[Çözüldü] HDD boyutu olduğundan az görülüyor

Başlatan akorukmez, 15 Kasım 2016 - 18:49:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

akorukmez

Arkadaşlar eskimiş laptobumun parçalarını kullanmak için 500gb harddiskini çıkardım ve çin menşeili aliexpressden 3 dolar gibi fiyata 2.5'' hdd kutusu aldım ve parçaları birleştirip ubuntu 15.10 sürümlü notebookuma taktım.ilk başta görmedi sonra yanına kurulu olan windows u açıp taktığımda biçimlendir gibi bir uyarı geldi biçimlendirip tekrar ubuntuda açtım 500gb lık harddisk ubuntuda 2.9gb olarak görünüyor toplam boyutu windowstada öyle genellikle ubuntu kullanıyorum.bu bir sorunmu yoksa çözülmes muhtemel birşeymi hevesle bekledim hdd kutusunu takınca hayal kırıklığına uğradım

bugra9

Eğer disk üzerinde birden fazla bölüm varsa sadece bir bölümün boyutuna bakıyor olabilirsiniz. Aşağıdaki komutu uçbirime yazıp çıktısını aktarırsanız disk hakkında bilgiye sahip olmuş oluruz.
sudo parted -l

akorukmez

Alıntı yapılan: bugra9 - 15 Kasım 2016 - 19:38:04
Eğer disk üzerinde birden fazla bölüm varsa sadece bir bölümün boyutuna bakıyor olabilirsiniz. Aşağıdaki komutu uçbirime yazıp çıktısını aktarırsanız disk hakkında bilgiye sahip olmuş oluruz.
sudo parted -l

Evet sanırım bölümlere ayırılmış halde peki bunları bütünleme imkanım varmı acaba ?
Model: ATA HGST HTS545050A7 (scsi)
Disk /dev/sda: 500GB
Sektör boyutu (mantıksal/fiziksel): 512B/4096B
Disk bölümü Tablosu: msdos
Disk Bayrakları:

Numara  Başlangıç  Son     Boyut   Tür       Dosya sistemi   Bayraklar
1      106MB      80,2GB  80,1GB  primary   ntfs            önyükleme
2      80,2GB     80,7GB  472MB   primary   ntfs            diag
3      80,7GB     293GB   212GB   primary   ntfs
4      293GB      500GB   208GB   extended
5      293GB      498GB   206GB   logical   ext4
6      498GB      500GB   2032MB  logical   linux-swap(v1)

Hata: Disk bölümü disk dışında bulunamaz!
Yoksay/Ignore/Vazgeç/Cancel?

plazma

AE 'ten aldığınız usb hdd kutusunun kartında arıza olabilir belki varsa deneme şansınız diskinizi masaüstü bir bilgisayara takın yada başaka bir hdd kutusu ile deneyin derim.

akorukmez

[mention=610686]@plazma[/mention]
Arkadaşlar sorunuma çözüm buldum gparted isimli küçük boyutlu uygulamayı indirdim ve harici harddiskimi seçip ntfs olarak biçimlendirdim şuanda tam olarak 500 gb olarak görünüyor.Eğer bu sorunla karşılaşan olursa nasıl yapılacağını özel mesaj ile anlatabilirim.Teşekkürler iyi forumlar

edit:İlgilenen forum sorumlularına ayrıca teşekkür ederim