Ubuntu 16.04 daha önce yaşamadığım ses sorunu

Başlatan bayborahan, 14 Kasım 2016 - 00:23:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bayborahan

Öncelikle herkese merhaba

Garip bir durumla karşılaştım yaklaşık olarak 10 yıldır linux ve çoğunlukla ubuntu kullanmaktayım
ubuntu 16.04 kullanıyorum şu anda lakin son bir haftadır ses sorunu yaşıyorum ve çeşitli dosyaları düzenlememe rağmen sorunu çözebilmiş değilim
şu anda sistemde ses yok ve ses denetimleri listesi boş olarak gözüküyor... işin garip tarafı ses kartımı tanıyor ama alsa ubuntu açıldığında başlamıyor ve her defasında

sudo /sbin/alsa force-reload

komutunu verdiğimde ses denetimine kontrol uçları geliyor ve seste geliyor lakin ubuntuyu yeniden başlattığımda geri gidiyor...  :)

lspci | grep Audio
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 02)
01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation High Definition Audio Controller (rev a1)

grep "Codec:" /proc/asound/card*/codec*
/proc/asound/card0/codec#2:Codec: Realtek ALC888
/proc/asound/card1/codec#0:Codec: Nvidia GPU 0b HDMI/DP
/proc/asound/card1/codec#1:Codec: Nvidia GPU 0b HDMI/DP
/proc/asound/card1/codec#2:Codec: Nvidia GPU 0b HDMI/DP
/proc/asound/card1/codec#3:Codec: Nvidia GPU 0b HDMI/DP

lsmod | grep snd
snd_hrtimer            16384  1
snd_hda_codec_hdmi     53248  4
snd_hda_codec_realtek    86016  1
snd_hda_codec_generic    77824  1 snd_hda_codec_realtek
snd_hda_intel          40960  3
snd_hda_codec         135168  4 snd_hda_codec_realtek,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_intel
snd_hda_core           73728  5 snd_hda_codec_realtek,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec,snd_hda_intel
snd_hwdep              16384  1 snd_hda_codec
snd_pcm               106496  5 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_hda_core
snd_seq_midi           16384  0
snd_seq_midi_event     16384  1 snd_seq_midi
snd_rawmidi            32768  1 snd_seq_midi
snd_seq                69632  3 snd_seq_midi_event,snd_seq_midi
snd_seq_device         16384  3 snd_seq,snd_rawmidi,snd_seq_midi
snd_timer              32768  3 snd_hrtimer,snd_pcm,snd_seq
snd                    81920  17 snd_hda_codec_realtek,snd_hwdep,snd_timer,snd_hda_codec_hdmi,snd_pcm,snd_seq,snd_rawmidi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_seq_device
soundcore              16384  1 snd

ilk başta timidity den şüphelendim acaba alsayı omu kullanıyor diye düşündüm ama değildi şu anda alsa ve pulseaudio serveri meşgul eden hiçbir şey yok

bu arada /run/alsa klasörü altındaki modules-removed dosyası bu işlemi yapana kadar bulunmuyor...

bugra9

Alıntı Yapbu arada /run/alsa klasörü altındaki modules-removed dosyası bu işlemi yapana kadar bulunmuyor...
Bu normal görünüyor. Bende ses düzgün çalışıyor ve /run/alsa dizini boş ama dediğiniz işlemi çalıştırınca modules-removed dosyası oluştu. Belki yardımı olur diye yazdım.

Komutların çıktılarını kod etiketi içerisine alırsanız okunması daha rahat olur.
kodetiketi