[Çözüldü] Veritabanı bağlantısı kurulamıyor

Başlatan Neof07, 14 Kasım 2016 - 19:54:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Neof07

Merhaba aşağıda yazdığım şu basit kodu kendim çalıştırmak istedim fakat çalışmıyor. İnternetten bulduğum bazı kodlar ile mysql'i indirdim ancak çalışmıyor. Eksik olan paketim varsa bunları nasıl öğrenebilirim. Daha doğrusu neler yüklemem gerek ?
<?php
$host      
"localhost";
$kullanici "root";
$sifre     "deneme123";
// baglanti
$baglanti mysql_connect$host$kullanici$sifre ) or die("HATA : " mysql_error());
// veritabani secimi
mysql_select_db'veritabanim'$baglanti ) or die("HATA : " mysql_error());
?>

------

Kodu biraz değiştirip düzenledim. Bu sefer de şu hatayı veriyor:
HATA : Unknown database 'veritabanim'

Arkadaşlar hatayı düzeltim. Ben en başında phpmyadmin'den veri tabanı oluşturmamıştım. Hatalar bu yüzdenmiş. http://localhost/phpmyadmin diyip sizde girip veri tabanı oluşturabilirsiniz..
Ayrıca sormak istediğim * bir şey var biz kod ile bu veri tabanını oluşturabilir miyiz ? phpmyadmin den yaptığımız işlemi ?

matrax_41

mysql_select_db'de hangi veritabanına bağlanacağını belirtmemişsin.

Neof07

@matrax_41, else çalışıyor. Yani baglantı kurulamadı diyor şimdide ? Az önceki hiç bişey çıkmama sorunu çözüldü yalnız dediğini yapınca. Teşekkürler onun için

matrax_41

mysql_query() içinde create, drop vs her türlü mysql komutunu işletebilirsin.

Yalnız tavsiyem pdo ve mysqli'yi araştır. Zira php 7 ve sonraki sürümlerde bu mysql yapısı kaldırıldı. Php 7'ye geçtiğinde bu fonksyionların(mysql_connect,mysql_query vs) hiçbiri işlemez.

siberoloji

SQL veritabanına root kullancısı olarak bağlanmanızı sağlar.
mysql -u root -p
Wordpress isimli bir veritabanı oluşturur.
CREATE DATABASE wordpress DEFAULT CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_unicode_ci;
Wordpressuser isimli ve parolası merhaba olan bir kullanıcı oluşturur.
CREATE USER wordpressuser@localhost IDENTIFIED BY 'merhaba';
Wordpress veritabanınına ait tüm yetkileri wordpressuser kullanıcısına aktarır.
GRANT ALL PRIVILEGES ON wordpress.* TO wordpressuser@localhost;
Yetkileri günceller
FLUSH PRIVILEGES;
SQL veritabanından çıkar.
exit
Yukarıdaki şablonu kullanarak istediğiniz veritabanı ve yetkili kullanıcısını komut satırından oluşturabilirsiniz.

Neof07

@matrax_41, Araştırıcam teşekkürler. PDO ile mysql farklı şeyler mi ? Yani okulda hocam proje verdi kütüphane ile ilgili olucak. Veri tabanı bağlantısı olucak dedi. Hani php5 veya 7 'mi kullanmam gerekiyor peki biraz bilgi verir misiniz ya da kaynak varsa anahtar kelime verirseniz teşekkür borcum olur size de.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Kasım 2016 - 11:22:54

@siberoloji, Bu dedikleriniz ile komut satırından veri tabanı yaratabiliyorum yani oluşturabiliyorum dimi ? Dediğinize göre veri tabanı fark etmiyor galiba. Her veri tabanında bu işlemler oluyor yani ?

Ben bunu tabii kendi bilgisayarımda yapıyorum. Bir ücretsiz hosting alıp ona yüklediğim de aynı işlemler olur mu ? Veri tabanı kısmı için. Kodlar değişmez herhalde.

siberoloji

[mention=610589]@Neof07[/mention]
Bir hosting aldığınızda, hosting size komut satırı ssh bağlantı yetkisi veriyorsa oradan bağlanıp tabii ki yapabilirsiniz ancak
hosting şirketleri genelde cpanel vb. görsel yönetim arayüzleri verirler. Orada da phpmyadmin zaten bulunur. Komut satırı yetkiniz olmasa bile pypmyadmin ile istediğinizi yapabilirsiniz.
Problem yaşarsanız özelden bana mesaj atabilirsiniz.

matrax_41

@Neof07, mysql ya da yeni adıyla mariadb veritabanı uygulaması. Pdo ve mysqli php'nin veritabanı işlemleri için fonksiyonları. Şu an kullandığın fonksiyonlar php 7 ile birlikte kaldırıldı. Php 7 ile birlikte pde ve mysqli'den birini kullanman gerekiyor.

Hocan belli bir yöntem önermediyse bu şekilde yapmanda bir sakınca yoktur.

Neof07

@siberoloji, Anladım teşekkürler. Görsel arayüzler daha kolaylık sağlıyor tabii ama ben komut satırından yapmayı daha çok isterdim. Projenin devamı var zaten olursa problem ben gene yazarım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Kasım 2016 - 16:44:54

@matrax_41, Her zaman yeni olanı kullanmak iyidir. Onu öğrenmem daha iyi olur tabii. Bu bilgi için teşekkürler. PDO'ya yönelirim bende yada mysqli olabilir.