsam video eğitim setim var ondan öğreneceğim ama çoğu insan videoyla öğrenilmez diyor
En iyisi bu tecrübeyi önce kendin edin, sonra sen de başkalarına öyle dersin.

« Yanıtla #15 : »
Nasıl yani? ben birine * bir şey önermiyorumki neyse artık videoyla öğrenicez :(